E merkure, 07.12.2022, 10:42 PM (GMT)

Mendime » Çeliku

Kalosh Çeliku: Rrufjani shqiptar me brekë të kuqe

Brekët e kuqe, që në fëmijëri “intelektualit” shqiptar, ia veshi Beogradi. Edhe, e arsimoi që nga shkolla fillore në gjuhën e gjyshes dhe nënës tij komuniste, duke e shëtitur nëpër Jugosllavi me vende pune dhe poste partiake: gazetar, korrespodent i “Rilindjes” në Prishtinë nga Shkupi...

Kalosh Çeliku: 'Skandërbegët' e Fishtës me flamuj partiak

Im Atë Emin Çeliku, kaçak mali me mauzerrin nateditë gjithë jetën hedhur krahut e mbi krye në shtrat, “nagëntin” me fishek në gojë, hanxharin nën jastëk me mollët e kuqe të iltaljanit, dhe “kashikarat” e serbit (dardhat “turke”) në xhepat e strukes pas dere, si fëmijë sugar i pushtuar nga ajo...

Kalosh Çeliku: Thashë nuk e shes oxhakun e babait

Shkupin Historik, përveç partive politike, hajdutëve mes dite plaçkitës, dhe korrupcionit patiak para syve të policisë të shtetit “përbashkët”, e rrezikon edhe një organizatë e re “humanitare”: “staro kupujem” (Vjetërsira blej)! Edhe mua, pas gjithë kësaj tregtie policore partiake, më hidhet të bërtas në Shkup”: edhe, Unë: plehëra, blej!...

Kalosh Çeliku: Malli i vendlindjes dhe Shkupi historik

Omer Kaleshi (1932 - 2022),  pas shumë udhëtimesh, pikturimesh dhe ekspozimesh në Stamboll, Romë, Vjenë, Mynih, Londër, Selanik, Beograd, Hagë, Shkup, Tiranë, Prishtinë etj.  Në vitin 1956 nga Turqia, vendoset përfundimisht në Paris...

Kalosh Çeliku: Çështja e pazgjidhur shqiptare ende nëpërkëmbë me shekuj

U gëzuam, se: e varrosëm Partinë Komuniste Jugosllave me nderime, fjalime festive, dhe lule mbi varr. Po, ajo Sot: u zgjua lugat. Erdhën Neokomunistët e partive politike. Tinarët pasmesnate, ende na i rrokullisin nëpër Shtëpi. Lëmësh, i bënë institucionet e Shtetit të “përbashkët”. Edhe, pse: ato të...

Kalosh Çeliku: Argatë për një përdorim

Im Atë, shpesh e përsëriste një urti popullore: uji që nuk ecë, nuk pihet... Dhe, unë i biri i tij sot bëj një krahasim me partitë politike shqiptare. Imzot, janë si uji që nuk ecin. Vite me radhë janë hurdha, ku notojnë të njëjtit individë. E mirreni me mend, çka mund të jetojnë në hurdha...

Kalosh Çeliku: Atdheu burrë pa grua

E nis këtë libër, jo rastësisht me një thënie të Fan Nolit:“KULTUROFAGËT, krimba të verdhë me kokë të zezë, që rriten në plagët e infektuara të Shqipërisë në lëngim, këpushë, që mund t’i coptosh, po jo t’i çqitësh nga trupi që kafshojnë e thëthijnë… që t’i çqitësh këta nga kolltuku duhet t’u preç jo vetëm...

Kalosh Çeliku: Arratisja e pasardhësit Zef Serembe në Shkup

Herët në mëngjes, me Ditë të mbarë në Lagjen “Serova” nr. 59 (Shtëpinë e Gruas Besnike), mes Shkupit, që ma dogjën rrugaçët politik “muslimanë kuqezi” ose, politikanët pa brekë, në shtetin e “përbashkët” të Njerkës. Krah për krahu me “vëllezërit” e Xhadisë, kopila nateditë pas dere për së dyti herë...

Kalosh Çeliku: Politikë me përqindje dhe sulme partiake

Partia Neokomuniste, me vite na e ndaloi edhe rakinë  e rrushit si shqiptarë. Përpak, desh na bëri me dhunë si popull “musliman” para syve të Botës. Mos, them: edhe atë ujin e burimeve të “Përronit Thanës”, rakinë e dëllinjave?! Është “haram”, tha: Edhe, Mikja Di me Dy shtama verë...

Kalosh Çeliku: 'Disidenti' partiak i unionit të viçave

Libra të hedhur andej - këndej nëpër skenë. Një tavolinë pune dhe një karrige. Mbi tavolinë një gjygim me çaj rusi. Një shtrat pranë dritares. Një fotografi e Skënderbeut në mur me përkronaren me dy brirë në kokë. Përkarshi saj, një e Adem Jasharit me mitrolezin me dy këmbë mes maleve… Edhe një tjetër e Jusuf Gërvallës me...

Kalosh Çeliku: Lufta vazhdon me penë

Në Shtrat, m’i solli në shtëpi Lam Lami i Qabesë Dy ibrikë me raki: njërin me raki rrushi, dhe tjetrin me raki dëllinje. Në bisedë e sipër m’i deshifroi edhe targat e regjistrimit të makinës (xhipit): SK - VB 032. Simbole, që sipas tij donin të thonin: “Vabilonsko Bratstvo”. Përkthim në gjuhën shqipe, sipas...

Kalosh Çeliku: Shtamat me verë të Hojdodoles

Jo, këlyshë me zgjebe të partive politike, që ndërseheni tinëz pas shpine! Nuk vdes Kalosh Ҫeliku, fushëbetejë mes maleve me Penën me Dy tyta në krahë për Liri! Shkaku, se: Gji i kanë dhënë, si fëmij në Katund: Tri Zana të Maleve Shqiptare. Edhe, pse ju i jepni Sot, gji me Hojdodole...

Kalosh Çeliku: Një vit frikë

Qerim Arifi u lind në Preshevë, më 22 shkurt 1946. Shkollimin fillor e kreu në Preshevë, kurse shkollën Normale dhe Fakultetin Filozofik (Dega e gjuhës angleze), në Universitetin e Prishtinës.Ka punuar në arsim, por pjesën më të madhe të punës së...

Kalosh Çeliku: Tambëli i njerkës më ka djegur, tashti i fryj edhe kosit

Edhe, sipas komunikimit përmes  E -mailit dhe mesazheve me Hënoren, poezi të cilat nuk do t’i publikoj në këtë Libër, shkaku ruajtjes të identitetit të Poetes, që poezia patriotike dhe Dashuria për “Atdheun, Burrë pa Grua” e kishin sjell në depresion të thellë shpirtëror, dëshprim...

Kalosh Çeliku: Babashehu

Moti kohë, nateditë e vrisja mendjen sesi të shpetoj nga “miqtë” e mi dhe Zonja Xhadi. Rrospitë meshkuj, që papritmas këmbën përmbi këmbë më uleshin në tavolinë për një kafe. Ditën e nesërme më shanin pas shpine. Publikisht e them në këtë shkrim profetik, unë nuk...

Kalosh Çeliku: Bartësi i lëvizjeve atdhetare dhe kulturore - artistike

Rexhep Zajazi, i lindur në vitin 1919 në katundin Zajaz, shkollën fillore e kreu në vendlindje, në gjuhën serbe, ndërsa të mesmen në Shkup. Afiniteti, dhe taleni i tij për muzikë, u vërejtë herët. Mësimet e para i mori nga këngëtari i katundit Jagoll i Kërçovës, Kamber Bllaca...

Kalosh Çeliku: Zëvendësi i doktorziut

Skizofrenia si sëmundje “kriza” e shoqërisë moderne, mezi shërohet me vite e vite. Zakonisht, manifestohet, me halucinacione akustike e deluzione paranoike. Çrregullim mental, i cili karakterizohet me shkatrrim të procesit mendor dhe përgjigjes emocionale. Deluzionet e...

Kalosh Çeliku: Këlyshi me zgjebe ndjekin Autorin

Ç’dreqin ke, që: çirresh në këtë kohë qorre, iu kërcnua Nata. Vërtetë, do t‟i bindësh edhe banorët e mi të urtë se Ti je i çmendur?!. Unë e di, se: të paktë janë ata njerëz që flasin mirë për ty rrugëve të Shkupit. Thonë, se: je Ti, i çmendur?! Natën vonë, ke pëshurrë në sofër të xhindeve...

Kalosh Çeliku: Don Kishoti shqiptar i arratisur nën nivelin e Sadam Huseinit

Don Kishoti shqiptar emiton Sadam Huseinin. Fatkeqësisht, që, është larg tij me qindëra vite. Dhe, i dalldis shqiptarët me cingana (surlla), dhe lodra në stadiumin kombëtar. Gara, ku mbahen fushëbeteja sportive, dhe jo politike nëpër institucionet e Shtetit Shqiptar. Edhe, kënaqet me ekipën e tij “sportive” për “fitore”, dhe simpatizuesit ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora