E shtune, 08.08.2020, 06:30 AM (GMT+1)

Komente » Saraçi

Hilmi Saraçi: Këshilli Kombëtar kundër korrupsionit

Për korrupsionin , krimin e organizuar dhe kontrabandën ka pasur përpjekje dhe angazhime për ta luftuar pa kompromis., por kjo sikur ishte vetëm deklarative dhe e paefektshme. Prandaj nuk janë menjanuar sa duhet këto dukuri që pengojnë zhvillimin e shoqërisë demokratike. Krijimi i Këshillit Kombëtar kundër ...

Hilmi Saraçi: Deklaratë me përmasa të gjera diplomatike e Marti Ahtisarit

Marti Ahtisari njëri ndër negociatorët për statusin (pavarësinë) e Kosovës këto ditë u deklaruar haptazi se Serbia nuk duhet të hyjë në BE derisa nuk e pranon shtetin e Kosovës, sepse që moti Serbia e ka humbur të drejten në Kosovë. Ajo (Serbia) me vite të tëra është sjellë keq ndaj kosovarëve” .Kjo deklaratë është mjaft e rëndësishme kur kemi të bëjmë më një emer të ...

Hilmi Saraçi: A pati të drejtë opozita kur kundërshtoi privatizimin e Distribucionit të KEK-ut (?)

Opozita ka dështuar që në një seancë parlamentare ta bllokojë privatizimin e rrjetit të Shpërndarjes dhe të Furnizimit. Deputetët e akuzuan Qeverinë se po i shet fare lirë dhe në mënyrë jotransparente resurset e shtetit. Në lidhje për këtë pati debatime të ashpra dhe akuzime reciproke në mes të VV (Albin Kurtit) dhe Qeverisë (Hashim Thaçit ) .Kjo sjellje me fyrje dhe ...

Hilmi Saraçi: A do të ndryshojë qëndrimin presidenti i Serbisë

Presidenti i zgjedhur i Serbisë , Tomisllav Nikoliq kaherë është i njohur me qëndrimet e tija ultranacionaliste, sidomos për urrejtjen ndaj shqiptarëve. Ai në veprimtarinë e tij politike ishte i prirur të ngjallë urrejtje ndërnacionale , prandaj pas zgjedhjes së tij për president të Serbisë sikur ka filluar të tregojë shenja të së kaluarës nga veprimtaria e tij që pengojnë dhe nxisin dilema dhe...

Hilmi Saraçi: A është i mundshëm kualicioni PDK- AAK (?)

Në kohet e fundit sikur janë duke u bërë disa plane dhe analiza për ecuritë të sukseshme të zgjedhjeve në të ardhshmen , sidomos për nivelin qëndror. Në këtë fushë degjohen mendime se do të jenë mjaft të rëndësishme, pasi që gjatë këtij mandati qeverisës ka pasur lëshime dhe dobësi. Prandaj në këto zgjedhje është e domosdoshme që të fitojë një subjekt politik që do ta përmirësonte gjendjen.Mendoj se kishte për të qenë e mundshme dhe e...

Hilmi Saraçi: Zgjimi i vonë nga “gjumi” dhe protesta

Më në fund po shihet se vonë jemi zgjuar nga “gjumi” . Atëherë kur shumë mundësi na kanë dalur nga dora , prandaj është vështirë brenda një kohe të shkurtër (pas 13 viteve) të gjejmë rrugën dhe momentin për përmirësimin e gjendjes se krijuar, sidomos në veri të vendit, ku përveç krimit të organizuar kontrabandës, strukturave paralele (ilegale) ka filluar edhe terrorizmi, ku humbi jetën Selver Haradinaj dhe u plagosën disa antarë të familjes së tij. Nuk di njeriu ku dhe si t’i gjejë “shanset” e humbura dhe të ...

Hilmi Saraçi: “Hallakama” në parlament

Këto ditë në parlamentin e Kosovës ishte një “hallakamë” e llojit të veçantë, Deputetët e partive politike si të opozitës ashtu edhe të pozitë sikur “shpërthyen” me njëra tjetren me rastin e mbajtjes së seancës të jashtzakonshme e cila ishte thirur me disa dilema, pas ngjarjeve tragjike në veri të vendit, që sipas mendimit tim kjo seancë më mirë mos të ishte mbajtur fare se sa që u mbajtë në këtë mënyrë. Parlamentarët tanë nuk janë (ishin) në gjendje t’i harmonizojnë qëndrimet për çështje madhore...

Hilmi Saraçi: Kur mungon angazhimi dhe përgatitja, dëmi është i gatshëm

Në kohet e fundit kanë lindur mjaft mendime të llojeve të ndryshme dhe paqartësi, sidomos në luftimin e korrupsionit.Disa analiza dhe komentime politike për korupcionin sikur nuk pushojnë, si pengesë dhe dukuri e përfshirë në disa nivele (të larta) të pushtetit. Kjo ka arritur të flitet më tepër pas rastit “Mustafi”,i cili në vend që ta luftojë korrupsionin për të cilin ishte i angazhuar dhe i thirrur , ai ishte “i mbështjellur” vetë me ...

Hilmi Saraçi: Konsolidimi dhe forcimi i shtetit

Megjithë punën dhe përpjekjet e Qeverisë për të ndryshuar gjendjen e vështirë në shumë fusha të jetës, kjo sikur ende nuk është duke shkuar në drejtim të duhur, respektivisht...Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora