E merkure, 01.02.2023, 07:51 PM (GMT)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Kujtoni bubrrecat!

Bubrrecat ose milingonat përcaktohen kështu në fjalorin e gjuhës së sotme shqipe: “Milingona – zool. Kandërr e vogël me ngjyrë të zezë që rron me shumicë nëpër drurë, në fole të bëra në dhe etj.; mizë dheu, mizë përdhese, thnegël...” (fq. 1138).Kishe me thanë se asht ndër insektet ma të njohuna dhe të...

Fritz Radovani: Shqipnia asht si oborri i Pilatit

Si sot na ushton ndër veshë zani i përbindshit të Shtetit Shqiptar, thirrjet e virrmat e fjalimit programatik të 6 Shkurtit 1967, të pasueme me brohoritje e duartrokitje nga turma e kriminelëve gjakatarë, komunistë e spijunë të Sigurimit të Shtetit, në shpalljen ma të turpëshme...

Fritz Radovani: Erdhi koha e ndryshimeve!

EUROPË ! Nder lulishtat Tua Ju keni Gjergj Kastriotit tonë, të Madhin dhe të Pavdekshmin Skenderbe. Besoj se Ju nuk e keni vue Até nder qytetet Tua, per me u knaqë me eren e luleve Tua të kandëshme aqsa edhe të bukra?!Kanë kalue 32 vjetë tue pritë Lirinë ! E deri kur Shqiptarët...

Fritz Radovani: Marshon Shqipnia komuniste drejt zhdukjes

Dhjetori 1990 mbetet dhe do jetë një muej shumë i randsishem në historinë e Shqipnisë, në rrugën e gjatë dhe të vështirë për arritjen e dy parullave kryesore të mitingjeve të rinisë s’ asaj kohë: "Liri Demokraci" dhe "E duam Shqipërinë si gjithë Evropa". Shteti ma i mbrapambetun i Europës, dhe fatkeqësisht gjithnjë jashta Saj...

Fritz Radovani: 110 vjet

Porsi fleta e Ejllit t’ ZotitPo rrehë Flamuri i Shqypnis,E thrret t’ bijt e KastrijotitMe mbledhë tok nder çetë t’ ushtris.Bini, Toskë, ju, bini Gegë!Si dy rrfé, qi shkojn tue djegë!A ngadhnyesë a t’ gjith deshmorë!Trima, mbrendë! Me dorë! Me dorë!...

Fritz Radovani: Luigj Gurakuqi - Mendime e kujtime

Në nji ditë t’errtë e të trishtueshme të Kallëndorit, i lodhun nga vjetët, e, mâ fort, nga mundimet e të vështirat e nji jete të kalueme, pa ndalim, mbi brigje e nën shatorre në mest të fushavet të luftës luâni i Krues, Skandërbeu, ulte kryet madhështuer, e dirgjej e rënkonte në shtrat të vdekës atje në Lesh. Rriba e murrânit...

Fritz Radovani: Don Ndre Mjeda - Scodra

O Tarabosh, i mnert, ndéja hyjnore,Ku, e rrebt, rrufenat Fromboja farkote,E e perzemruem’, gjyteteve mizorePshtjell’ me shtergata e bumbullim’ i lshote. Andej mbi breshtat e mbi land’t pjellore,Qi rreze diellit per dëshir s’ pershkote,Ti soditshe gjarpnues neper fushoreKulmin e Drinit me qeti kah...

Fritz Radovani: John Kennedy asht i pavdekshem!

Xhon Fitzgerald KENNEDY atëherë, kur pritej dhe ishin të gjitha mundsitë me u ba një “këthese” e Shqipnisë në gjiun e Europës, dhe pikrisht, porsa Presidenti Kennedy mërrijti në Paris, me 2 Qershor 1961 në Pallatin Shaijo, mbas bisedimeve me Presidentin e Francës Sharl De Gol, deklaroi: “Mund të ketë turbullira...

Kalosh Çeliku: Udhëheqja

Rakinë e rrushit. ShtamaverëtPatjetër, edhe Miken Di:I kam miq. Më shpëuan ngaKoronavirusi. Pandemia - GruaDhe, vaksina. Zonja Vdekje. Po. I kam miq. Edhe, armiqtëE padukshëm. Zonjën Vdekje.Miqtë, që më shpëtuan nga:Zonja Vdekje. Dhe, Pandemia...

Fritz Radovani: Si e ka sot emnin Ballkani?

Disa i thonë “Open Balkan” që donmethanë “Hopa Balkan”!Disa të tjerë i thonë “Ballkani i Hapun” që donmethanë “Ballkani i Hupur”!Disa thonë “Balkani Inë” që donmethanë “Ballkani i tine”!Kryeministri ynë i thotë: “Opozitë Ballkan” se e ka menden tek “Opozita”!...

Fritz Radovani: Kujtojmë të Ndjemin Daniel Gazulli, në 10 vjetorin e vdekjes

Jam para një stacioni televiziv të Tiranës. Ndjek fundin e lajmeve e mandej një pjesë të koncertit në vijim të tyne. Ndjehem i lodhun e i trishtuem. Folësi i lajmeve shprehet si të ishte një i huaj që me mundim ka arrijtë me e kapë disi shqipen, por gjithësesi asht ende i pasigurtë. Fjalitë janë gjithë “qoshe”, me një renditje...

Fritz Radovani: Deri ku shkoi urrejtja?!

Jo larg, urrejtja mërrijti edhe tek Gjergj Kastrioti – Skenderbeu!Nder dokumentat e botueme shkruhet se: “Prokuroria e rrethit të Shkodrës me shkresën Nr. 192/3 Prot. Datë 15/8/1969 na dërgon vendimin për pushimin e çështjes penale lidhur me denoncimin tonë të bërë me telegramin e datës...

Fritz Radovani: Zeqir Lushaj - Guri dhe Vorba

Mbas vizitës së Ambasadorit Turk në Universitetin e Shkodres me daten 14 Dhjetor 2021, dhe fjales së “Prof. Dr.” Golemi, e cila ka thanë se: “Ne jemi dy popuj vëllezër që kemi luftuar së bashku dhe kemi lënë gjurmë në histori…” Mu kujtue poezia e Zeqir Lushaj…

Fritz Radovani: Don Ndre Mjeda – Gjuha Shqype - Gustav Meyer

Permbi zâ qi lëshon bylbyliGiûha shqype m’shungullon;Permbi érë qi nep zymyliPá da zêmren m’a ngushllon.Nder kómb’ tjerë, nder dhéna tjeraKû e shkoj jeten tash sá mot,Veç per tý m’rreh zêmra e mjera,E prej mállit derdhi lot.Njikto giuhë qi jam tue ndieJanë të bukra me temel;Por prep këjo, si diell pá hije...

Fritz Radovani: Datat e daltueme n’gur

At Gjergj Fishta (1871 - 1940) asht le në fshatin Fishtë të Zadrimës më 23 tetor 1871. Ishte i biri i Ndokë Simon Ndocit dhe i Prendes të Lazer Kacit prej Kotrri me emrin Zekë.Asht pagëzue nga italo-arbneshi At Leonardo de Martino, famullitar në Troshan.Shkolla e Fretënve (Etënve Françeskaj) ishte hapur qysh më 1861 në Shkodër....

Fritz Radovani: Kur asht shkrue kjo poezi?

Ju rrugaça e sallahanavagabonda, shakllabana,rriqna t’ndyet, mikrobe të kqijqi të mjerës ksaj Shqypnithellë hi i keni në mushknipa dhimbë gjakun tuj ia pi,por der kur, bre batakçi!Bre coftina, kalbë mbi dhèder kur ju, t’u tallë npër ne,do t’na qelbni fis e atdhè?Ah! Bre ju.., nuk dij shka u kjoftë,se tashma jemi tue u njoftë...

Fritz Radovani: Lufta anti-fishtjane asht luftë anti-europjane

Lexoni poezitë “Nji lule vjeshtet”, “Gjuha Shqipe”, “Me këte Shej ke me fitue” dhe letren per udhtimin drejtë Amerikës që i ka shkrue Mikut vet At Justin Rrotës, atëherë keni me kuptue pse nuk u lejue mbas 1944 e këtej, studimi nder shkollat Shqipe i Poetit tonë kombtar At Gjergj Fishta...

Fritz Radovani: I paharrueshmi Imzot Ernesto Koci

Imzot Luigj Bumçi u ngarkue me detyren e Kryetarit të Delegacionit të Shqipnisë në Konferencen e Paqës në Paris. Mbas takimit me Papen Benedikti XV, i cili mori persipër me bisedue me Presidentin e ShBA Wilson, per ruejtjen e Shqipnisë nga coptimi nga shtetet fqinjë, me 12 Nandor 1920, Papa Benedikti XV ngarkoi Imzot Ernesto Kocin...

Fritz Radovani: Zamak i Flamurit Gjergj Kastriotit Skenderbeut

Shqiptarët nga i madhi Gjergj Kastrioti Skenderbeu, trashiguen Emnin Shqiptar, po edhe Flamurin me Shqiponjen dykrenare dhe identitetin e vet si Shtet Europjan. Po, janë Zamakët e Tij, që dhane jetën per “Atdhe e Fé”!Ishte shpata dhe ajo perkrenare që perjetsuen në Trojet tona Ilire emnin Shqiptar. Ishin Shqiptarët që pa iu tutë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora