E diele, 29.03.2020, 04:57 PM (GMT+1)

Editorial » Radovani

Fritz Radovani: Dy shpella t’thella

Pikërisht aty, në ato dy vatra shkëndijash me të cilat nuk mujtën me u hangër as sytë e Shqipës, nën cohën e ashpër e të murrme të zhgunit të Shën Françeskut, pushoi së rrahuni Zemra e Madhe e Fratit të Kosovës...

Fritz Radovani: Bajram Curri dhe Dragobia

29 MARS 1925… Kjo Shpellë u la me gjak… 95 vjetë perpara...E sot, ka shumë prej “atyne” që mendojnë se “Shpella asht mbyllë”!..E sot, ka edhe ma shumë që kujtojnë se Bajram CURRI “po harrohet”!..E sot, ka edhe nga “ata”.., që po kerkojnë...

Fritz Radovani: Deklarata e fundit e Ndue Palit

•1945… Plot 75 vjet ma parë, Ndue Pali para pushkatimit në Zallin e Kirit, i lidhun përdore me Caf Metin, ka deklarue simbas proces verbalit të mbajtun nga terroristi Aranit Çela:“Proçes- verbal. I mbajtun mbi vullnetin e mbramë të të dënuarve me vdekje...

Fritz Radovani: At Gjergj Fishta vdiq me 30 Dhjetor 1940...

At Gjergj Fishta vdiq në prag të vitit ri 1941. Me formimin e Partisë Komuniste Shqiptare nga emisarët jugosllavë të Titos, vetkuptohet se jeta, shkolla, kultura, shoqnia apo politika do të kalonin nën ndikimin sllav, që ma vonë mori edhe formën qeveritare e shtetnore të ...

Fritz Radovani: Sikur t’a kishe Arken e Noheit?!

Sa miljarda njerzë sot mendojnë si unë ?!-          As nuk din kush me e diftue…Po neser, sa do të mendojnë si unë ?Asht mirë me e lanë të shkrueme n’ Arkë, edhe pse …Per disa shekuj “disa..”, nuk kanë me dijtë me e lexue...

Fritz Radovani: Vetëm Shqipnia ka terrorista me dekorata

A ka mbetë kund në Trojet Shqiptare ftyrë e gjak Shqiptari!?Po si lejohen tradhëtarët njeni ma i poshter se tjetri me vazhdue me u quejtë “heronj”?!Ka pasë qitë në vajë e shkreta Katrin Tomja kur i vrane djalin në 1946:“Enver Hoxha me Nishan...

Fritz Radovani: Fishta parashikoi...

Në Fjalorin Enciklopedik Shqiptar, botue në Tiranë në vitin 1985 nga Akademia e Shkencave e RPSSH, në faqe 270–271, shkruhet: “Fishta Gjergj (1871 – 1940). Shkrimtar dhe publicist reaksionar, përfaqësues kryesor i letërsisë klerikale-katolike...

Fritz Radovani: Sa miljon ka vra Stalini?

Një nder çerdhet e mnershme staliniste në Ballkan ishte edhe Shkodra…Në 1900 Shkodra e 28 pianofortave nder shtëpijat shkodrane, mbas 1944 u ba Shkodra e 26 burgjeve komuniste… Ishte një anderr e vjeter turke që u realizue nga Enver Hoxha, pasues i sulltan Mehmetit...

Fritz Radovani: Si shpëtoi tavani i kishës?...

1973  Po afrohej koha e zhvillimit Kongresit të shtatë të BGSH në “Pallatin e sportit” të Shkodres, i porsa rindertuem në Kathedrale ose Kisha e Madhe… Me 11 Qershor 1973.Kur po vazhdonte punimet aty ingjenjer Bujar Golemi, erdhi me pa gjendjen pak muej perpara perfundimit nga Tirana...

Fritz Radovani: Prap po e vritni Luigjin?!

“Kerkoj mbrojtje dergoni të holla ndermjetsoni per pshtim pranë Qeverisë Italjane.– Pyetnij Çatin Saraçin ku asht ..? “besa” Ndihma!…Baltjon Stambolla – Carceri Giudiziarie Bari.Shkeqësiës Tij Ahmet Zogu Tirana (Albania)Shkelqësiës Tij Ceno Beg...

Fritz Radovani: Mr. Javier Perez de Kuelar, rrnofsh edhe 100 vjet tjera!

Javier Pérez de Kuélar u le me 19 Janar 1920 në Lima të Perus. Asht diplomat e politikan.  Ishte Sekretar i Përgjithshem i OKB nga 1 January 1982 – 31 Dhjetor 1991. Asnjëherë nuk asht shkëputë nga jeta politike. Shqipnia dhe Shkodra duhet të jetë mirnjohëse perjetë ndaj Perez de Kuelar, per shpetimin nga...

Fritz Radovani: Lule për vrasjet e luleve shqiptare

Ambasadori Sovjetik Vladimir Nikollajeviç Tokin në Tiranë. i dhuroi vrasësit komunist “hero” Ramiz Alia, “një lule dhe një dekoratë kujtim”… Tashti Ramizi e ka mbi vorr!..Dhe, vrasësi i Luleve Shqiptare, i ardhun me kohë nga Bosnja.., e merr kujtimin e vet...

Fritz Radovani: Gjergj Fishta - Veprimtaria letrare

Veprimtaria e At Gjergj Fishtës, në fushen letrare ishte me permasa gjeniale, ku talenti dhe aftësia e Tij e bani të njohun mbrenda dhe jashtë Atdheut. Ai ishte dhe asht një Poet i përmasave që ka terheqë vëmendjen e shumë bashkëkohësve edhe në Europë, por nuk mbet i tillë vetëm në fushën letrare, mbasi Ai, si Atdhetar i vërtetë...

Fritz Radovani: Kurrma – 6 shkurt 1967…

“Diskutimi i Hoxhës ngjanë me qenin të cilit, i japin bukë, kurse ai, kafshon dorën e atij që e ushqen! ...”    Dolores  Ibaruri Moskë, 1962.*** Shpejt hapet rruga e pritëshme e vitit 1976, për “Kushtetutën e Re”, që proklamoi artikujt 37 dhe 55, ku “SHTETI NUK NJEH MË ASNJË FE”....

Fritz Radovani: Kush mendoi për Shqipni?!

PLOT 35 VJET…Presidenti Ronald REAGAN me 2 Qershor 1985, në Shtëpinë e Bardhë, i dorëzon Nanë Terezës “Medaljen e Lirisë”.Në vitin 1985 kujtoj një dishka shumë interesante për një President të ShBA, që kam pa në TV. U tregue sesi atë ditë Presidenti Reagan...

Fritz Radovani: Tribun i popullit...

Në vitin 1916, themeloi e drejtoi fletoren “Posta e Shqipnisë”.Në vitin 1919 asht sekretar i delegacionit shqiptar në Konferencën e Parisit.Në vitin 1921 asht zgjedhë deputet i Shkodres në Parlamentin Shqiptar.Në vitin 1921 asht edhe nënkryetar i Parlamentit tonë...

Fritz Radovani: Dr. Ibrahim Rugova asht ma i madh se thoni ju

1998… Në sejcilin minut që lëviznin hagrepët e sahatit… Pritej një lajm per Kosoven!Sot ju duket e pabesueshme, po ata që e kujtojnë atë kohë, besoj mendojnë si unë… Pra, edhe sot unë nuk mund të mendoj si “disa”!.. Lexoj e lexoj, e shpesh kaloj rreshta e faqe.Kujtoj mirë edhe dhomen ku punonte Dr. R...

Fritz Radovani: Ra Muri i Berlinit! Po muri i Shkumbinit!?

Edhe kur Shoqnia “Bashkimi” u themelue… Shtëpia e Imz. Doçit ishte e re, e bukur…Aty u mblodhën disa Burra Shqiptarë të vertetë në 1899… Po asnjeni nuk shihen ma…Aty thonë se ishte edhe frati At Gjergj Fishta, që krijoi Alfabetin Shqip… Kur Manastiri u mblodh dhe pranoi Alfabetin në 1908...

Fritz Radovani: Kur vdiq Gjergj Kastrioti

17 JANAR 1468, Kur vdiq Gjergj KASTRIOTI Skenderbeu, sulltani tha;“Tashti Europa dhe Azia janë të mijat! Mjer’ Europa, se i humbi shpata dhe mburoja!”Në shtratin e vdekjes Ai korri fitoren e Tij të fundit pa kenë aty. Një ushtri turke, që kishte pushtue krahinen e Shkodres në kohë dimni...

Fritz Radovani: Themeluesit e Akademisë Françeskane në Shqipni

Në çdo fushë ku veproi Ai, tregoi se ishte gjeniu i pakrahasueshëm, prandaj edhe mundi t’u dilte mbanë sa e sa ndërmarrjeve nga ma të vështirat: prej artit, tek publiçistika, prej gjuhësisë, tek arkitektura, prej arësimit te muzika, prej humorit tek politika...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese