E shtune, 03.12.2022, 05:19 AM (GMT)

Mendime » Çeliku

Kalosh Çeliku: Shes e blej

Dashuria lindë, dhe vdes një ditë. Ligje Natyrore janë si te njerëzit, kafshët, insektet, lulet, pemët dhe lindjet tjera natyrore. Pakrëndësi ka, sesi e përfundojnë jetën e bujshme në fatkeqësi njerëzore, komunikacioni, apo mes livadheve nën hije të Rrapit...

Kalosh Ҫeliku: Djemnusha

Djemnusha një ditë më tha: kohën e fundit flet marrëzira. Nëpër korridor shëtitesh lakuriq me rraqet për mejdani. Dhomën e gjumit e ke mbushur plot me libra, fletore, lapsa… Fletë të shkruara për së prapthi, të hedhura andej - kёndej nëpër dhomë, që vetëm një Zot di t’i lexojë ato...

Kalosh Çeliku: Miku kur shpallet 'armik'

Edhe pse, gjatë gjithë atyre luftërave shekullore, më në fund “erdhi” Liria. Thanë, nuk e thash Unë. “Bashkimi” i Trojeve Shqiptare në një shtet?! ”Fitoren”, shqiptarët e përgëzuan me këngë e valle. Emisione eksulzive para kamerave televizive. Duartrokitje...

Kalosh Çeliku: Qorrsokaku

Ish presidenti i Oazës Paqes të Maqedonisë, Baba Qiro (Tatkoto), që krah për krahu me Haxhi Deputetin Maqedoninë e bëri shtet të pavarur, gjatë udhëtimit për në Amerikë e humbi një sandëk me premtime për shqiptarët e arratisur nëpër poste partiake - politike...

Kalosh Çeliku: 'Dy gurët' e babait i gjeta në Peladhi

Historikisht, kemi qenë popull i përndjekur dhe pushtuar, i arratisur me  shekuj maleve për liri. Mëmëdhe, dhe Atdhe. Dimërit, nëpër vende të nxehta, e Pranverës në vendlindje. Nateditë, kemi shtegtuar si lejlekët nëpër Turqi, Rumeli, Kosovë, Shqipëri dhe botë. Edhe, të përzënë me dhunë nga vendlindja, në kohën e Turqisë dhe Serbisë Madhe...

Kalosh Çeliku: 'I çmenduri' sjellë dru në shtëpi për dimër

Xha Deralla, humorist dhe satirist një ditë vendosi që të bëhet hoxhë. Edhe, aplikoi që ta japë provimin për hoxhë, te një komision “musliman” turko-serb.Hoxha “turk” e pyeti të Xha Derallën: Plak, sa sharte i ka Feja Islame?Njëqind, i përgjigjet plumb Xha Deralla. Një konkurent...

Kalosh Çeliku: Turshi për në Evropë

Vite, më parë në sistemin komunist jugosllav, një “profeti” të vetëshpallur në Katundin Cërvicë të Xha Derallës, i doli nami, se: natën shkonte në atë “Dynja” (botë), dhe kur ktheheshte nga ajo botë u rrëfente katundarëve të Kërçovës, sesi i kishte vizituar të vdekurit e tyre në “Xhehnet”, apo...

Kalosh Çeliku: Largpamësia e ditës nesërme

Im Atë, Emin Çeliku pranë oxhakut  me struken krahëve rrëfente shumë ngjarje historike interesante për atë kohë qorre, kur Zonja Vdekje na ecte hap pas hapi përpmbrapa si hije pas shpine. Nuk e dije se, ku ta ka vënë pritën: pas Çuke, te xhamia, në Çarshi të Kërçovës... Livadhi i “Xha Nefruzit”... Apo, në Lëmë...

Kalosh Çeliku: Kosova e shitur tri herë

Ehu, Plaku ynë satirist i mirë dhe i urtë Xha Deralla! Burrë, që në pleqëri bukën e gojës ta shtinim në dhomë nëpër dritare. Shkaku, se: nuk të lejonin të dalësh jashtë shqiptarët, me “arsye” se e prish rininë e fshatit… Shoqërinë... Shtetin e “përbashkët”… Xhandarët e serbit në...

Kalosh Çeliku: Shteti i 'përbashkët' vuan nga kanceri

Jo! Bota, nuk është në rrezik nga shqiptarët. Aqmëpak, nga soji yt i “vëllazërim-bashkimit:” Po, është në rrezik nga soji melez si “shqiptar i ndershëm” (argat), në Qeverinë e “vëllazërim - bashkimit”. Edhe, e hanë bukën e popullit shqiptar...

Kalosh Çeliku: Xhadia

E kam thënё gati gjithё jetёn nëpër shkrime publicistike dhe libra. E pёrsёris edhe njёherё nё kёtё shkrim parashikues për Ditën e Nesërme. Maqedonia e Veriut ka mёkate ndaj shqiptarёve, qё nuk i lanё dot as Vardari. Edhe atё: qё nga koha “e artë” komuniste. Atёherё, kur ish Jugosllavija kёtё Nuse e...

Kalosh Çeliku: Shtriga zbriti nuse me koçi e krushka

Gjithё jetёn të fshehur nё dimi tё grave. E, nё realitet me “veprat” e juaja sakate “artistike”, u kemi pasur kudo, na jeni ngatёrruar me vite nёpёr kёmbё. Asgjё, nuk keni bёrё pёr arsimin dhe kulturёn shqiptare. Përveçse, e keni sakatuar dhe shkatrruar deri në palcë. Pёrmёtepё...

Kalosh Çeliku: 'Kryeterroristi'

E mbylla gazetën dhe dola te Rrapi. Gjokun e lidha nën hije, i vara armët në një degë. Vapë. Uji i Shadërvanit gurgullonte gur më gur. Kamarieri  m’i solli dy shtama me verë. Matanë rrugës, shumë  rrallë kalonin kalimtarë të rastit. O Imzot, sikur t’i kishte përbirë toka. Po, ku humbi i...

Kalosh Çeliku: Liria

Ditë. Dielli dy shkopinj mbi Sharrin Plak në perëndim e kishte kapur në grusht Kryeqendrën kulturore të shqiptarëve, dhe Qytetin e dy Universiteteve. Matanë maleve kullosnin dhentë. Ujku në një përrua u kishte vënë pusi. Bariu i biente fyellit. Ama, ia kishte marrë një kënge...

Kalosh Çeliku: Repriza e ''vëllazërim - bashkimit'

Që në fillim ju falemnderohem për bashkëpunim, për rolet që do të ishte mirë t’i luani ju vetë o heronj të gjallë, që e gjeni veten në këtë groteskë idilike. Edhe aq më tepër për patriotët e vonuar, që vetëm ju mund t’i gjakoni me aq dashuri e besnikëri…

Kalosh Çeliku: Kopeja me zgjebe ndjek autorin

Koha e ngjarjes: Vitet e ndryshimeve demokratike, kur rrufjanët,“patriotët” e vonuardhe kulturofagët i prinin popullit për në liri dhe i forconin radhët e tyre në policinë letrare me kulturofagë, gjysmëanalfabetë dhe këlyshë me zgjebe për të kurdisur linçe intelektuale dhe për të krijuar...

Kalosh Çeliku: Rrufjani shqiptar me brekë të kuqe

Brekët e kuqe, që në fëmijëri “intelektualit” shqiptar, ia veshi Beogradi. Edhe, e arsimoi që nga shkolla fillore në gjuhën e gjyshes dhe nënës tij komuniste, duke e shëtitur nëpër Jugosllavi me vende pune dhe poste partiake: gazetar, korrespodent i “Rilindjes” në Prishtinë nga Shkupi...

Kalosh Çeliku: 'Skandërbegët' e Fishtës me flamuj partiak

Im Atë Emin Çeliku, kaçak mali me mauzerrin nateditë gjithë jetën hedhur krahut e mbi krye në shtrat, “nagëntin” me fishek në gojë, hanxharin nën jastëk me mollët e kuqe të iltaljanit, dhe “kashikarat” e serbit (dardhat “turke”) në xhepat e strukes pas dere, si fëmijë sugar i pushtuar nga ajo...

Kalosh Çeliku: Thashë nuk e shes oxhakun e babait

Shkupin Historik, përveç partive politike, hajdutëve mes dite plaçkitës, dhe korrupcionit patiak para syve të policisë të shtetit “përbashkët”, e rrezikon edhe një organizatë e re “humanitare”: “staro kupujem” (Vjetërsira blej)! Edhe mua, pas gjithë kësaj tregtie policore partiake, më hidhet të bërtas në Shkup”: edhe, Unë: plehëra, blej!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora