E shtune, 03.12.2022, 06:32 AM (GMT)

Mendime » Nexhipi

Reshat Nexhipi: Histori për shkollarët tanë

Nxënës dhe studentë të nderuar, këtë artikull, juve ua kam dedikuar, historinë e kombit, për t’ua treguar. E kam thurrur në poezi, sa do t’ia qëlloj, një Zot e di. Sepse, s’jam  poet, as shkrimtar, por student  dhe gazetar. Sidoqoftë, urdhëroni e më dëgjoni, se shumë gjëra do ...

Reshat Nexhipi: Çpo ndodh në Maqedoni

Ky është mendimi i një shakaxhiut nga Korça, i thënë gjatë   bisedës me ca bashkëvendas të tij në një kafene, karshi objektit të Alfabetit, në Manastir. Pranë tyre, rastësisht, u ndodha edhe unë, me një mikun im. Nuk njiheshim, prandaj, ata, duke menduar se jemi ...

Reshat Nexhipi: Krusheva shqiptare

Fjala është për kumtesën e këtij  historianit në fjalë, prezantuar në tribunën shkencore, mbajtur në Krushevë, me rastin e kryengritjes së e Ilindenit. Në atë tribunë, ishte i vetmi shqiptar, prandaj dhe teksti i tij, siç më informuan disa nga të pranishmit, kishte befasuar dhe  tronditur tepër albanofobët...

Reshat Nexhipi: Përmendorja e Skënderbeut në Shkup

Qendra e Shkupit dhe vendet përreth, posaçërisht anët e urrave, janë mbushur me qindra përmendore, të cilat, nga larg, duken si turmë njerëzish, duke shikuar ,,anijet,, të pakuptimta, vendosur në lumin Vardar. Kur herret, nuk dallohen dot njerëzit nga përmendoret...

Reshat Nexhipi: Autobiografi, me ''porosi''

Pothuajse çdo vjet, me rastin e ditëlindjes, para kohe, gazetarë të redaksive të ndryshme, me të cilat kam bashkëpunuar, kërkojnë nga unë shënime biografike, gjë që ndodhi edhe kësaj here, por nuk ua plotësova dëshirën, për shkak se përsëritjet i urej. Mirëpo, nuk munda të refuzoj ...

Reshat Nexhipi: Nëpër Prespën e bukur dhe historike

Ishte ditë  me vapë. Në autobusin që i bie Prespës mes përmes, zuri vend një i moshuar dhe interesant për ta dëgjuar, sepse kishte  një kujtesë të fortë, që ia ia kishte krijuar e kaluara e hidhur, e përvuajtur dhe e gjatë në kurbet. U gëzua shumë kur mori vesh që studijoj historinë...

Nexhipi: Opinione gjatë intervistave me gazetarë

Si historian i vetëm me titull shkencor në Prespë dhe  Manastir, para çdo përvjetori të Alfabetit, më intervistonin gazetarë nga vende të ndryshme, të cilët, përfitonin rastin dhe, përveç Kongresit,  më parashtronin edhe pyetje që nuk kishin të bëjnë fare me të, por  me përmbajtje fetare ...

Reshat Nexhipi: Kush çka thënë për Muhamedin

Për Muhamedin, sipas rendit alfabetikAnnie Besant: Muhamedi ishte njëri prej të dërguarëve më të mëdhenj të Zotit.Bernard Sho: ,,Muhamedi duhet të quhet shpëtimtar i njerëzimit.Ai predikoinjë fe, krijoi një shtet, ndërtoi një komb, shkroi një kod moral, filloi një numër reformash sociale e politike, ndërtoi ...

Reshat Nexhipi: 610 vjetorit të lindjes së Skënderbeut

Shkas për tu paraqitur me këtë shkrim më dha teksti i qëlluar i drejtorit të Muzeut historik  të Maqedonisë Perëndimore me seli në Kërçovë, dr. Ilmi Veliut, i cili është historiani i parë që ka zbuluar disa kështjella ose kala të heroit tonë kombëtar në pjesën e vilajetit të Manastirit dhe që me ...

Reshat Nexhipi: Toponime me elemente iliro-shqiptare

Isha në dilemë,  a të dërgoj për publikim një tekst të tillë me toponime për të cilat është shkruar nga autorë të ndryshëm, si dhe nga ana ime, por për sicilin vend në veçanti, për dallim nga ky i sotmi, në të cilin i kam grumbulluar në një vend. Për të zgjedhur dilemën, tekstin ja dërgova një ...

Reshat Nexhipi: Amerika për shqiptarët dhe këta për të

Sipas Prof. Leonard Foks dhe Gjek Gjonlekaj, gjatë vitit 2009 llogaritej se në ShBA jetonin 1 milion e 14 mijë  shqiptarë (Fakti, 30 janar, 2010). ,,Ska shqiptar që mos jetë pro Amerikan,, -thuhet në një tekst të internetit, duke shtuar se ,,Kjo,veç tjerash, u dëshmua me pritjen madhështore dhe të ...

Reshat Nexhipi: Trimëria e disa figurave shqiptare

Dy fjalët e parafundit të titullit, flasin  qartë se   në historinë e popullit shqiptar ka dhjetra e qindra raste të tjera trimërie, madje edhe më të rëndësishme se këto që qendrojnë në këtë tekst, të vendosura  pa ndonjë elaborim të posaçëm gjatë përzgjedhjeve të  tyre, nga ana ime, prandaj dhe...

Reshat Nexhipi: Figura botërore me gjak shqiptar

Në pamundësi financiale që ta  nxjerr në dritë dorëshkrimin në fjalë, në të cilin janë shënuar qindra personalitete të racës sonë që kanë hyrë dhe kanë mbetur në historinë e popujve të tjerë, disa prej tyre i kam evidentuar nëpër shkrimet e mia gazetareske, revista, simpoziume...

Reshat Nexhipi: Pse Leka ilir u deklarua për grek

Njerëzit  e tillë, të cilët, për interesa personale,  mohojnë  origjinën e vet, kushedi sa të suksesshën të jenë në profesionin e tyre, duhet  të ndëshkohen nga bashkëatdhetarët  e  vet, e jo të dekorohen, siç ndodhi  me  akademikun  maqedonas  të Shkupit, gjë që vlen edhe për  spiunët...

Reshat Nexhipi: Ngjarje të hidhura dhe të lavdishme

Këto ditë, lexova një shkrim mjaft të gjatë, kushtuar historisë së Manastirit, nga i cili mësova disa gjëra që nuk i dinja, por, nga ana tjetër, më  habiti  që  autori kishte anashkaluar 10 momente të rëndësishme, edhe pse për to kam shkruar gjer e gjatë në dhjetra shkrime të mia, prandaj dhe vendosa të ...

Reshat Nexhipi: Maqedonia kodoshe

Për ata që nuk e dinë, po u tregoj. Muaje të tëra, lideri i opozitës  maqedonase Zoran Zajev, deklaron se ka në dispozicion rreth 20.000 përgjime të bëra nga ana e Qeverisë në pushtet dhe se kur do t i prezentojë, do t i përngjasin bombave të cilat do ta largojnë menjëherë Qeverinë aktua...

Reshat Nexhipi: Evidentimi i disa figurave

Andrea Maluri, i shpallur  hero i Revolucionit grek. Zemra e tij është ruajtur në një kuti argjenti në Ministrinë Detare Greke.Bubulina (Dhaskarina). Me anijen e saj të madhe, me emrin historik ,,Agamemnon,, luftoi si heroinë kundër forcave osmane...

Reshat Nexhipi: Prespa dhe Manastiri

Përshtypjet e tij i kisha lexuar edhe më parë, por më kishin dalë nga mendja. Duke klikuar këto ditë në internet, rastësisht pata mundësi t i lexoj përsëri, gjë që, më inspiroj, të paraqitem me  këtë shkrim, i cili, në realitet, është pjesë e një  interviste ime e para disa viteve, lidhur me librin im...

Reshat Nexhipi: Fjala e lirë

Fjalët e titullit janë një komentuesit në internet, me iniciale  S.F.  i cili shton se, citoj ,,Liderët e shteteve të ndryshme, duke përfshirë edhe katër klerikët tanë, me në krye ,,komandantin,,tyre, duke marrë pjesë në marshin  ,,spektakular,,të Parisit, lojtën rolin e bretkocës që i vuri ...

Nexhipi: Droni në Beograd dhe avioni në Athinë

Arësyen, pse vendosa  një titull  më të gjatë   se ç duhet dhe, pakë  si në poezi, do ta zbardh në fund, kurse sa i takon dronit, ishte  një nga ngjarjet  më interesantet  të vitit që lamë pas, jo vetëm për  shqiptarët  dhe serbët, por edhe më gjerë, sepse  nuk mbeti vend  në botë, pa  e parë ose dëgjuar...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora