E enjte, 26.01.2023, 10:24 PM (GMT)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Flet At Gjergj Fishta!

Shqipnija, si dihet, sot âsht e lirë. Shka para këtyne pêsmëdhetë vjetve per né do t’ishte kênë teper anderr me e pasë pa, sot po e shofim të realizueme. Na sot kemi një Parlament t’onin, një Qeveri t’onen e një Këshill të Naltë Regjencet, që pervetson në vedi sovranitetin dhe pamvarsinë e Popullit Shqiptar. E as nuk ká mâ turqë në Shqipni, as grekë, as serbë, as italjânë...

Fritz Radovani: ‘Rilindja komuniste’ asht antieuropjane!

Gjergj Kastrioti – Skenderbeu asht themeluesi i Shtetit Shqiptar po, edhe mbrojtësi i Europës nga pushtuesit turq. Per këte qendrim burrnor Ai sot, nderohet dhe respektohet nga të gjitha shtetet Europjane dhe Botnore.Figura e Tij, sot asht e papersëritëshme në gjithë Boten e qytetnueme!...

Fritz Radovani: Edhe 555 vjet ky t’kujton

Në fillim të shek. XV Turqit sulmojnë Evropen dhe shkretnojnë fise e mbretni.Fatosi i Krujës përballë rrezikut, qi i kercnohej Shqypnisë, i drejtohet Hyjit edhe e lutë qi mos të premtonte, qi Shqypnija të bije ndër kthetra të Turqve. Lutja e tij prekë të Amshuemin, i cilli i dergon së nalti Flamurin Kuq e Zi, emblemë bashkimi e vetsundimi...

Fritz Radovani: 555 vjet 'mister' apo?!

Në fjalorin e Gjuhës së sotme Shqipe, në faqen 1148 asht fjala mister që shpjegohet: “Mister, - i m...1. Diçka e panjohur ose shumë e fshehtë; diçka e errët dhe e pashpjegueshme; fshehtësi, e fshehtë. Mister i madh. Misteret e natyrës. Këtu ka një mister. Mbeti mister nuk u...

Fritz Radovani: Nuk harrohet kurr Rin Monajka

Një ditë vjeshte nuk ishte e mujtun shkumja me biçikletë në fshatin Kosmaç, ku në 1968 ishe emnue mësues, prandej u nisa me një kamjon që më zbriti në Barbullush, mbasi shiu nuk pushonte asnjë minut. Porsa zbrita pashë tek një streh tue pi një cigare Zef Monajken (Dukagjinin) (1919 – 1984), të cilin e njifshe prej vitësh...

Fritz Radovani: Kush nuk don me studjue At Gjergj Fishten

Kjo kangë, nji nder ma të bukrat poezi lirike të Fishtës, kje botue në rasen e pesëdhetëvjetorit të themelimit të shkollës françeskane, e kje vu si parathanje melodramit “Shqyptari i Qytetnuem”. Kundra asaj propagande së huej e rrymave shkollore, qi poshtnonte gjuhen shqipe por si nji gjuhë e...

Fritz Radovani: Shkodra 1913 – 2023

Shteti, jeta, kultura, arti dhe sporti, zanafillën e tyne deri në ditët tona e kanë nga burimet dhe gurrat e pashterrëshme të Shkodrës. Një Shpirt i pajisun me atë edukatë, kulturë e art, që merrej në gjimnazët fetare dhe laike të Shkodrës, përsonifikonte até që sot bota moderne e thrret vetëm me një emën...

Fritz Radovani: 555 vjet ma parë vdiq Gjergj Kastrioti

Gjergj Kastrioti – Skenderbeu asht Heroi Kombtar i perjetshem i Popullit Shqiptar. Lavdia e Epokës së Tij asht e papersëritëshme në histori!Shqiptarët nga i madhi Gjergj Kastrioti Skenderbeu, trashiguen Emnin Shqiptar, po edhe Flamurin me...

Ymeri & Radovani: Fishta i Madh

Lahuta asht një pinakotekë e artit kombëtar, ku poeti pikturon gjallë tipat, personat, skenarët e kostumet; një depozitë motivesh kombëtare u lihet piktorëve shqiptarë... Atë Fishta, ky gjeni me rrënjë në tokën amëtare të popullit shqiptar, që për shkak të njohjes së thellë që kishte mbi letërsinë klasike...

Fritz Radovani: Vllavrasi

Neper terr qi lëshote nata,Ngarkue teshat kaliboç,Per nji pyllë ku s’ ra kurr spata,Ndiqte rrugen nji djaloç. Landët e pyllës si’j ujk ju dukshin,Qi prei ujet n’ mal ulron,Cuba t’ rrebtë, qi n’ prit’ u strukshin,Gjethët e lisave kujton...

Fritz Radovani: Atdheut

Kjo kangë e botueme së parit në vitin 1902 (libri i tretë i këndimit), botue prej Shoqnisë “Bashkimi”, asht deri diku punim i nji poezisë kroate popullore të njohtun, përshtatë prej Autorit. Ndikimi i gjuhës së huej këtu nuk ndihet aspak. Megjithse ka 40 vjet qi asht botue, gjuha asht e...

Fritz Radovani: Nji lule vjeshtet

Kjo ndoshta asht poezija ma lirike e mbarë këtij libri, n’ atë kuptimin e ngushtë qi merr fjala. Asht nji lirikë qi zbulon shumë ndiesi të botës së mbrendshme të Poetit. Subjekti i saj paraqitet mjaft i pacaktuem. Mbas mendimit tim Poeti në ketë karm – në ketë trajtë si paraqitet sot hartimi...

Fritz Radovani: ''Stille Nacht'' tek Ura Vajgurore

Oborre burgjesh e hetuesishë gjithkah të rrethuem në tela e mitraloza... Mbi muret e nalta të veshun me tela me ferra shihej një kabinë drrasash, me një shkallë druni – truproja e burgut ose e hetuesisë. Gjithkah dritare të mbylluna mos me u ndigjue virrmat e të prangosunve nga torturat!...

Fritz Radovani: At Pjeter Meshkalla - Krishtlindje n’Shkoder

Mbas vitit 1909 qeveria Turke, në Shkodër, për shkak të lëvizjeve shqiptare për liri, (pushka vlonte, shpesh deri në afërsi të qytetit), i ndaloi disa shfaqje tradicionale “Të Natës së Këshndellave”, tue i hjekë diçka poezisë së bukur të Festës. Dha lajmin kumbona...

Fritz Radovani: I dbuemi

“Në ketë argument lirik të kënduem prej sa poetësh, Fishta ndritë me shumë veti karakteristike, qi e shquejnë:  - paraqitje e gjallë tipike shqyptare, - kjartësi e thjeshtësi  vargjesh të rrjedhëshme, frymzue prej ndjesishë njerzore qi nuk njohin flashktësi (ngathsi) sentimentalizmi as trillime...

Fritz Radovani: At Gjergj Fishta asht diplomati ma i madh i kombit shqiptar

Jo larg prej Shkodres, në fshatin Fishtë të Zadrimës Familja e Ndokë Simon Ndocit dhe e Prendës së Lazer Kaçit prej Kotrrit, me 23 Tetor 1871 i dhane Shkodres e Shqipnisë një djalë me emnin Zef (Zekë). Asht kenë pagëzue nga frati italo-arbnesh që aso kohe ishte famullitar në Troshan, me emnin At Leonardo de Martino...

Fritz Radovani: E shkreta Shqipe!

Sot në dukje të pergjithshme shumë pak njerëz merren me yjet!Gati askujt nuk i shkon mendja me pasë në shtëpi një teleskop apo dylbi…Kedo me pyet pse nuk i mban këto, menjëherë do të pergjegjet “çka më duhen!?”...

Fritz Radovani: 10 vjet pa Nik Pavacin

Në vitin 2012, mora lajmin e vdekjes së antikomunistit nderuem të Shkodres Nik Pavacit, ish Kryetarit të Shoqatës së të Perndjekunve dhe të Persekutuemëve Politikë të Shkodrës.E njofta shumë të ri, nga lidhja shoqnore me vllajn e Tij, Gjovalinin, kur ishim në bankat e shkollës pedagogjike në Shkoder...

Fritz Radovani: Kjo asht Shqipnia e Gjergj Kastriotit

Edhe pse me 17 janar 1468 Gjergj Kastrioti mbylli sytë, Shpirti i Tij vazhdoi me jetue në trojet tona, aty ku dhuna dhe terrori për me zhdukë Fenë Katolike dhe ndjesitë Atdhetare Shqiptare kjene të pashembullta në tokat e pushtueme nga turqit. Për Gjergj Kastriotin u banë shumë...

Fritz Radovani: Kujtoni bubrrecat!

Bubrrecat ose milingonat përcaktohen kështu në fjalorin e gjuhës së sotme shqipe: “Milingona – zool. Kandërr e vogël me ngjyrë të zezë që rron me shumicë nëpër drurë, në fole të bëra në dhe etj.; mizë dheu, mizë përdhese, thnegël...” (fq. 1138).Kishe me thanë se asht ndër insektet ma të njohuna dhe të...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora