E premte, 07.08.2020, 11:03 PM (GMT+1)

Komente » Saraçi

Saraçi: Odisejada e rivarrimit të eshtrave të Isa Boletinit

Isa Boletini është njëri ndër patriotët më të shquar të historisë tonë kombëtare. Kjo figurë markante, që zë vend të padiskutueshëm ne historinë e popullit shqiptarë krahas atyre që dhanë aq shumë per lirinë e atdheut tonë si Hasan Prishtina, Bajram Curri, Ismail Qemali, Idriz Seferi e shumë ...

Hilmi Saraçi: Tri figura të shquara në vend të Hashim Thaçit

Këto ditë jemi deshmitar të disa ngjarjeve të vecanta për shtetin e Kosovës: për të ardhmen dhe përspektivën e saj në vënd dhe në arenën nderkombetërë . Pra ,ngjarje me rëndësi të vacantë ishte (Janë) akuzat e ngritura nga Tribunali  i Hagës kundër Hashim Thaqit dhe Kadri Veselit, si dhe  rifillimi i negociatave me Serbinë...

Hilmi Saraçi: Asociacioni

Tani  gjatë zhvillimit dhe të ndërtimit të shtetit të Kosovës pas pavarësisë, jemi dëshmitarë të shumë lëvizjeve   “demokratike “, të cilat pa pushuar po reflektojnë problem për të ardhmen e Republikës së Kosovës.Sikur jemi bërë “bajat” dhe mjaft nervoz për të gjitha këto lëvizje pa ndonjë zgjidhje të duhur, ...

Hilmi Saraçi: Nga vizita nëpër Shqipëri

Pastaj pas një pushimi u nisem për në Kukës, ku gjatë egzotit të shqiptarëve nga Kosova si rrjedhojë  e pushtuesit krimial serb (1999) ishim kureshtar që të vizitojmë këtë vend me tradita të larta kombëtare dhe të  përkujtojmë këto ngjarje tragjike për popullin tonë.  Kukësjanët në këtë përiudhë...

Hilmi Saraçi: Mulla Asllani Murati veprimtar për pajtimin e gjaqeve

Në këtë fushë Mulla Asllan Murati me Latif Berishën, Ahmet Malokun, Florie Ibrahimi, Adem Ademin, Fazli Hajrizin dhe shumë të tjerë  jo vetëm në rrethinën e Mitrovicës, por edhe më gjerë ,u angazhuan për faljen e gjaqëve, për pajtimin gjithëpopullor dhe për bashkimin kombëtar. Mulla Asllan...

Hilmi Saraçi: Në Boletin

Një ditë Maliq Cakaj dëshirontë ta nderonte Mulla Asllanin, prandaj i kishte propozuar  që me makinën e tij dhe me shpenzime të tjera të vizitojnë disa vende kulturo- historike të Kosovës,  respektivisht Kompleksin Memorial të Isa Boletinit , në Boletin, Kompleksin Memorial të  Adem Jasharit , në Prekaz...

Hilmi Saraçi: Cubeli

Shumë shpiegime, komentime dhe polemika u zhvilluan në odën e Xhemë Zekës për politikën ditore, partitë politike, liderët e tyre, për të kaluaren e vështirë dhe jetën nën robëri, për lirinë e fituar më gjak, për vatrat e krizave në botë,  për sferat e interesit, për varfërinë që ka kapluar njerëzimin, për lëvizjet e ndryshme...

Hilmi Saraçi: Azem Bejta respektonte trimërinë e luftëtarëve Saraçi

Ishte nata e bajramit e vitit 1923 , kur Azem Bejta me 60 luftëtarë qendronte të “Kroi i Hajdukut” (Qyqavicë). Ishin të lodhur dhe të raskapitur nga lufta që kishin zhvilluar kohë më parë , por edhe të uritur shumë sepse që disa ditë vështirë e kishin pasur të gjejnë bukë. Prandaj Azemi në takimin që kishte...

Hilmi Saraçi: Rezistenca dhe lufta në Bivolak (Burim) (1941)

Lufta në Artakollë kundër forcave serbo komuniste (çetnike), në veçanti e luftetarëve të kësaj ane ( Artakollit, respektivisht Bivolakut), fatkeqësisht nuk është shënuar dhe nuk është  bërë fjalë sa duhet nga historianët tanë, fare pak është shkruar për veprimtarinë e tyre patriotike, luftën e tyre për rezistencën kombëtare...

Hilmi Saraçi: Kush ishte Selatin Gërxhaliu (?)

Këtë pjesë e nxora nga libri im “Masakrat serbe në komunën e Vushtrrisë (1998-1999)” për të shprehur shëmbjen dhe për të  përkujtuar  vrasjen makabre, kriminale të familjes  së Selatin Gërxhaliut dhe të gjithë të tjerëve që ranë dhe u masakruan me 2  dhe 31 maj 1999 në Martinaj (Studime) të Vushtrrisë...

Hilmi Saraçi: Karakteristikat, roli fetar , njerëzor dhe kombëtar i Tarikatit Melami

Tarikati melami që praktikon ziqërinë (përkujtim të zëshëm) e ka zgjedhur mënyrën e edukimit të un-it të tyre . Gjatë këtij edukimi muridi (ihfani) duhet të betohet para zotit xh.u. për këto gjera : të mos rrejë, të mos përgojojë dhe shpifë, të mos flasë kundër askujt, të falë namazin në kohë , të kompenzojë namazet...

Hilmi Saraçi: Ibush Jonuzi dhe minatorët grevistë të Trepcës - Parathënje

Të flasish për Kombinatin Trepça , pra për minatorët (grevistë) dhe stafin menagjues siq ishte Ibush Januzi i cili punoi dhe derdhi ndjerësën, bashk me minatorët, me vite të tëra me dinjëtet për vendin, për Kosovën dhe për të ardhshmen tonë  , është krenari dhe privilegjë e veçantë, por edhe e ...

Hilmi Saraçi: Marshi i minatorëve në krye me Ibush Jonuzin

Mminatorët të paknaqur mepozitën e shqiptarëve në Kosovë dhe me cungimin e atyre pak të drejtave që në atë kohë i kishin filluan ta ngrisin zërin fuqishëm në tubimet e organizuara në vitin 1988. Ata dolen haptas kundër pushtetit të atëhershëm, për të manifestuar terë qëndresen e tyre...

Hilmi Saraçi: Nga një vizitë me Mulla Asllan Muratin në Lezhë

Arritëm në Lezhë për ta vizituar Mauzoleun e Varrit të Skenderbeut.Qyteti ishte i qetë.  Kishte shumë pak qarkullim të njerëzve dhe të mjetëve të komunikacionit.Ishte mesi i ditës dhe bënte vapë e madhe, por megjiate ishim mjaft të preokupuar për ta vizituar këtë qytet me rëndësi të vecantë historik dhe ...

Hilmi Saraçi: Takimi i Mulla Asllan Muratit me komandantët e UÇK-së

Në Shalë të Bajgorës mjekët tanë në krye me dr. Adem Ademin dhe dr. Sami Beqirin kishin formuar një ambulancë për UÇK-në për t’u ndihmuar në këto kushte të vështira të luftës. Mulla Asllani kishte kontaktuar shpeshherë me komandantët dhe me ushtarët e UÇK-së . Një ditë kontakton me komandantin për logjistikë, Xhevat Isufin...

Hilmi Saraçi: Fejzullah Saraçi njëri ndër luftëtarët më të njohur të Artakollit

Fejzullah Saraçi ishte një luftëtar dhe një përsonalitet i njohur i rezistencës kombëtare në Artakoll dhe më gjerë . Ai bashk me vëllëseritë Saraçi e të tjerë ishin të dalluar në lëvizjet për resistenncë kombëtare, për çlirimin e Kosovës dhe për Shqipërinë etnike. Fejzullah Saraçi dhe Avdi Saraçi janë dalluar, në veçanti...

Hilmi Saraçi: Ali Riza luftëtar i shquar i Zhabarit të Poshtëm

Fshati Zhabar i Poshtëm, si shumë fshatra të tjera nga Kosova ka përjetuar shumë luftëra dhe ngjarje tjera edhe në të kaluarën e hershme.Gjatë këtyre periudhave kohore zhabarasit kurrë nuk u pajtuan me pushtuesin, sidomos atë serb, por e kundërshtuan dhe  e luftuan me trimëri dhe me  guxim.Në këtë fushë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora