E hene, 20.09.2021, 07:04 PM (GMT+1)

Mendime » Nexhipi

Reshat Nexhipi: Poezi „Telegrafike” për udbashët tanë

Artikulli im, me titull tepër atraktiv, i përzgjedhur dhe i publikuar bëri jehonë të madhe, pothuajse, si asnjë shkrim tjetër, gjer më sot, gjë që, dëshmohet me ripublikimin e artikullit, jo vetëm nga ana e redaksive patriotike të disa portaleve në gjuhën shqipe, por edhe nga ana e redaksive progresive të huaja ! ...

Reshat Nexhipi: Mos lejojmë nëpërkëmbjen e historisë tonë të lavdishme

Fjala është për librin aktual të gjeografisë,  në të cilin  thuhet se Shqiptarët , para ardhjes së Turqëve, kanë qënë Maqedonas, gjë që është e vërtetë, por jo maqedonas të sotmit, por Maqedonas të vjetër, pasardhës të Lekës së Madh, djalë i princezës tonë ilire-Olimpisë dhe kushëri i mbretit tonë të shquar Pirros të Epirit...

Reshat Nexhipi: Rrallë ka histori me ngjarje intersante, si e jona (2)

Disa shënime të tjera, të rralla, lidhur me historinë tonë, me përmbajtje të  ndryshme   dhe  sipas  rendit alfabetikA. Milladinov: Emri i Strugës del nga ilirishtja.Afganistan, kuaj me nga një bri. Kjo thuhet në një legjendë, e shënuar nga Marko Polo, sipas të cilës,  kali i njohur i Lekës së Madh...

Reshat Nexhipi: Rrallë ka histori me ngjarje intersante, si e jona

Disa nga shënimet e këtij teksti, gjinden edhe në artikujt e mëparshëm të këtij portali, por nga këndvështrime të  tjera, si dhe për të ruajtur kontinuitetin e shënimeve, sipas rendit alfaberik ose kronologjik.  Edhe sikur mos jetë kështu,  nuk është ndonjë gabim i madh,  nëse merret parasysh thënia e  të madhit Faik Konica...

Reshat Nexhipi: Rrallë ka komb në botë me tolerancë fetare si i yni (2)

Hristo Andonov-Poljanski: “Sendet e gjetura në verginë (Kutlesh) të Greqisë, janë ilire”. (Nova Makedonija,11. l.  1991). Atje u gjend edhe flamuri me 16 rreze dielli, me të cilën mburet VMRO-ja!!.Hristo Matov. Me telegramin që i dërgonte në emër të VMRO-së udheqësisë së Qeverisë së Vlorës,  falenderohej për ndihmën...

Reshat Nexhipi: Rrallë ka komb në botë me tolerancë fetare si i yni

1.Deklarimi i heroit tonë dhe babait të tij, herë për katolikë, herë për myslimanë, nvarësisht nga interesat kombëtare, siç preferonin edhe  Ali pashë Tepelenës, për t’u  bërë ortodoks, Faik Konicës, katolik etj.2.Laramania fetare e pjesëmarrësve në Kuvendin e Lezhës, të v.1444, të Lidhjes së Prizrenit, 1878...

Reshat Nexhipi: Rrallë gjen sekt fetar si bektashizmi shqiptar

Rast që të  paraqitem me këtë tekst  është 120 vjetori  ndarjes nga jeta të Naim Frashërit, i cili, përveç si patriot dhe poet i pa zavendësueshëm, ka lojtur rolin kryesor edhe për afirmimin e bektashizmit shqiptar dhe një ndër bektashinjtë më të shquar në botën shqiptare. Përndryshe, shënimet e këtij teksti, janë të nxjera...

Reshat Nexhipi: Shqiptarët, 6 vepra madhore për një vit e gjysëm

Fjala është për shpalljen e Hyrjetit në Manastir, 4 kongreset, 2 në Manastir,   1 në Dibër  dhe 1 në Elbasan, si dhe për shtypshkronjën universale,  poashtu në  Manastir, të gjashta, të realizuara brenda një vit e gjysëm, 1908-1910.! Meqenëse, për to, është shkruar dhe dihet mjaf, do përqendrohem vetëm në...

Reshat Nexhipi: Familje si e Qiriazëve rrallë gjendet

Kishin 10 fëmijë: 6 djem dhe 4 vajza. Maria, nuk lejonte në shtëpitë saj të flitej gjuhë tjetër, përveç shqipes. Pritte dhe përcillte vetëm patriotë shqiptarë, prandaj dhe emri i kësaj familje u vendos në piedestalin më të lartë të historisë kombëtare, pas asaj të Frashërinjëve,  me të cilën...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora