E merkure, 01.02.2023, 06:47 PM (GMT)

Mendime » Nexhipi

Reshat Nexhipi: Valët e Vardarit rrjedhin gjak!

Le ta dijë mirë e gjithë bota se fjalët GENOCID-KRIM-MASAKER-TRAGJEDI etj., janë të pafuqishme të shprehin vuajtjet e sakrificat e popullit shqiptar, sidomos të atyre shqiptarëve që me dhunë u vunë e mbeten deri sot nën pushtetin terrorist të sllavomaqedonasve...!!Arbëri i Kërçovës. Ushtria serbe kishte vrarë tërë shqiptarët e këtij fshati, kështu që, sipas Safet Hysenit, s’kishte mbetur asnjë njeri nga ky vend për të dëshmuar mënyrën e krimit, por dihet, shton ai që: “ ata janë ...

Reshat Nexhipi: Nga 1912 –ta deri te Ohri

Fillova me Shkupin e jo me Vlorën, për dy shkaqe kryesore. E para , iu përmbajta rendit kronologjik, sepse çlirimi i Shkupit ndodhi para shpalljes së Pavarësisë dhe për shkak se disa historianë të kësaj ane, janë të mendimit që shpallja në fjalë duhej të ndodhte në kryeqendrën e vilajetit të Kosovës, pra në Shkupin e çliruar, kurse disa madje shkojnë aq larg saqë përdorin fjalën e urtë :”Kush luftoi, e kush fitoi”,, me të cilën unë vetëm pjesërisht pajtohem. Psenë e kam elaboruar detaisht në një shkrim të mëparshëm që ndodhet në internet...

Reshat Nexhipi: Një sqarim, pa asnjë të keqe

Pajtohem plotësisht me Ju që ka shqiptarë antikatolikë, turkofilë, sllavofilë, serbofilë, komunistë, enveristë, spiunë etj., të cilët me veprimet e tyre dëmtojnë çështjen kombëtare, por autori i këtij shkrimi është shumë larg listës së njerëzve të tillë, të cilët i urem më tepër se Ju. Do të ishte e udhës nga ana Tuaj që para se të trokitnit në derën e shtëpisë ime, e cila gjindet në afërsi të objektit të Alfabetit, të pyetnit kush jam dhe çfarë biografi kam...

Reshat Nexhipi: Manastiri = vendlindja e Alfabetit

Këtë gjë, shqiptaret nuk duhet ta harrojne kurrë, që Manastiri është vendlindja e alfabetit shqip. E them këtë sepse kam parasysh faktin që nga ky qytet,Qendër e ndonjëhershme e Lëvizjes Kombëtare Shqiptare, të shprehem në mënyrë figurative, ka dalë ,,nusja,, e përjetshme, e cila, një shekull e ca, me përkushtim dhe me sukses, po u shërben dhe sa të jetë bota,do t iu shërbejë tërë shqiptarëve të Globit...

Reshat Nexhipi: Prania dhe kontributi iliro-shqiptar

Rasti e kërkon të them që kësaj çështje i kam kushtuar një fejton relativisht të gjatë i cili gjindet edhe në internet, prandaj dhe për të mos i përsëritur gjerat, kësaj rradhe po prezentoj vetëm rezimenë e atij fejtoni, pa ndonjë elaborim shkencor,gjegjësisht,pa ndërhyrë në objektivitetin e konkludimeve të autorëve të ndryshëm,të cilat duhet t i demantojnë ose pohojnë shkencëtarët që Periudhën antike e kanë profesion të ngtushtë. ...

Reshat Nexhipi: Shënime interesante për origjinën shqiptare të Garibaldit, Napoleonit dhe Qemal Ataturkut

Për origjinën shqiptare të këtij personaliteti të shquar të Italisë i cili bashkoi dhe çliroi vendin nga okupatorët e huaj, veç të tjerëve shkruan edhe shkencëtari i njohur francez Robert D’Angely në veprën e tij“Enigma” f.75 dhe 208. Ky autor, është i mendimit se emri Gariballdi ka të bëjë me fjalën shqipekalëbardhi, kurse sipas disa të dhënave të tjera, lidhet me fjalën shqipe gurrë bardhë...

Reshat Nexhipi: Mesazhe dhe veprime patriotike të figurave tona kombëtare

Abdyl Frashëri, dibranëve:’’E ardhmja jonë varet nga bashkimi ynë, nga bashkimi i forcave tona...Si kërkoni të luftoni ju kundër armiqëve të atdheut, kur ju jeni armiq për vdekje me njëri-tjetrin?..Kini ardhur këtu të armatosur gjer në dhëmbë, kurse armët i mbani për të ngrënë kokat e vëllezërve tuaj..

Reshat Nexhipi: Përgjigje reagimit të Zotriut anonim, lidhur me shkrimin tim

Qysh në fillim duhet ti them Zotriut që unë nuk jam zogist, sepse babaj dhe xhaxhaj im kanë luftuar në anën e Ballit kombëtar të Mitat Frashërit, por preferoj Mbretërinë parlamentare, jo të asaj të viteve 1928-1939, të cilën e diktonte koha,por Mbretëri të kësaj kohe e cila do të kishte ingirenca të paktën të pengonte haosin ndërpartiak të dy viteve të fundit i cili kompromiton vendin dhe pengon hyrjen e tij në Bashkimin Evropian.Kjo është ...

Reshat Nexhipi: Mbretëria-ilaçi më efikas kundër kaosit politik dhe atij hisorik në Shqipëri

-Monarkia parlamentare, me në krye ndonjë atdhetar dhe demokrat të përbetuar, jo vetëm që do t i rregullonte raportet midis dy forcave pothuajse të barabarta partiake që sillen si shqera me ujkun, por do t i zhdukte tabutë për origjinën pellazgo-ilire të shqiptarëve, pa të cilën nuk mund të ngrihet iniciativa për bashkimin e trojeve tona etnike-Shkak që të paraqitem me këtë tekst ishte moszgjedhja e gjuhës së...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora