E marte, 18.02.2020, 10:49 PM (GMT)

Komente » Nexhipi

Reshat Nexhipi: Pasqyrimi i krizës politike në Shqipëri

Autori, i cili thotë se është nga një,,qytet historik i Kosovës,, me iniciale, të vendosura në fund të shkrimit, gjendjen aktuale në Shqipëri e përshkruan në mënyrë interesante që rrallë kush e bën, prandaj dhe vendosa të ripublikoj disa fragmente nga ky shkrim, me plot aforizma, nga të cilat ...

Reshat Nexhipi: E majta fitoi përmes premtimeve

Ky është opinioni i autorit i cili mbetet anonim, duke u arësyetuar, citoj ,,Perëndoi më koha kur kundër kryeministrit mund të lihnje si qeni ditë e natë dhe mos të mungonte qime nga kryeja, kurse tashti

Reshat Nexhipi: Çento shpëtoi shqiptarin

Tekstin në vijim, e kam shkëputur nga  faqet e një gazete në gjuhën shqipe të para disa viteve të kaluar, por, fatkeqësisht, kam humbur emrin e gazetës dhe të autorit, prej të cilëve kërkoj ndjesë. Përndryshe, për ata që nuk e dinë, kryetari në fjalë, kohëve të fundit...

Reshat Nexhipi: Kryeministri aktual, i pa vdekshëm

Ky është mendimi i bashkëbiseduesëve të mij, me të cilët përcillnim bisedën ,,lamtumirëse,,të Sali Berishës.Autorët e këtij mendimi, duke mos përjashtuar edhe veten ime,veç tjerash, bazohen edhe në thënien popullore, por, do të thosha filozofike se ...

Reshat Nexhipi: Fitorja e PD-së, e dobishme

Kërkesa e aleatëve të PS-së, për kthimin e përmendores së diktatorit komunist,opozitës do t i koshtojë tepër, sepse nuk ka shqiptar të ndershëm, që do të dëshironte një gjë të tillë, sidomos emigrantët tanë, prandaj dhe, jo rastësisht, kanë paralajmëruar ardhjen e tyre për të votuar PD-në...

Reshat Nexhipi: Njerëzit e gjakut tonë

Pse duhet nxjerë në shesh figurat historike  të racës   sonë  që kanë kontribuar për popujt e tjerë?E shtrova këtë pyetje për t ua mbyllur gojën, njëherë e përgjithmonë, atyre që pa vrarë tepër mendjen, e thonë të  kundërtën, duke ...

Reshat Nexhipi: Egoizëm dhe lokalizëm i paparë

Menjëherë, posa doli në dritë shkrimi   në fjalë, dhjetra veta, të njohur e të pa njohur, nga vende të ndryshme të trojeve shqiptare, përmes telefonatave, fillonin me  komplimente për mua dhe për shkrimet e mia, kurse pastaj tregonin emra ...

Reshat Nexhipi: Fshatra, me atdhetarë të rrallë

Ky tekst, është pjesë e dorëshkrimit im, me të njëjtin titull, që jam duke e përgatitur për botim, prandaj dhe, në këtë rast, me përjashtime të vogla, anashkalova  pothuajse  tëra fshatrat në Maqedoni, ku zhvillohej luftë  e UÇK-së,2001-në dhe  ...

Reshat Nexhipi: Origjina e Lekës së Madh

Gërmimi i rrënjëve historike  të  popullit im, ka qenë  dhe mbetet për mua pasioni  kryesor. Dhe, sikurse bujku që, duke lëruar  tokën e huaj, rastis  në të sende të vlefshme, të rrëmbyera nga vendet e tij, ashtu edhe unë,  kam hasur në emra  personalitetesh ...

Reshat Nexhipi: Shqiparë, mos lejoni kthimin e komunizmit në Shqipëri

Është nëntitulli i shhkrimit të  autorit me iniciale T.M, i cili shton: ,,Rama Metën e quajti vjedhës së 700 mijë evrove, gjë që i shërbeu për organizimin e 21 janarit, duke shkakëtuar 4 të vrarë, dëme të tjera të pallogaritshme, ulje maksimale të imazhit të Shqipërisë ...

Reshat Nexhipi: Si amortizova ndjekjet nga UDB

Shkak për t u paraqitur me këtë tekst më dha shkrimi i bashkëqytetarit im Afrim Selimit, kushtuar 75 vjetorit të lindjes ime, me titull , , 50 vjet, i ndjekur nga regjimi komunist, për ta larguar nga vendlindja e Alfabetit ...

Reshat Nexhipi: Konsullatë shqiptare në Manastir

Për paraqitjen e këtij shkrimi, shkak është iniciativa e një liderit të një partie të posakrijuar në Shqipëri, i cili, siç duket, nuk e përcjell rregullisht ose sa duhet, shtypin e përditshëm, përndryshe, nuk besoj që të mos kishte thënë që një iniciativë e tillë është ngritur nga shqiptarët e ...

Reshat Nexhipi: Fushata parazgjedhore në Shqipëri

Në dispozicion kam dhjetra tekste të autorëve të cilët mbajnë anën e njërës ose tjetrës parti, por pa e identifikuar veten, duke u shërbyer vetëm me iniciale. Kësaj radhe kam përzgjedhur 5 shkrime, duke mos hyrë fare në objektivitetin e tyre, gjegjësisht, kush sa të drejtë ...

Reshat Nexhipi: Gjaku i derdhur në vend të huaj

''Liria rrënjët i ka në gjak''- thotë një mesazhi ynë kombëtar, të cilën e kanë zbatuar dhe përjetuar qindra e mijra shqiptarë, por, fatkeqësisht, duke luftuar për të tjerët, e jo për vendin dhe kombin e vet. Nuk është modeste por rasti e kërkon të them që këtij fenomeni negativ dhe të dëmshëm për ...

Reshat Nexhipi: Mosmarrëveshjet dhe grindjet tona

Fjalët e fundit të titullit,lidhur me lashtësinë, veç tje rash, dëshmohen nga emri i ,,babajt,, të perëndive- Zeusit, që ka të bëjë me fjalën shqipe zë, prandaj ne e quajmë Zot,që do thotë se edhe ,,fëmija,, e këtij ,,babaj,, pra 12 perënditë e tjera, 6 meshkuj dhe 6 femra, u takojnë stërgjyshëve tanë ...

Reshat Nexhipi: Zgjedhjet e 2013 në fokus

Kohëve të fundit, në shtypin e përditshëm, në fokus janë zgjedhjet e v.2013 në Shqipëri. Ithtarët e partive, lozin rrolin e evgjitkës që lëvdon shoshën e saj. Në një shkrim të paradokoh shëm, theksonja 17 tituj të shkrimeve të ithtarëve të PS-së, të cilët Qeverinë aktuale si dhe kreun e saj i paraqesin ...

Reshat Nexhipi: Shënime të rralla për Ali Pashën

Gjatë një interviste, që kishte të bëjë me kontributin e figurave shqiptare në të kaluarën, gazetari më pyeti : Cilët pesë shqiptarë, sipas meje, meritojnë të zënë vend më të lartë në piedestalin e historisë tonë. Meqenëse numri i figurave që duhej t i permend ishte i limituar, pa lodhur ...

Reshat Nexhipi: Manastiri me histori iliro-shqiptare, nga Leka i Madh deri te Milton Manaqi

Me siguri, ndonjë nga lexuesit që nuk i përcjell me kujdes shkrimet e mia, lidhur me historinë e Manastirit, do thotë: ,,E po ky njeri, na plasi me këtë qytet, duke menduar se përsëriten të njëjtat gjëra, gjë që nuk është e vërtetë, sepse edhe të ketë momente të tilla, ato shtjellohen nga këndvështrime të ndryshme, prandaj dhe përsëritja e një ngjarje ose e një figure historike, është e pa shmangshme ...

Reshat Nexhipi: Greqia me ''pupla'' iliro-shqiptare

Titulli i artikullit im, ka të bëjë me krijesat hyjnore, mitologjike, me herojt e Luftës së Trojës dhe Kryengritjes greke të vitit 1821, me figura të tjera të kalibrit evropian dhe botëror nga fusha të ndryshme të jetës, të cilët i evidentova ,,telegrafisht,, duke larguar edhe literaturën e shfrytëzar me qëllim që numri i tyre të jetë sa më i ...

Reshat Nexhipi: Besnikëria dhe trimëria e shqiptarëve

Këtë e shkruajnë mjaft shkencëtarët tanë dhe të huaj. Për të qënë më i besueshëm, po prezentoj vetëm disa prej të huajëve, sipas rendit alfabetik dhe pa ndërhyrë në saktësinë ose objektivitetin e tyre. Braisfold, shkencëtar anglez: “Nga rasat që sot jetojnë në Maqedoni, vetëm shqiptarët mund të thuhet se janë autoktonë ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese