E merkure, 01.02.2023, 06:44 PM (GMT)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Don Anton Muzaj

Ishte nga Kosova, djali i Dedës dhe i Diljes dhe, asht le me 15 Maji 1921. Ata prind kishin edhe kater djelm e një vajzë. Antoni shkollen fillore e ka krye në Prizren, ndersa shkollen e mesme në Jezuitet e Shkodres.Jetonte pranë Argjipeshkvisë së Shkodres. Argjipeshkvi i Shkodres Imz. Gasper Thaçi...

Fritz Radovani: Don Luigj Prendushi

Një jetë në vorfni tue i sherbye Fesë Katolike dhe Popullit vujtun Shqiptar.Asht në klerikët model të Shekullit XX, atij shekulli që asnjëherë nuk ka per t’u shlye nga historia e pafund e krimeve ma të shemtueme të komunizmit.Askush në Botë nuk ka me dijtë asnjëherë atë periudhë të...

Fritz Radovani: Dijetari pa vorr, At Bernardin Palaj

At Bernardin Palaj asht le në Malësi të Dukagjinit, janë ata Male kreshnike që i kanë dhanë jo pak “Ushtarë besnikë Atdheut e Fesë së t’ Parvet t’ vet”.2 Gusht 1918 At Bernardin Palaj O.F.M., u  shugurue Meshtar Françeskan.Edhe një Dijetar i madh i Shqipnisë që filloi në 1918, me daltue me maje të penës së vet nder Alpet tona...

Fritz Radovani: Burrnia ka cakun e vet!

Shkodrani intelektual Ernest Koliqi u le në Shkodër më 20 maj të vitit 1903. Ishte i biri i Shan Koliqit dhe i Ages së Cuk Simonit, nip i Parrucejve pra, me prejardhje nga familje shkodrane shumë në za. I ati ishte prej Lotajve të Shalës së Dukagjinit, të ramë prej sa vitësh në Shkoder...

Fritz Radovani: Don Zef Marksen

Dashunia e Popullit Gjerman per Popullin Shqiptar asht kenë e vjeter dhe, mbi themele të patundëshme as nga vitet dhe as nga luftat. Faktet tregojnë se Ata, gjithnjë kanë mendue dhe punue per të miren e Popullit tonë.Ardhja e misionarve gjerman atëherë kur Shqipnia nuk...

Fritz Radovani: Don Nikoll Gazulli

Pesha e randë e gurit shpesh ban që, mbasi mbulohet me pluhun, me kohë dhe dalngadalë, shiu, era, fortuna e përmbytjet e zhysin në baltë.Për shumë kohë këta gurë mbahen mend si shenja drejtimi rruge, pushimi shtegtarësh ose ngjarjesh të mëdha historike. Ndonjëherë, këta ishin edhe skuta prite...

Fritz Radovani: Don Ded Malaj

Ishte data 24 prill 1959. Flitej per një gjyq po fillimi i gjyqit gati nuk merrej vesh prej duertrokitjesh dhe virrmave si në 1945-46, nga gjeneralët dhe oficerët e naltë të Ministrisë së Mbrendshme të ardhun nga Tirana për këtë gjyq, si dhe nga servilët dhe rrogtarët e komitetëve, dhe nga një mori agjentësh në sallë e...

Fritz Radovani: Don Mark Bici

Asht fat i madh që me dosjet e të mbytunve e të zhdukun në hetuesi ose në Sigurimin e shtetit komunist asht marrë studjuesi Dr. Pjeter Pepa (2007) e, na ka lanë gjurmët e Tyne të pashlyeme pa të cilat sot nuk do të dinim asgja.Don Mark Bici asht kenë me origjinë nga Mirdita. U le në...

Fritz Radovani: A jeni betue, a po...?

Ishe shumë i rij aty nga viti 1954, kur kam pyet njëditë Gjyshen time: “Pse daja Don Kolec nuk iku nga Shqipnia, kur e dinte se vijnë në pushtet tek na komunistët, tue Ju sigurue kalimi nga fshatari i nderuem Lac Gjushi?”Ajo mu pergjegj: “Nuk mund të bahej ajo...

Fritz Radovani: Imzot Jul Bonatti

Vështirë me u besue këto që kanë ngja, e ma e vështirë me u besue çka po u shkon mendja per me vazhdue nder Trojet tona sot prap “disave”!Me datën 6 nandor 1946, në pragun e arrestimit të Françeskanëve të Shkodrës, arrestohet edhe Imzot Jul Bonatti, në Vlonë, pra, pak muej mbas kthimit të Tij në mënyrë të pakuptueshme nga Italia...

Fritz Radovani: Ju falenderoj prej zemret Zotni DioGuardi!

I Nderuemi Zotni DioGuardi!Lexova letren Tuej i Nderuem zotni DioGuardi! Sigurisht, jo njëherë!Ajo leter, ndoshta, edhe mbas disa shekujsh do të flasin per até dashuni që asnjëherë nuk venitet, porsa vjen e freskohet nder zemrat Amerikane, që aq fort e kanë dashtë me...

Fritz Radovani: Imzot Gjergj Volaj

Porsa kalon Uren e Bunës brij Kështjellës Rozafat dhe nisesh per në rrugen brijë  Liqenit të Shkodres, plot mbas 7 km, gjindesh në fshatin Shirokë. Asht nder fshatet ma t’ aferta të Shkodres, ku prifti i Shirokës Don Zef Ashta, në vitin 1874 ka hapë shkollen e parë shqipe. Ajo shkollë u hap pranë Kishës në krahun e djathtë, në ndertesen e Tom Mark Radovanit...

Fritz Radovani: Imzot Nikoll Tusha

Perherë të parë emnin e Imzot Nikoll Tushës (Noga), (1895 – 1946), Klerik katolik Shqiptar e kam ndigjue nga një mik dhe bashkpuntor’ i Tij, nga Cafo Beg Ulqinit, kur fliste per ngritjen e Flamurit të Pavarsisë në 1940 n’ Ulqin. Per këte akt Atdhetar, Imzot Nikoll Tusha asht pushkatue nga...

Fritz Radovani: Don Mark Hasi

Don Mark Hasi asht le në Malin Kolaj pranë Shkodres në vitin 1917. Kur Ai ishte 7 vjeç mbeti jetim pa Nanen, dhe më që i ati ishte i rij dhe do të martohej, e mori nenkujdes Famullitari Don Kolec Prennushi, i cili e pat vendosë në dhomë me nanen e vet Ninen, dhe flente e çohej me ate...

Fritz Radovani: Imzot Ernest Çoba

Jo larg nga Shkodra në Vaun e Dejës, asht kenë Kisha ku asht kunorzue i madhi Gjergj Kastrioti, e njohun Kisha monumentale e Vaut të Dejës. Kur  Shkodra ishte e rrethueme në 1912, aty kishin shkue prindët e Imz. Çobës. Asaj Kishë Ai i ka qendrue besnik deri në vdekje dhe pa ju...

Fritz Radovani: Don Aleksandër Sirdani dhe Don Pjeter Çuni

Komunizmi asht një e keqe e madhe që duhët zhgulë me rranjë dhe duhët mos me hezitue askush për me e shkatrrue përfundimisht, me luftë të vazhdueshme kulturore dhe të përhershme.Asht sistemi ma përbindësh që mbështetët në një dhunë të pamëshirshme dhe propagandë fund e maje vetëm...

Fritz Radovani: Jezu Krishti u Ringjall!

Vllazen e Motra Shqiptarë! Ju uroj Festen e Madhe të Pashkëve!Neser me 17 Prill 2022, besimtarët Katolik në mbarë Boten festojnë festen e Ringjalljes së Jezu Krishtit, pra Festen e Pashkve. Njëherit edhe kujtimet e Kësaj Feste në vitet e shkueme të diktaturës së tiranit pashoq Ever Hoxha, kanë vendin e vet në...

Fritz Radovani: Don Dedë Maçaj

Dishmia e z. Aleksander Nokaj u botue vite ma parë nga Prof Gjon Sinishta në Buletinin Katolik Shqiptar, në San Françisko, ShBA. Vlera e këtyne pak rreshtave qendron në një dukje të kjartë të vrasjeve që janë ba per një gjysë shekulli në Shqipni, mbas vitit 1944, per një motiv nga PKSh, vegël e sllavokomunistëve jugosllavë...

Fritz Radovani: Imzot Nikoll Deda

Imzot Nikoll Deda u arrestua më 13 dhjetor 1946.Gjatë kohës që ishte në hetuesi, i çuen në dhomë një të arrestuem ato ditë.Mbas pak minutash ky e shikoi personin e lidhun me litar per shpatullash e të varun në tra dhe e pyeti: Po kush je ti bre Burrë? – I varuni edhe pse e njifte mirë ju pergjegj...

Fritz Radovani: At Daniel Dajani

At Daniel DAJANI S.J., asht nder Jezuitët Shqiptar që ka lanë kujtime të pashlyeshme në kujtesen e nxanësve të Tij dhe të Popullit Shqiptar. Asht le në Blinisht me 2 Dhjetor 1906. Ka studjue në Seminarin e njohun Papnuer të Shkodres e ma vonë në Goricia t’ Italisë. Në Kieri perfundoi filozofinë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora