E premte, 10.04.2020, 03:53 AM (GMT+1)

Komente » Nexhipi

Reshat Nexhipi: Shënime të rralla për Ali Pashën

Gjatë një interviste, që kishte të bëjë me kontributin e figurave shqiptare në të kaluarën, gazetari më pyeti : Cilët pesë shqiptarë, sipas meje, meritojnë të zënë vend më të lartë në piedestalin e historisë tonë. Meqenëse numri i figurave që duhej t i permend ishte i limituar, pa lodhur ...

Reshat Nexhipi: Manastiri me histori iliro-shqiptare, nga Leka i Madh deri te Milton Manaqi

Me siguri, ndonjë nga lexuesit që nuk i përcjell me kujdes shkrimet e mia, lidhur me historinë e Manastirit, do thotë: ,,E po ky njeri, na plasi me këtë qytet, duke menduar se përsëriten të njëjtat gjëra, gjë që nuk është e vërtetë, sepse edhe të ketë momente të tilla, ato shtjellohen nga këndvështrime të ndryshme, prandaj dhe përsëritja e një ngjarje ose e një figure historike, është e pa shmangshme ...

Reshat Nexhipi: Greqia me ''pupla'' iliro-shqiptare

Titulli i artikullit im, ka të bëjë me krijesat hyjnore, mitologjike, me herojt e Luftës së Trojës dhe Kryengritjes greke të vitit 1821, me figura të tjera të kalibrit evropian dhe botëror nga fusha të ndryshme të jetës, të cilët i evidentova ,,telegrafisht,, duke larguar edhe literaturën e shfrytëzar me qëllim që numri i tyre të jetë sa më i ...

Reshat Nexhipi: Besnikëria dhe trimëria e shqiptarëve

Këtë e shkruajnë mjaft shkencëtarët tanë dhe të huaj. Për të qënë më i besueshëm, po prezentoj vetëm disa prej të huajëve, sipas rendit alfabetik dhe pa ndërhyrë në saktësinë ose objektivitetin e tyre. Braisfold, shkencëtar anglez: “Nga rasat që sot jetojnë në Maqedoni, vetëm shqiptarët mund të thuhet se janë autoktonë ...

Reshat Nexhipi: Shënime të rralla për Skënderbenë

Në literaturën historike thuhet se deri sa ishte peng në oborrin e Sulltanit, korri fitore të shkëlqyeshme kundër kryengritësve të Anadollit, të cilët deshin ta rrëzojnë Sulltanin dhe se si kapiten i 50.000 kalorësve disa herë i fitoi forcat e despotëve të Serbisë, etj. Në Adrianopojë, në moshën 25 vjeçare, doli fitimtar në dyluftim me një tartar të tmershëm prej të cilit u ...

Reshat Nexhipi: Të rrosh sa malet o Sali

Sjellja e shpatës dhe përkrenares së Skenderbeut nga Viena si dhe të eshtrave të Ahmet Zogut nga Parisi në Tiranë, si ku do, ashtu edhe midis shqiptarëve të Manastirit, ngjalli interesim të jashtëzakonshëm. Ithtarët e PS-së, lidhur me mbretin, nuk lanë gjë pa thënë kundër kryeministrit, duke përdorur fjalë më banale të kopijuara nga ato të ...

Reshat Nexhipi: Kongresi i Manastirit

Për Kongresin e Manastirit është shkruar dhe dihet mjaft, prandaj e potencova qe ne titull si një : “ngjarje mbarëshqiptare si asnjë tjetër gjer më sot”.Ky kongres na ben krenar per historinë e popullit shqiptar, krahas ngjerjeve shume te medha kombetare, siç janë Kuvendi i Lezhës-1444, Lidhja e Prizrenit-1878, e Pejës-1899, kuvendi i Vlorës-1912 etj. Manastri na ben edhe me krenar sepse vendimet e tij nuk mbetën në suazat e një teritori të kufizuar, pra, nuk ishin me karakter lokal ose me një distance ...

Reshat Nexhipi: Valët e Vardarit rrjedhin gjak!

Le ta dijë mirë e gjithë bota se fjalët GENOCID-KRIM-MASAKER-TRAGJEDI etj., janë të pafuqishme të shprehin vuajtjet e sakrificat e popullit shqiptar, sidomos të atyre shqiptarëve që me dhunë u vunë e mbeten deri sot nën pushtetin terrorist të sllavomaqedonasve...!!Arbëri i Kërçovës. Ushtria serbe kishte vrarë tërë shqiptarët e këtij fshati, kështu që, sipas Safet Hysenit, s’kishte mbetur asnjë njeri nga ky vend për të dëshmuar mënyrën e krimit, por dihet, shton ai që: “ ata janë ...

Reshat Nexhipi: Nga 1912 –ta deri te Ohri

Fillova me Shkupin e jo me Vlorën, për dy shkaqe kryesore. E para , iu përmbajta rendit kronologjik, sepse çlirimi i Shkupit ndodhi para shpalljes së Pavarësisë dhe për shkak se disa historianë të kësaj ane, janë të mendimit që shpallja në fjalë duhej të ndodhte në kryeqendrën e vilajetit të Kosovës, pra në Shkupin e çliruar, kurse disa madje shkojnë aq larg saqë përdorin fjalën e urtë :”Kush luftoi, e kush fitoi”,, me të cilën unë vetëm pjesërisht pajtohem. Psenë e kam elaboruar detaisht në një shkrim të mëparshëm që ndodhet në internet...

Reshat Nexhipi: Një sqarim, pa asnjë të keqe

Pajtohem plotësisht me Ju që ka shqiptarë antikatolikë, turkofilë, sllavofilë, serbofilë, komunistë, enveristë, spiunë etj., të cilët me veprimet e tyre dëmtojnë çështjen kombëtare, por autori i këtij shkrimi është shumë larg listës së njerëzve të tillë, të cilët i urem më tepër se Ju. Do të ishte e udhës nga ana Tuaj që para se të trokitnit në derën e shtëpisë ime, e cila gjindet në afërsi të objektit të Alfabetit, të pyetnit kush jam dhe çfarë biografi kam...

Reshat Nexhipi: Manastiri = vendlindja e Alfabetit

Këtë gjë, shqiptaret nuk duhet ta harrojne kurrë, që Manastiri është vendlindja e alfabetit shqip. E them këtë sepse kam parasysh faktin që nga ky qytet,Qendër e ndonjëhershme e Lëvizjes Kombëtare Shqiptare, të shprehem në mënyrë figurative, ka dalë ,,nusja,, e përjetshme, e cila, një shekull e ca, me përkushtim dhe me sukses, po u shërben dhe sa të jetë bota,do t iu shërbejë tërë shqiptarëve të Globit...

Reshat Nexhipi: Prania dhe kontributi iliro-shqiptar

Rasti e kërkon të them që kësaj çështje i kam kushtuar një fejton relativisht të gjatë i cili gjindet edhe në internet, prandaj dhe për të mos i përsëritur gjerat, kësaj rradhe po prezentoj vetëm rezimenë e atij fejtoni, pa ndonjë elaborim shkencor,gjegjësisht,pa ndërhyrë në objektivitetin e konkludimeve të autorëve të ndryshëm,të cilat duhet t i demantojnë ose pohojnë shkencëtarët që Periudhën antike e kanë profesion të ngtushtë. ...

Reshat Nexhipi: Shënime interesante për origjinën shqiptare të Garibaldit, Napoleonit dhe Qemal Ataturkut

Për origjinën shqiptare të këtij personaliteti të shquar të Italisë i cili bashkoi dhe çliroi vendin nga okupatorët e huaj, veç të tjerëve shkruan edhe shkencëtari i njohur francez Robert D’Angely në veprën e tij“Enigma” f.75 dhe 208. Ky autor, është i mendimit se emri Gariballdi ka të bëjë me fjalën shqipekalëbardhi, kurse sipas disa të dhënave të tjera, lidhet me fjalën shqipe gurrë bardhë...

Reshat Nexhipi: Mesazhe dhe veprime patriotike të figurave tona kombëtare

Abdyl Frashëri, dibranëve:’’E ardhmja jonë varet nga bashkimi ynë, nga bashkimi i forcave tona...Si kërkoni të luftoni ju kundër armiqëve të atdheut, kur ju jeni armiq për vdekje me njëri-tjetrin?..Kini ardhur këtu të armatosur gjer në dhëmbë, kurse armët i mbani për të ngrënë kokat e vëllezërve tuaj..

Reshat Nexhipi: Përgjigje reagimit të Zotriut anonim, lidhur me shkrimin tim

Qysh në fillim duhet ti them Zotriut që unë nuk jam zogist, sepse babaj dhe xhaxhaj im kanë luftuar në anën e Ballit kombëtar të Mitat Frashërit, por preferoj Mbretërinë parlamentare, jo të asaj të viteve 1928-1939, të cilën e diktonte koha,por Mbretëri të kësaj kohe e cila do të kishte ingirenca të paktën të pengonte haosin ndërpartiak të dy viteve të fundit i cili kompromiton vendin dhe pengon hyrjen e tij në Bashkimin Evropian.Kjo është ...

Reshat Nexhipi: Mbretëria-ilaçi më efikas kundër kaosit politik dhe atij hisorik në Shqipëri

-Monarkia parlamentare, me në krye ndonjë atdhetar dhe demokrat të përbetuar, jo vetëm që do t i rregullonte raportet midis dy forcave pothuajse të barabarta partiake që sillen si shqera me ujkun, por do t i zhdukte tabutë për origjinën pellazgo-ilire të shqiptarëve, pa të cilën nuk mund të ngrihet iniciativa për bashkimin e trojeve tona etnike-Shkak që të paraqitem me këtë tekst ishte moszgjedhja e gjuhës së...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese