E hene, 05.12.2022, 06:59 PM (GMT)

Editorial » Entela

Entela Binjaku: 24 qershori një ditë për trashëgiminë kulturore rumune

Ka disa vite që në Rumani dhe në komunitetet rumune në të gjithë botën, data 24 qershor njihet si Dita Universale e IE-s. Nëse për opinionin anglishtfolës kjo njihet si “The Universal Day of Take” për njohësit e gjuhës rumune me termin “IE” kuptohet këmisha ose bluza e grave me qëndisje zbukuruese në krye të mëngëve...

Entela Binjaku: Bashkë për edukimin, të gjithë për të ardhmen e vendit

Siç zakonisht ndodh, fillimi i verës përkon edhe me sfidën e vlerësimit të njohurive të aktorëve kryesorë të sistemit tonë arsimor që janë nxënësit dhe studentët. Në shkollat  e mesme të të gjithave institucioneve të arsimit publik dhe jopublik, kanë nisur provimet e pjekurisë, njohur viteve të fundit si matura shtetërore...

Entela Binjaku: Vetëvrasja si akt i dëshpërimit qytetar!

Kur ende shoqëria shqiptare jeton kufizimet për shkak të pandemisë, kur lëvizja lejohet për pak orë falë marrjes së lejes në një platformë digjitale, media njoftoi opinionin për vrasje, plagosje, vetëvrasje. Të ndodhura në fare pak orë, në disa zona të vendit, vëmendja u përqëndrua tek dy faktet e para e...

Entela Binjaku: Aftësimi shoqëror - emocional i fëmijëve në kopësht

Prej datës 9 mars 2020 sistemi arsimor shqiptar  ka ndalur së ushtruari veprimtarinë në mënyrën  tradicionale. Ka disa javë që ky sistem ka hyrë në një mjedis virtual duke lëvruar  të mësuarin nga shtëpia. Si shkak për këtë ka shërbyer pandemia prej COVID-19. Këtë formë veprimtarie të re edhe për përmasat e tij...

Entela Binjaku: “Luleborë” udhëton drejt Rumanisë

Tingujt dhe vargjet e "Luleborës" shqiptare hynë në mëngjesin e 14 prillit edhe në shtëpitë e rumunëve.  "Dëshiroj të sjell pak pranverë, diell dhe dritë në shtëpitë tuaja. Unë jam shqiptare dhe jam soprano", u drejtohej në rumanisht telespektatorëve Arlinda Morava.Si pjesëmarrëse në fushatën...

Entela Binjaku: Kohë pandemie, të mbajmë nën kontroll ankthin

Kushtet e reja në të cilat ndodhet shoqëria jonë falë pandemisë së COVID-19-ës kanë krijuar edhe rrethana për më shumë ankth.Njoftimi për izolim bëri që në ditët e para qytetarët të vërshojnë drejt dyqaneve duke nënkuptuar ankthin që mund të qëndronte pas frikës se “mos mbarojnë e nuk kanë çfarë...

Entela Binjaku: Përurohet në Bukuresht një tjetër vepër e shkrimtarit Ismail Kadare

Në një atmosferë të ngrohtë, mes miqve të librit dhe atyre që librin dhe punën me të jua mundësojnë të tjerëve,  është përuruar në Bukuresht botimi me titull: "Kalorësi me skifter" i shkrimtarit të shquar Ismail Kadare.  Libri ka pak kohë që ka dalë në treg i sjellë në gjuhën rumune nga përkthyesi i njohur Marius Dobresku...

Entela Binjaku: Përurohet në Bukuresht „24 marsi. Kronika e ferrit kosovar”

Në Panairin Kombëtar të librit „Gaudeamus” të çelur javën e kaluar në Bukuresht u përurua edhe libri i autorit kosovar Fehmi Ajvazi me titull: 24 marsi. Kronika e ferrit kosovar”.Autori, një emër i ri në tregun e botimeve rumune ka lindur në Gjilan të Kosovës. Ai  është shkrimtar, gazetar, analist...

Entela Binjaku: Rrugë të mbarë shkollës shqipe në Madrid!

Shpesh herë nën zë apo edhe mes njeri-tjetrit jemi shprehur të keqardhur dhe pezmatuar se gjuhën shqipe të vegjlit e lindur apo rritur jashtë Shqipërisë nuk e njohin, ose e kuptojnë por nuk e flasin, për të shkruar as nuk shpresojmë e kështu me radhë.Për këtë herë shkakun e kemi gjetur tek...

Entela Binjaku: Shoqata Kulturore “Arumunët e Shqipërisë” nderon kontribuesit në vite

21 tetori i vitit 1991 është edhe viti i themelimit të Shoqatës Kulturore “Arumunët e Shqipërisë”. Në nderim të kësaj date dhe në vijimësi të aktivitetit të saj, shoqata organizoi këtë fillim nëntori një takim ku morën pjesë aktivistë, anëtarë dhe drejtues të degëve në rrethe.I pranishëm në takim ishte edhe përfaqësuesi më i lartë i Rumanisë...

Entela Binjaku: Mbahet në Tiranë Forumi i Sipërmarrjes Rumani-Shqipëri

Është mbajtur ditën e enjte në Tiranë Forumi i Sipërmarrjes Rumani-Shqipëri.Organizuar nga Ambasada e Rumanisë në vendin tonë aktiviteti mblodhi bashkë në sallën e konferencave të hotelit Tirana AS sipërmarrës dhe përfaqësues të Dhomave të Tregtisë dhe Industrisë nga të dyja vendet...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora