E shtune, 03.12.2022, 04:53 AM (GMT)

Mendime » Nexhipi

Reshat Nexhipi: Shqiptarët, 6 vepra madhore për një vit e gjysëm

Fjala është për shpalljen e Hyrjetit në Manastir, 4 kongreset, 2 në Manastir,   1 në Dibër  dhe 1 në Elbasan, si dhe për shtypshkronjën universale,  poashtu në  Manastir, të gjashta, të realizuara brenda një vit e gjysëm, 1908-1910.! Meqenëse, për to, është shkruar dhe dihet mjaf, do përqendrohem vetëm në...

Reshat Nexhipi: Familje si e Qiriazëve rrallë gjendet

Kishin 10 fëmijë: 6 djem dhe 4 vajza. Maria, nuk lejonte në shtëpitë saj të flitej gjuhë tjetër, përveç shqipes. Pritte dhe përcillte vetëm patriotë shqiptarë, prandaj dhe emri i kësaj familje u vendos në piedestalin më të lartë të historisë kombëtare, pas asaj të Frashërinjëve,  me të cilën...

Reshat Nexhipi: S’ka popull në botë, që të ketë nxjerrë dy burra shteti të famshëm, si Leka i Madh dhe Skenderbeu

Pse preokupohem, me origjinën e  Lekës të Madh dhe të    figurave të tjera, të cilët,  nuk kanë bërë gjë për kombin tonë ?Këtë pyetje, ma kanë parashtruar disa gazetarë gjatë intervistave, të cilëve, u  jam përgjigjur, si vijon. Nuk e bëj këtë, për shkak të  ndonjë ,,simpatie,, që kam  ndaj tyre, por, për  t’i qendruar besnik shkencë...

Reshat Nexhipi: Raste të rralla, lidhur me besën dhe trimërinë shqiptare

Ky tekst, është vazhdim i artikullit im, me titull ,,15 veçoritë e popullit shqiptar,, publikuar në këtë portal, në datën 05. 06. 2020, por jo në detaje, siç po veproj në këtë rast, me dy prej tyre. Gati kam edhe disa shkrime, që kanë të bëjnë me 13 veçori të e  e tjera, që  do tua dërgoj, pas publikimit të kë ti...

Reshat Nexhipi: Evinemente historike, në Prespë dhe Manastir

Çdo nëntor, për shkak të Kongresit të Alfabetit, Manastiri vizitohet nga gazetarë të trojeve të ndryshme të botës, të cilët, më parë, dekada të tëra, më drejtoheshin mua, si historian, i vetëm  shqiptar, i këti qyteti, për  t’ua realizuar qëllimin e ardhjes së tyre në vendlindjen e Alfabetit. Prandaj, disponoj me...

Reshat Nexhipi: Dy fjalë për akademikun Kapllan Burrëviçi

Që të paraqitem me këtë reagim, më motivoi  një shkrimi i tij, në të cilin, demanton, jo vetëm origjinën pellazge, por edhe atë ilire, edhepse, këtë, nuk e bën asnjë një nxënës, që ka kryer shkollën fillore, para paraqitjes në skenën politike të ,,kasapit,, serb, Sllobodan Millosheviqit, e jo, një njeri, që mban veten akademik...

Reshat Nexhipi: Pse anullohet regjistrimi i popullsisë në Maqedoni

,,Fajtorë,, kryesorë, padyshim, janë ish kryeministri Lupço Gjeorgjievski, filozofi i shquar dr. Ferid Muhiçi dhe dr. Fadil Sulejmani.   I pari, disa herë, pa hezitim, ka thënë se në v. 2020, shqiptarët në Maqedoni, bëhen shumicë, i dyti, gjatë një debati televiziv, veç tjerash tha se anulimi, sipas disave, u shkakëtua...

Reshat Nexhipi: Dy fjalë rreth regjistrimit të popullsisë në Maqedoni

Shkak, për të shkruar këtë tekst, ka qenë, paraqitja e kryetari të Entit për regjistrimin e  popullsisë në një emision televiziv, para disa muajeve të kaluar. Të isha politikan dhe  të më dëgjohej fjala, qysh të nesërmen, do kërkoja largimin e  këti kryetari  nga ky post i rëndësishëm, sepse qëllimin albanofob...

Reshat Nexhipi: Dy fjalë rreth zyrtarizimit të gjuhës shqipe

Më nxiti  paraqitja e ish-kandidates për kryetare shteti, e cila, gjatë një emisionit televiziv, nuk la gjë pa thënë kundër ligjit për zyrtarizimin e gjuhës tonë, duke cituar vazhdimisht kushtetutën, sikur të ishte kuran, e jo një copë letër, që s’epeshon njeri. Këtë zonjë, e kam përmendur edhe gjatë takimit të saj me dy kandidatët...

Reshat Nexhipi: Emri Maqedoni, mbeti gjallë, falë shqitarëve

Maqedonia, në fillim, quhej Emadhi, qëdo të thotë shtet i madh, por, për shkak të mungesës së shkronjës dh, kjo, e fundit, zavendësohet me t’dhe, në hartat e vjetra, qendron fjala Ematia, që ska asnjë kuptim. Jo vetëm shteti, por edhe  emri i Lekës së Madh, sipas shkencëtarit egjiptian Mathea Aref, rrënjët i ka te fjala shqip...

Reshat Nexhipi: 15 veçantitë e kombit tonë

Një fejton voluminoz,  pothuajse, me  të njëjtin titull, më është publikuar vite më parë, prandaj, për të mos u bërë i mërzitshëm për lexuesit që përcjellin shkrimet e mija, po evidentoj vetëm rezimenë e ati fejtoni, me qëllim që të pengoj plagiatorët, mos e shfrytëzojnë më, siç është vepruar gjer më tani...

Reshat Nexhipi: Ç’do t’i thoja Blerim Rekës në Manastir

Para se të fillonte mbledhja, disa intelektualë të Manastirit, jashta sallës, ishin duke u konsultuar se ç’farë pyetje do t’i parashtronin kandidatit për kryetar shteti. Mirëpo, nuk e di pse, udhëheqsja, menjëherë, pas përfundimit të bisedës së  kandidatit në fjalë,  mbylli mbledhjen, duke mos u  dhënë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora