E premte, 05.06.2020, 01:48 PM (GMT+1)

Editorial » Entela

Entela Binjaku: Vetëvrasja si akt i dëshpërimit qytetar!

Kur ende shoqëria shqiptare jeton kufizimet për shkak të pandemisë, kur lëvizja lejohet për pak orë falë marrjes së lejes në një platformë digjitale, media njoftoi opinionin për vrasje, plagosje, vetëvrasje. Të ndodhura në fare pak orë, në disa zona të vendit, vëmendja u përqëndrua tek dy faktet e para e...

Entela Binjaku: Aftësimi shoqëror - emocional i fëmijëve në kopësht

Prej datës 9 mars 2020 sistemi arsimor shqiptar  ka ndalur së ushtruari veprimtarinë në mënyrën  tradicionale. Ka disa javë që ky sistem ka hyrë në një mjedis virtual duke lëvruar  të mësuarin nga shtëpia. Si shkak për këtë ka shërbyer pandemia prej COVID-19. Këtë formë veprimtarie të re edhe për përmasat e tij...

Entela Binjaku: “Luleborë” udhëton drejt Rumanisë

Tingujt dhe vargjet e "Luleborës" shqiptare hynë në mëngjesin e 14 prillit edhe në shtëpitë e rumunëve.  "Dëshiroj të sjell pak pranverë, diell dhe dritë në shtëpitë tuaja. Unë jam shqiptare dhe jam soprano", u drejtohej në rumanisht telespektatorëve Arlinda Morava.Si pjesëmarrëse në fushatën...

Entela Binjaku: Kohë pandemie, të mbajmë nën kontroll ankthin

Kushtet e reja në të cilat ndodhet shoqëria jonë falë pandemisë së COVID-19-ës kanë krijuar edhe rrethana për më shumë ankth.Njoftimi për izolim bëri që në ditët e para qytetarët të vërshojnë drejt dyqaneve duke nënkuptuar ankthin që mund të qëndronte pas frikës se “mos mbarojnë e nuk kanë çfarë...

Entela Binjaku: Përurohet në Bukuresht një tjetër vepër e shkrimtarit Ismail Kadare

Në një atmosferë të ngrohtë, mes miqve të librit dhe atyre që librin dhe punën me të jua mundësojnë të tjerëve,  është përuruar në Bukuresht botimi me titull: "Kalorësi me skifter" i shkrimtarit të shquar Ismail Kadare.  Libri ka pak kohë që ka dalë në treg i sjellë në gjuhën rumune nga përkthyesi i njohur Marius Dobresku...

Entela Binjaku: Përurohet në Bukuresht „24 marsi. Kronika e ferrit kosovar”

Në Panairin Kombëtar të librit „Gaudeamus” të çelur javën e kaluar në Bukuresht u përurua edhe libri i autorit kosovar Fehmi Ajvazi me titull: 24 marsi. Kronika e ferrit kosovar”.Autori, një emër i ri në tregun e botimeve rumune ka lindur në Gjilan të Kosovës. Ai  është shkrimtar, gazetar, analist...

Entela Binjaku: Rrugë të mbarë shkollës shqipe në Madrid!

Shpesh herë nën zë apo edhe mes njeri-tjetrit jemi shprehur të keqardhur dhe pezmatuar se gjuhën shqipe të vegjlit e lindur apo rritur jashtë Shqipërisë nuk e njohin, ose e kuptojnë por nuk e flasin, për të shkruar as nuk shpresojmë e kështu me radhë.Për këtë herë shkakun e kemi gjetur tek...

Entela Binjaku: Shoqata Kulturore “Arumunët e Shqipërisë” nderon kontribuesit në vite

21 tetori i vitit 1991 është edhe viti i themelimit të Shoqatës Kulturore “Arumunët e Shqipërisë”. Në nderim të kësaj date dhe në vijimësi të aktivitetit të saj, shoqata organizoi këtë fillim nëntori një takim ku morën pjesë aktivistë, anëtarë dhe drejtues të degëve në rrethe.I pranishëm në takim ishte edhe përfaqësuesi më i lartë i Rumanisë...

Entela Binjaku: Mbahet në Tiranë Forumi i Sipërmarrjes Rumani-Shqipëri

Është mbajtur ditën e enjte në Tiranë Forumi i Sipërmarrjes Rumani-Shqipëri.Organizuar nga Ambasada e Rumanisë në vendin tonë aktiviteti mblodhi bashkë në sallën e konferencave të hotelit Tirana AS sipërmarrës dhe përfaqësues të Dhomave të Tregtisë dhe Industrisë nga të dyja vendet...

Entela Binjaku: Maia Morgenstern në Shqipëri

Ajo është pa më të voglin dyshim një simbol i artit teatror në Rumani. Ky emër i nderuar i skenës por edhe i filmit, aktorja e shumënjohur Maia Morgenstern, ndodhet në Shqipëri gjatë këtyre ditëve.Në cilësinë e të  ftuarës së veçantë në edicionin e vitit 2019 të  Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit “Skampa”, Madame Morgenstern...

Entela Binjaku: In memoriam për Thoma Binjakun

Nëse mendoj të shkruaj, nuk është se gjej ndonjë vështirësi për këtë. Mjaft të kem nuklën dhe ajo pastaj vjen e rritet vetë. Por në këtë rast dëshira më ngatërrohej me hezitimin. Pastaj me mallin, më pas me dhimbjen, në fund sytë mezi shihnin. Dhe kështu erdha deri sot...një vit më pas...

Entela Binjaku: “Dy botë” dhuratë ne lexuesve nga Elvi Sidheri

Romani “Dy botë” i autorit Elvi Sidheri na u paraqit për lexim në këtë prag vere të vitit 2019 si një ftesë për të hedhur vështrimin pas në kohë.Që në fillim më duhet të them se duke qenë lexuese e rregullt e publicistikës së autorit dhe një admiruese...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora