E merkure, 07.12.2022, 11:41 PM (GMT)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Lutuni per mue!

E dij se ju lutem kot, por po baj zakonin: Kush i lidhi Shqiptarët me ShBA?E si festohet 100 vjetori i lidhjeve me Amerikë, pa permendë At Fishten?!E kush asht Viktima e parë e komunizmit në Shqipni mbas 1944, a ishte shkrimtari ma i madh i Shqipnisë At Gjergj Fishta?...

Fritz Radovani: A e njihni këtë shqiptar?

Ka disa vite që Shqipja ia ka mberthye edhe krahët e nuk e lè me lujtë vendit...Shqipja i asht veshë per parzëm...Ajo e frymzon...Ka shkrue...Edhe vazhdon me shkrue...Shqipja me dy krenat e veta asht kafazi i krahnorit të Tij, që e mbushë me frymë...

Fritz Radovani: Don Vlash Muçaj

Ishte e shkrueme në murin e WC së burgut: “Unë, Don Vlash Muçaj, këtu, me 22 Korrik, piva urinen teme për mos me vdekë prej etjet.” (1946)Shumë kohë ka me kalue per me mërrijtë njeriu me i besue të gjitha ata, se shka asht shkrue nga dora e prangueme nder këta vende të pabesueshme…

Fritz Radovani: Don Nikoll Laskaj

Ashtu si shumë familje të tjera Shqiptare që nga komunizmi barbar humbën njerzit e tyne ma të shtrenjtë dhe të dashtun, ashtu edhe Familja Mirditore e Laskajve humbi djalin e saj Don Nikoll Laskaj (1898 – 1948). Asht kenë le në Kashnjet dhe erdhi në Shkoder, me perfundue shkollen...

Fritz Radovani: Vritet Don Anton Zogaj

Don Anton Zogaj ishte djali i Lekës dhe i Marijes, dhe asht le në Kthellë të Burrelit në vitin 1905. Prindët shkuen me jetue në Gjakovë të Kosovës, ku u munduen me rritë një djalë me virtyte të mira. E sollën në Shkoder tek një konvikt “Malet tona” dhe, prej aty kaloi në Seminarin Papnuer, të...

Fritz Radovani: Vdiq në kampet e zhdukjes, Don Anton Doçi

Don Anton Doçi, ishte djali i Pjeter Preçit dhe Mrika Markut prej Malaj. Antoni asht le me 15 Qershor 1915. Në vitin 1930 ka shkue per studime në Seminarin Papnuer të Shkodres. Në vitin 1938 ka vazhdue vitet e fundit në Kolegjin Urban  të Propaganda Fides në Romë, në degët filozofi e teologji...

Fritz Radovani: Sikur t’ishte ky!

Për cilin e keni fjalën?!Për Xhajen që në Rozafat mori paret ar e dorzoi Kështjellen e Shkodren?A po për ate, që në 1924, nënshkroi traktat me Pashiqin! Ai po mos ta sillshin ushtritë serbe deri në kufi, mbeti në Beograd i shkreti. Keni harrue që kur hyni Italia në 1939, mos të merrte buxhetin në Bankën Shqiptare, nuk kishte...

Fritz Radovani: At Klement Miraj

At Klement Miraj asht le në Selcë të Kelmendit me 1 Tetor 1882, nga Luca e Roza Miraj. Asht pagzue me emnin Fran. Në Shekullin XX u vendosen n’ Lezhë. Frani studjoi në Kolegjin Françeskan të Kallmetit. Në vitin 1914 ka shkue me vazhdue studimet e nalta n’ Austri. Ka vazhdue studimet e nalta teologjike e filozofike në Grac...

Fritz Radovani: Don Marin Shkurti

Don Marin Shkurti asht Martiri i Tretë i Kishës së Dajçit Bregut të Bunës.Don Marin Shkurti ishte i datëlindjës 1933.  Emnohet famullitar në Dajç, ku më 8 dhetor 1961 thotë meshën e parë. Shërben në Stajka deri në vitin 1967, kur mbarë Shqipnia perfshihet në “Revolucionin Ideolugjik Kultural”...

Fritz Radovani: At Bernardin Llupi

Koha ka me provue se Françeskanët e Shqipnisë së viteve 1944, jo vetem që nuk persëriten kurrma, po as nuk i vijnë ma Trojeve tona Shqiptare.Shqipnia ruen në Token e Saj kushedi sa Vorre pa emen e pa shenja!Po, dëshmia e Gurve të Pendës së Kirit pranë Rrëmajit...

Fritz Radovani: Don Alfons Tracki

Vetem kaq: “I humbun”, shënohej ndër të gjithë rregjistrat e klerikëve që ishin mbrenda “perdës së hekurt”, e ndoshta, përgjithmonë mbetej ashtu.Jo vetem, nuk asht e meritueshme që shumë figura të ndrituna të historisë sonë kombëtare të mbulohën nga pluhuni i harresës, por jo ma pak përgjegjësi historike...

Fritz Radovani: Don Jak Bushati

Jak Kolë Bushati asht le në Shkoder me 8 Gusht 1890. Nga dukumentacioni i ruejtun shihet kjartë origjina e Familjes së Tij qytetare Shkodrane.Jaku nga vllau i madh Filipi merr me andje dëshiren per shkollim dhe, tue Ju kushtue thirrjes shpirtnore hyn në shkollen Françeskane të Shkodres...

Fritz Radovani: Vdes prej torturash Don Ejëll Deda

Shpesh njeriu mbetet para një fotos tue mendue me vete: “Sa shumë i ka takue me kalue një popullit aq të vogel, sa ishte Populli i vuejtun Shqiptar!”Don Ejëll Deda ishte djali i një familjes qytetare të Shkodres, i lemë me 23 Mars 1917. Shkollen fillore e kreu nder Freten, ndersa të mesmen n’ Jezuit...

Fritz Radovani: At Karlo Serreqi

Arrestohet me 9 Tetor 1946, kur sherbente në Dukagjin se, nuk tregoi që ka rrëfye një të plagosun t’ arratisun nder male. Me vendimin e gjykatës atje të dates 18 Janar 1947 At Karlo Serreqi, dënohet me vdekje me pushkatim.Mbas disa kohe dënimi me vdekje i kthehet në burgim të përjetshëm...

Fritz Radovani: At Gaspër Suma

Asht e njenës prej Familjeve ma të vjetra qytetare Shkodrane, që i dha këtij qyteti klerikun Don Lluk Suma dhe, plotikan të njohun Angjelin Suma dhe oficerin Guljelm Suma. At Gaspri ( I pagzuem Mikel) asht i biri i Gasprit dhe i Roza Shirokës. Asht le me 23 Mars 1897. Shkollen fillore dhe të mesme i ka...

Fritz Radovani: Qendresa e At Palit

Janjeva e At Shtjefen Gjeçovit nuk u mjaftue vetem me Atë dijetar, po i dha Trojeve tona edhe një prej Françeskanve nder ma të mëdhajt të Shek. XX, At Pal DODAJ, që asht le me 3 Shtator 1880 në Dioçezen e Shkupit, djalin e Sebastianit dhe Ana Paliqit, prind të njohun t’ atyne viseve me plot histori...

Fritz Radovani: At Serafin Koda vdes n’tortura

At Serafin Koda O.F.M., asht një nga Fretnit Shqiptar që me qendrimin e Tij burrnor në hetuesinë barbare komuniste, tregon saktësisht se kush ishte e vazhdon me kenë edhe sot, sigurimi kriminal i shtetit shqiptar. Asht shumë e vështirë me kuptue sot sesi mund të arrestohej një klerik katolik i pafaj, e pa...

Fritz Radovani: Pse e vrau sigurimi i shtetit Don Luigj Picin?

Kam pasë rasen me njoftë të vllaznit me nipa e mesa të persekutuem të klerikut Don Luigj Pici, prej të cilve ruej kujtimet ma të mira. Nga vllau i TijRudolfi, mësova se Don Luigji ka le në Ulqin të Jugusllavisë në vitin 1907.Mbasi ka perfundue shkollen e mesme tek Seminari...

Fritz Radovani: Pafajsia e ‘vonueme’ e Don Ejllit

Në vitin 1950, qeveria komuniste e Tiranës, ban përpjekjën e dytë për shkëputjen e Kishës Katolike nga Vatikani. Këte herë asht Don Kolec Prennushi, Don Dedë Malaj, Don Ejëll Kovaçi, Don Jakë Gazulli, At Marin Sirdani, At Konrrad Gjolaj, Don Ndre Lufi dhe të tjerë, që kundërshtojnë...

Fritz Radovani: Don Dedë Plani

Don Ded Plani asht le në Shkoder me 1889. Mësimet e para Deda i mori në Seminarin e njuhun Papnuer të Jezuitve të Shkodres, një nder shkollat ma të mira t’atij qyteti e të Shqipnisë. Kolegji Saverian dhe shkolla e Fretenve ishin dy qendra edukimi të rinisë që vështirë se persëriten ma në Shqipni...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora