E marte, 27.09.2022, 02:54 PM (GMT+1)

Speciale » Basha

Sabile Basha: Situata politike në Kosovë (1945-1948)

Presioni, dhuna e terrori  serbe ndaj  shqiptarëve në përgjithësi, e i atyre të Kosovës në veçanti, ka rrugë të gjatë, laramani të shumëfishtë veprimi e forma të veçanta aplikimi, gjithnjë duke iu përshtatur rrethanave të mundshme të zbatimit. Në këta shekuj të gjatë, shqiptarët përjetuan dhunë politike, dhunë shpirtërore e dhunë...

Sabile Keçmezi-Basha: Hyjnizim për Nënën

Në flokun e nënës simeKaherë ka rënë borëBuzëqeshja në fytyrë si relikt i ka mbeturNë pasqyrë rrallëShumë rrallë shikohetThotë se pasqyra e përqeshShoqet i numëron në gishtaFjalëpakë është me fëmijëtQudiEdhe përrallat i kanë sosur Fustanet e shumta i ka falurDisa po i zvogëlohen gjatë natës...

Sabile Basha: Mezi ika nga ëndërra

Mezi ika nga një ëndërr e keqe mbrëmëQë më mbylli gojën, kënd nuk mund të thirrjaFrikohesha se do mbyteshim në stuhiKëmbët sa një trohë më kishin mbeturNuk mund të vrapoja nga ëndrra e ligë Flokët fije-fije më shkonin luginësHijet e zeza luhaja ndërtoninThonjtë e këmbëve më hanin lëkurën...

Sabile Basha: Druaj

Druaj se një ditë dot më bien flokëtTë zeza futë si kujtimet që çaraveshenE më qanë në prehër dita në të sosur Dhe, ende frikohem se një ditëUdhët do më bëhen tërkuzëE nuk i zgjidhë as fati i pafat...

Sabile Basha: Prizreni nuk është si dikur

Sot,Duke ecur rreth ShatravanitDikush më thaZonjë, e shikonSe as PrizreniNuk është si dikur Gur mbi gurKujtimet vijën nga baladat Sokakët janë ngushtuarSi hartat e atdheutAtje në theqafje...

Sabile Basha: Garat e kuizit thellojnë dhe zgjerojnë njohuritë shkencore

Interesimi, entuziazmi, dhe,dashuria ndaj lëndës së gjeografisë, profesorit të gjeografisë Safet Rexhepit, sikur nuk i mjaftonte vetëm interpretimi dhe shpjegimi në ligjëratat e rregullta dhe obligative me nxënës, por, ai gjeti edhe një formë tjetër atraktive, duke i hyrë zgjerimit dhe thëllimit të kësaj dashurie ndaj...

Sabile Basha: Metamorfoza e ëndrrave

E pse të jetë e rëndësishmeCili vit ështëApo cili shekull E pse te jete e rëndësishmeStina...Apo ka rënë borëMbi kokat tonaApo, kanë ikur ëndrratPër netët e ardhura Sonte, gjumi më përqeshëMë qetë gjuhënËndrrat edhe më tejPësojnë metamorfozë...

Sabile Basha: Lidhja e Dytë e Prizrenit, 1943

Lufta e Dytë Botërore dhe shpërbërja e ish-Jugosllavisë, tek shqiptaret zgjoi shpresat për një zgjidhje të drejt të çështjes së tyre në rrethanat e reja të krijuara. Një pjesë e lëvizjes politike e ushtarake, gjatë asaj kohe në hapësirën gjeografike shqiptare ishte në krah të bllokut antifashist. Kjo radhitje jepte shpresë...

Sabile Keçmezi-Basha: Sa pak oksigjen

Sa shumë sorollatjePër pak oksigjenDhe për frymëmarrjeNë stinën e djegurNë ecjen vertikaleNë mëkatin e pabërëNë fushën me gaca shtruarTë minuar... nga ofkëllimat...

Sabile Basha: Pashë dashnin tande, nanë

Pashë dashnin tande, nanëSi munde me shkuaPa me dashtëPa më përkëdhelPa me njohur Pashë dashnin tande, nanëSi munde me shkuaE unë gjithë andej të kërkovaTe çdo grua...

Sabile Basha: Përpjekjet për balancë gjinor në dokumentet ndërkombëtare

Problemi i balancës gjinore nëpër shekuj nuk ishte problem vetëm i një individi, gjinie, apo i një shteti. Kjo çështje me kalimin e viteve filloi të shqetësoj opinionin e gjerë ndërkombëtar. Për ti eliminuar padrejtësitë e shumta  që u manifestonin ndaj njërës gjini apo tjetrës, organizatat e...

Sabile Basha: Qëndresa e grave të familjes Jashari

Të nderuar të pranishëm, po e filloi këtë kumtesë me thënjejn e filozofit të njohur gjerman Hegelit se çfarë bëri populli shqiptarë në përgjithësi, Kosova e Jasharajt në veçanti për lirinë që nuk e patëm.Çlirimi i Kosovës është vepër e disa brezave të popullit shqiptar për çlirim dhe bashkim kombëtar ndërsa...

Sabile Basha: Heroizmi i gruas shqiptare parë nga të huajt

Jeta e kombeve më së shumti iu ngjan jetës së burimeve, e rolin e burimeve në jetën e kombeve e luan me një dinjitet të lart edhe gruaja. Gruaja, është burim i të gjithave: i lindjes, i përtëritjes dhe i qëndresës. Edhe nëna shqiptare, është pjesë e pa ndashme e këtyre burimeve. Ajo në shikim të parë e brishtë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora