E merkure, 21.04.2021, 11:18 AM (GMT+1)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Shqipja loton tek Shkambi i Selcës

Janar 1945: U bane 75 vjetë që vazhdon me lotue Selca… E bukra Selcë!Sa Burrat Atdhetarë e Trima i mori me vedi kjo ujvarë, e sot.., mbas plot 75 vjetësh askush nuk di me diftue ku u kalben Ata 118 Burra t’ Selcës…

Fritz Radovani: Shka tha ipeshkvi?

U zhvillue një takim i shkurtë i Imz. Luigj Bumçit me Papen Benedikti XV, po me plot fryt per qellimin per të cilin Ai shkoi tek Papa… Në kujtimet e Tij historike të shkrueme nga Imzot Luigj Bumçi tregon: “Tesh prá Shêjtni, të gjith misat e Dergatës shqiptare qi janë në Paris e qi shumica asht mysliman, më kan çue ktu ...

Fritz Radovani: ''Kur t'merzitet jeta?!''

5 QERSHOR 1989...GJITHË BOTA I KISHTE SYTË TEK KY DJALË TRIM !TË GJITHË ISHIM SHTANGË PARA TV DHE PRITSHIM KUR TANKU PO FILLON ME ECË…EDHE KINEZI ATE PO PRITTE…“I ISHTE MERZITË JETA ...

Fritz Radovani: Nuk ka si Shkodra

Shumë ka provue ajo zemer… E, asaj Shkodres plakë, Shkodres së “Rozafës” sonë…Po, gurra e artistave në Shkoder nuk shterrë. Edhe ata janë të derdhun në bronx…Njeriu, thonë, Shkrimet e vjetra, asht kenë krijue prej baltet… Atje, shumë vjet perpara edhe unë njofta...

Fritz Radovani: Sa presidenta qet vilja e rrushit?!

NDOSHTA… NUK ASHT E KJARTË PYETJA…SA PRESIDENTA KANË NXJERRË VNESHTAT TONA..?! OSE MA SAKTË:NJË VILE RRUSH A THUE I QET DY PRESIDENTA ? PRAP… JO,HAXHI LLESHI  E  RAMIZ ALIA PREJ NJË VILES KANË DALË !? NUK BESOJ !!...

Fritz Radovani: Piktori Ferdinand Paci

Oborri i shkollës Pedagogjike e ma vonë salla e vizatimit e prof. Simon Rrotës, na lidhi si shokë me Ferdinand Pacin e, ma vonë si piktor të rijë, por edhe përjetsisht miq. Kujdesi dhe dashnia e prof. Rrotës për ne, na bani me dashtë artin për të cilin, atëherë ishte sakrificë e madhe me dashtë...

Fritz Radovani: Ku asht tirania?!

Tirania asht shkencë në vete shumë e avancueme. Po bahet ma shumë se një shekull që ka gjetë livadhet e pershtatëshme me kullotë në Ballkan.Vendlindja e saj asht Tirana, prej kah ka marrë edhe emnin “tirani”. Ata që e pollen sëpari ishin disa anadollakë të pashartuem, ndersa ma...

Fritz Radovani: U banë 75 vjet

Janarit të 1945, kur Kuvendin e Françeskanve të Shkodres e vizituen terroristët e njohun komunistë Sheuqet Peçi dhe Mehmet Shehu, të dy kerkuene nga Provinçiali At Mati Prennushi shkëputjen e Kishës Katolike nga Vatikani dhe, të dy morën të njajtën pergjegje: “Françeskanët nuk...

Fritz Radovani: Cili asht gjuetari?

Ikën gjuetarët… E vështirë se vijnë ma monstrat e tyne… Ikën.!Po mundohet “Rilindja” me vazhdue kangën e tyne… Po, na u gjet havale ky “virusi”… Erdhi bash në kohen ma të keqe, kur gjithë Ballkani ishte çue peshë “me coptue Shqipni e Kosovë”?...

Fritz Radovani: At Gjergj Fishta - Mikrobët e gjuhës shqipe

Pernjimend se asht nji punë per t’u çuditë, që nji grusht njerëz në gji t’Europës, që jemi na shqyptarët, tue kenë ndoshta kombi ma i vjetri i të gjithë Europës e rrethue per gjith anesh prej kombeve të tjera, ka mujtë me ruejtë deri sod gjuhën e vet m’vedi e krejt të dame prej gjuhëve tjera europjane. E pra, kush...

Fritz Radovani: A po knaqeni me ''rilindjen''?

Pse i shkreti Popull? – Prap me fillue me “Rilindë” partizanët e maleve?!Jo, ore jo! Ata të maleve iken… Tashti provoni këta të territ t’ bregdetit!Po, tek këta të Durrësit nuk shihet asnjë shenjë ditet as dritet more…

Fritz Radovani: Letra e Laurës

Letra asht kopjue nga origjinali që më ka dërgue Zonja Laura Keçi pa ndryshime. Janë hjekë ato pjesë që kanë karakter përsonal, si përshëndetjet apo opinjonet e Zonjës Laura etj. Kam kopjue me kujdes ligjëratat e drejta dhe fjalët e Martirit për të cilat e falnderoj Zonjën...

Fritz Radovani: Me 9 maj 1945, ku ishte Shqipnia?

DITA E EUROPËS PREJ VITIT 1945… Per disa të tjerë, jo per Shqiptarë!Shqipnia e kishte percaktue vendin e vet me 29 nandor 1944…Qeveria jugosllave kishte adaptue “bijë në shpirtë” Shqipninë komuniste.Tito dekoroi të dashtunin Ever “hero i popujve të Jugosllavisë...

Fritz Radovani: Shqipnia ka edhe histori!

I pari asht i Kol Bib MIRAKAJ dhe, i dyti i Prof. Saimir LOLJA…Pra, të dy i dedikohen Kombit... Atij Kombi që endè nuk a as “Histori”...Kështu thonë “ata” që me të vertetë nuk kanë as histori, as Atdhe e as një pikë Gjak Shqiptari. E pra “ata”, janë “dr., profesora dhe akademikë”...

Fritz Radovani: Si shkruhet sakt historia?

Akademikët tanë perpara se me fillue me shkrue per “Historinë e lavdishme të Partisë” dhe “Rilindjes” saj, pijnë një gotë Whisky Antivirus. Fillon pastrimi trunit.Historia del e saktë dhe nuk lejon hymjen e Virusit!...

Fritz Radovani: Kush ishte bota ime?!

Tregonte Nexhmija një natë dimni… Erdhi Everi mjaft i merzitur dhe u ul tek vendi ku rrinte zakonisht... Mbas pak kohe filloi të gërhiste, po flinte. Kur u zgjua më pyeti: I vranë ato moj Nexhi? – Ke ato? Ato dy moj që kemi biseduar mbremë... Ngjante ndonjëherë që ai harronte. Pyeta edhe  Kadriun, dhe më tha se i kishin vrarë...

Fritz Radovani: 29 prill 1967 – Arrestohet At Pjetër Meshkalla

Instituti Pedagogjik Shkoder, ora 17.00… Organizohet demaskimi e arrestimi i Klerikut të Madh të Shqipnisë “ateiste”, At Pjeter Meshkalla, figurë e njohun antikomuniste dhe e papersëriteshme në historinë e lavdishme të Klerit Katolik Shqiptar. Ai hyni në Institut, ku të gjithë ishin me ftesa. Në sallë zakonisht ...

Fritz Radovani: Një vlerësim i At Gjergj Fishtës

Afrohej fundi i vitit shkollor në Gjimnaz “Illyricum”të fretënve në Gjuhadol të Shkodres.Dyert e atij Gjimnazi janë kenë të hapuna për të gjitha besimet dhe krahinat e Shqipnisë. Mund të vazhdonte shkollen aty kushdo, pa asnjë paragjykim.Në klasat e maturës një nga profesorat...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora