E enjte, 04.06.2020, 04:29 AM (GMT+1)

Editorial » Radovani

Fritz Radovani: Na jem' ti

Deri vonë Shqipnia kristjane ruente një veçori të shumë vendeve të tjera europjane. Secila kështjellë, qendër e popullueme dhe krahinë, e ma vonë edhe fshatrat, festonin...

Fritz Radovani: Çfarë besimi je ti?...

Do të shkruej një ngjarje të vertetë që më ka ngja aty rreth vitit 1960, kur po bahej rregjistrimi i popullsisë në Shqipni. Kryesisht u ngarkuen mësuesit për rregjistrim...

Fritz Radovani: Tiranët nuk vdesin!...

Në shekullin e XX – të, tiranët vendosën që kryeqyteti i tyne me kenë Tirana. Njëheri ky ishte edhe një “nderim” që i bahej njenit prej shteteve ma të vjetra të Europës...

Fritz Radovani: Majmuni i doktor Mokinit...

Me siguri ndonjë mik nga Strasburgu porsa ta lexojë titullin ka me thanë me vete: Po me majmunin e Dr. Mokinit ç’ dreqin të doli punë?... 65 vjet përpara dallga a fortuna...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora