E premte, 24.05.2019, 02:44 AM (GMT+1)

Komente » Preqi

Dedë Preqi: Papa duhej të ishte edhe më i vendosur ndaj priftave pedofila

Papa Françesku, është një ndër papët më të vendosur, që t’i japë fund abuzimeve seksuale ndaj murgeshave dhe fëmijëve nga ana e priftërinjëve pedofila dhe të tjerë, me çrast duhet të vlerësohet veprimi i tij mjaftë serioz, që të vihët nën kontrollë një situatë e tillë, që po ia humbë imazhin rrolit të kishës dhe Institucionit fetar katolik ...

Dedë Preqi: Edhe ky përvjetor e gjenë Kosovën në koridor!

Viti 2008, ishte dhe do të mbetët ngjarja më e madhe e shqiptarëve në historinë kombëtare, që nga shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë me 28 Nëntor 1912. Kjo ngjarje është një kthesë e madhe historike, edhe pse ishte një rrugëtim i gjatë, durimi i kalitur dhe vullneti i populli ...

Dedë Preqi: Hashim bëhu burrë, o sot, o kurrë!

Po e dimë se diçka po të mundon z.president, por bëhu burr dhe tregoj popullit tënd,  se çka po të mundon aq shumë dhe ky popull do ta jepte përkrahjen, sepse përveq se të ka zgjedhur president të vendit, të ka edhe bimë të vetën, të një gjaku dhe të një rrënje kombëtare...

Dedë Preqi: Dhuna s’ka pikë turpi dhe as pikë dallimi!

Fjala « dhunë » paraqet fenomenin më abuziv që shpëfaqët nga qenja njerëzore, sepse nuk merr parasysh atë që në fund të fundit ka vlerë, vetëm e vetëm për ta çfrye dhe zbrazë natyren e vet të epsheve shtazarake dhe abuzive pa ndonjë pikë turpi dhe dallimi...

Dedë Preqi: Kosovë, mprehe mirë logjikën

Kosova mund të ketë në dispozicion përherë e më shumë gjëra për të konsiliduar dhe përforcuar shtetin e vet demokratik, por jo edhe të mirret dhe të sfidohet me rrënjët dhe trashigimitë e veta. Është shumë domëthënëse kohën e fundit mbresa që lë qëndrimi i Evropës...

Dedë Preqi: A do mbijetojë taksa

Taksën e ngritur të cilën ia futi Kosova Serbisë, padyshim e ka ndihmuar vëmendjen e opinionit ndërkombëtar, se çështja e marrëveshjeve dhe marrëdhënieve në mes Kosovës dhe Serbisë, qëndron akoma e tensionuar dhe Serbia duhet të kthjellohet nga ...

Dedë Preqi: Çfarë dhurate do i jepte Hashimi Putinit?

Nuk është e nevojshme që ne shqiptarët të merrëmi me marrëdhëniet ruso-serbe, apo qëndrimet e tyre politike dhe bilaterale, por kur ata, as kafen e mëngjesit nuk e pinë rehat pa e marrë në gojë çështjen e Kosovës, atëherë, edhe qenja jonë njerëzore nuk do të ishte e ...

Dedë Preqi: Negociatat me Serbinë secili i heziton

Qeveria e Kosovës, gjegjësisht përfaqësuesit e saj të negociatave, e kanë obligim moral dhe politik, që të përgaditen mirë për temat që i trajtojnë, duke paraqitë objektivat e qarta, në konceptin e asaj që përmes këtyre negociatave mos të lihët ndonjë zbrazëtirë pa e ...

Dedë Preqi: Zhurmë e panevojshme rreth personit Cakaj

Gjithherë zhurmën e madhe e nisin fëmija, pastaj të mëdhënjëve u mpihen dhëmbët, por këtë herë për z.Cakaj, të propozuar nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, për ministër të jashtëm të shtetit shqiptar, zhurmën e madhe e filloj zhurmëmadhi i Kosovës, Baton Haxhiu...

Dedë Preqi: Kush ia ngre veshin presidentit?

Nga vet titulli i këtij artikulli del në pah një koncept pak sa i veçantë, pesha e të cilit nuk është lehtë të kuptohet, kur njeriu zgjedhët në krye të shtetit dhe merr përgjegjësinë që i është dhënë për ti përmbushur detyrimet dhe nevojat politike që i kërkon shteti. Shteti ...

Kadri Tarelli: Nga Suedia vjen Sokoli, Tirana miqtë i mblodhi

Këto janë fjalët që rrodhën nxitimthi, në tubimin e organizuar në Tiranë, në “Jolly Hotel”, ditën e mërkurë, më: 26, të Dhjetori, 2018, me rastin e përurimit të librit “Kur vjen Sokoli!”, me autor, shkrimtarin, studiuesin dhe publicistin e njohur Viron Kona. Libër...

Dedë Preqi: Edhe ky vit rrëshqiti nga bishti!

Nuk është lehtë të përfundojmë bilancin e një viti dhe të flasësh për realizimin e rrezulltatëve, nëse e kemi mbjellur të duhurën dhe pastaj për të korrë atë që kërkojmë, duke e pranuar ose duke e hedhur poshtë, që në një farë forme do të na mësojnë gabimet për të ...

Dedë Preqi: Kryeministër, t’ka dalë boja!

Nisur nga protestat e studentëve të Shqipërisë, të cilët gjinden në javën e dytë të protestave studentore, me qëllim të përmirësimit të kushteve të tyre në shkolla e Universitete të vendit, dhe në këtë rast duke shtruar 8 pika të kërkesave të tyre, padyshim se bëhët fjalë për ...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese