E shtune, 08.08.2020, 07:06 AM (GMT+1)

Komente » Saraçi

Hilmi Saraçi: Marrveshja e Brukselit dhe implementimi

Në pjesën veriore të Mitrovicës pas zgjedhjeve lokale, situata është më stabile, megjithse  duhet kohë  për t’i bindur serbët se duhet të punojnë sipas institucioneve të Kosovës dhe  marrveshjeve të  arritura në Bruksel në mes të delegacionit serb (Ivica Daqiq) dhe delegacionit të Kosovës...

Hilmi Saraçi: Marrëveshja me Serbinë, e dëmshme

Në kohet e fundit sikur janë zgjuar dhe aktivizuar institucionet shtetrore në vend, respektivisht  partitë politike duke bërë përpjekje që të sqarojnë dhe të kundërshtojnë disa propozime dhe vendime të mara gjatë takimeve  me BE në Bruksel në mes të Hashim THaçit (Qeverisë së Kosovës) dhe Ivica Daçiqit ...

Hilmi Saraçi: Zgjedhjet në veri dhe efektet

Zgjedhjet lokale, marr në përgjithësi,  kësaj radhe ishin korekte dhe pa ndonjë problem që kishte për tu shenuar, përjashtuar ato në veri të vendit. Organizimi dhe angazhimi nuk munguan, prandaj dolen fitues ata që moren votat më shumë nga votuesvit. Mirëpo vetëm pak komuna ...

Hilmi Saraçi: Zgjedhjet lokale do të përseriten (?)

Gara e sivjetme zgjedhore për kryetar të komunave dhe për delegatë komunal në tërë teritorin e Kosovës është një ngjarje me rëndësi të veçantë, sepse për herë të parë po mbahen zgjedhjet edhe në veri të vendit ku që 13 vite  institucionet e Kosovës ...

Hilmi Saraçi: Gara për Prishtinën me rëndësi

Gara e sivjetme zgjedhore për kryetar të komunave, sidomos të komunës së  Prishtinës po konsiderohet jo vetëm më interesantja, por edhe më e barabarta krahasuar me proceset e kaluara elektorale. Kryetari aktual Isa Mustafa ...

Hilmi Saraçi: Neutraliteti për zgjedhjet lokale

Tani është e njohur rëndësia që kanë sgjedhjet lokale për  Kosovën si shtet i pavarur dhe sovran, respektivisht pjesëmarrja e komunitetit serb në veri  të vendit të cilët përkundër marrëveshjes dhe “sygjerimeve “ të Qeverisë së Serbisë dhe përpjekjeve të Qeverisë së Kosovës ...

Hilmi Saraçi: Ligji për amnesti dhe “Vetëvendosja”

Ligji për amnesti  me të drejtë  ka krijuar mjaft paqartësi dhe probleme gjatë  miratimit të tij në Parlamentin e Kosovës. Kjo edhe nuk ka qenë e lehtë të kalohet pa një shqyrëtim më të hollësishëm  dhe  të lodhshëm. Prandaj ai (ligji për amnesti)  në seancën e parë  ...

Hilmi Saraçi: Marrëveshjes dhe protesta e Albin Kurtit

Albin Kurti sikur nuk din të ndalet nga veprimtaria e tij protestuese ndaj qeverisë dhe kreut të saj z. Hashim Thaçi. Edhepse Qeveria dhe Hashim Thaçi gjatë këtij mandati  ka mjaft gabime për të cilat duhet të flitet dhe të kritikohet. Kjo është edhe detyrë e opozitës ...

Hilmi Saraçi: Vushtrria dhe Kalaja Dardane

Vushtrria është një qytet i lashtë, ndër më të lashtit në hapsirën ballkanike dhe më gjerë. Ёshtë lokacion antik, mesjetar dhe bashkëkohor që gjatë historisë së saj ka luajtur rol me rëndësi të madhe në pikëpamje ekonomike, kulturore dhe qytetruese ...

Hilmi Saraçi: Ura e Vjetër dhe tjetërsimi

Për trashigimin kulturore dhe historike në Vushtrri janë dhënë verejtje disa here nga ekspertet e kësaj lamije dhe nga qytetarët e Vushtrrisë dhe më gjerë . Kjo trashegimi kulturore dhe historike në Vushtrri tani një kohë të gjatë nuk ka pasur  ...

Hilmi Saraçi: Kah po shkon shëndetësia e Kosovës

Këto ditë kisha disa telashe me shëndetin. Kjo edhe sikur me ka nxitur që të shkruaj disa rreshta për shëndetësinë, për të arriturat dhe dobësitë në këtë fushë të rëndesishme për jetën e njeriut, respektivisht kah po shkon shëndetësia e Kosovës dhe çka duhet bërë në këtë fushë...

Hilmi Saraçi: Prishtinë-Beograd, dialog i vështirë

Asgjë nuk është e thjeshtë dhe e lehtë në dialpgun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, prandaj duhet të punohet dhe të veprohet gjithnjë me kujdes dhe njohuri. Në këtë aspekt tani jemi lodhur dhe me vështirësi po gjejmë rrugën e duhur të zgjidhjes se problemeve, sidomos në veri të vendit.. Tani siq po shihet dialogu ka fillua në nivel të lartë në mes ...

Hilmi Saraçi: Historia duhet të shkruhet nga historianët

Nuk ka dilema se historia jonë është shkruar edhe nga të tjerët që nuk e kanë njohur historinë, prandaj ka mjaft pasaktësi dhe shtrembërime me tendenca që nuk mund të pranohen. Këto shtrembërime kanë rrjedhojen edhe nga fusha të tjera siq është trysnia ideologjike dhe politike. Për këtë arsye historinë duhet lanë historianve dhe njohtsëve të mirëfilltë të ...

Hilmi Saraçi: Autonomia substanciale e Kushnerit

Ne vazhdimisht po theksojmë se dialogu i Kosovës me Serbinë ka rëndësi të veçantë për të dyja shtetet, por edhe në rajon. Prandaj edhe ka pasur mbështetjen në parlament nga deputetët , përveç “Vetëvendosjes” e cila si zakonisht kundërshton dialogun me Serbinë dhe kritikon qeverinë. Dialogu ka të bëjë me shumë probleme të ...

Hilmi Saraçi: Qeveria e Kosovës dhe dialogu (i ardhshëm) me Serbinë…

Qeveria e Kosovës ka dokumente strategjike për bisedimet Kosovë- Serbi, por ajo (Qeveria) ende nuk e ka bërë të ditur ndonjë platformë të përgatitur për këto bisedime . Opozita me të drejtë kërkon që më parë platforma për bisedime të paraqitet në Kuvend , të diskutohet rreth saj dhe në fund të miratohet Prandaj Qeveria e Kosovës duhet të jetë e vetdijshme se kemi të bëjmë me çështje të rëndësishmë për Kosovën- me bisedime që paraqesin vendime me rëndësi të veçantë për të ardhmen e Kosovës...

Hilmi Saraçi: A mundet Serbia ta bllokojë Kosovën?

Edhe pse mbikqyrja e pavarësisë së Kosovës ka përfunduar shteti përballet me një legjitimitet të kufizuar në nivelin ndërkombëtar dhe me një legjitimitet të “hendikepuar” në rajon dhe bashkimin Evropian (BE) “.Në një raport analitik në kërkim të legjitimitetit ndërkombëtar thuhet se “është vështir që Kosova ta fitojë legjitimitetin e plotë ndërkombëtar në kornizën e tanishme” . Mirëpo aspirata e Kosovës për ta forcuar legjitimitrtin ndërkombëtar edhe më tutje do të vazhdojë të qëndrojë me themele të ...

Hilmi Saraçi: Rrjedha të dëmshme nga privatizimi

Për privatizimin është bërë fjalë mjaft, sidomos për lëshimet dhe rrjedhimet që ka sjellë privatizimi, sidomos tani në kohët e fundit kemi parë disa pasoja dhe rrjedha të pakëndshme për Kosovën si shtet i pavarur dhe Sovran. Shumica e subjekteve politike konsiderojnë se pavarësisht se ka çka të flitet për lëshimet eventuale që mund të kenë përcjellë deri tash këtë proces dhe dyshimet që e kanë përcjellë për parregullsi të mëdha , përveç gjetjes se një rruge më transparente ...

Hilmi Saraçi: Kosova pa mbikqyrjen e pavarësisë

Tani jemi në ditet e para të fillimit të mbikqyrjes se pavarësisë së Kosovës, ngjarje e veçantë historike. Mirëpo në të ardhshmen do të kemi sfida të shumta e të reja duke qëndruar para shtetit të ri të Kosovës pa mbikqyrjen e të tjerëve (ndërkombëtarëve). Mirëpo janë këto sfida të zakonshme që dalin si rrjedhojë e shteteve të pavarura të shoqërive të përgjegjëshme demokratike.” Me rastin e kësaj dite historike, fundin e mbikqyrjes së pavarësisë ishin të pranishëm ...

Hilmi Saraçi: Dialogu me Serbinë dhe koalicionet

Kohë më parë pata parashtrua çështjen e mundësisë për një koolicion në mes të dy partive , PDK dhe AAK, duke menduar se një koalicion i tillë ndoshta do ta përmirësonte gjendjen ashtu të vështirë, mirëpo kjo në kohet e fundit ka marrë dimenzione më të gjera për një koalicion të mundëshëm i cili do të mundësontë dhe do të zgjithte problemet e pranishme , sidomos në veriu të vendit. Për këtë temë desha të elaboroj edhe disa mendime te ...



Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora