E merkure, 07.12.2022, 11:26 PM (GMT)

Mendime » Çeliku

Kalosh Çeliku: Kaçaku i Fushës

Gjatë Mbrëmjeve të Poezisë Strugane, organizatori mua dhe Kaçakun e Fushës, si “nacionalistë” dhe “irredentistë”, “armiqë të rrezikshëm”  të “vëllazërim - bashkimit” jugosllav, shtetit të “përbashkët”, na vendosi në Hotel “Beogradi”. Provokimi tyre i radhës, se: pas Luftërave të UҪK -ës 1998 - 1999 në Kosovë dhe 2001 në IRJ të...

Kalosh Çeliku: Mushkonjat politike

Politikanët pasi e vodhën popullin me vite, dhe e lanë pa bukë, ikën me gjithë familje në pushime. E vranë në tokë, qiell e det. “Armiqtë” e shtetit të “përbashkët” dhe popullit i rrasën nëpër burgje. Familjen, miqtë, dhe partizanët partiak klanor, pasi i punësuan nëpër...

Kalosh Çeliku: Kakademiku

Herë ec me njërën, herë me tjetrën këmbë. Në një dorë i mbaj brekët, me tjetrën shkopin. Njëri sy më shikon para këmbëve, tjetri në qiell. Veshi i djathtë e dëgjon Lumin, i majti Rrufenë. Kokën ma mban qafa, qafën e mbanë Rrufjani?! E, mua më mban toka. Kush e mban Diellin? Ja, këtij duhet t’i...

Kalosh Çeliku: 'Hejza' e vonuar doli hamallave

“Hejza”, vitet e fundit non - stop paraqitet me shkrime publicistike me pseudonim, në gazetën dhe portalin elektronik “Bota Sot” si anonime. Nuk është ky problem, po problemi është, se: si i publikon kjo gazetë, ky portal elektronik “shkrimet” (tallavat) e saj teknefese publicistike me pseudonimin...

Kalosh Çeliku: Kunguj Stambolli

Vërtetë, më lodhët me myslimanizmin e rrejshëm në Ditën e Madhe të Sotshme. Edhe me dalldisjet patriotike shqiptare të shekullit: “Amerika i ka autorizuar turqit që të kujdesen për Shtetin e Kosovës.” Mirë, them unë: po le të “kujdesen” për Kosovën, edhe për IRJ të Maqedonisë, edhe për Shqipërinë...

Kalosh Çeliku: Zgjohuni të vdekur se na mbytën të gjallët

Eh, lexuesi im i nderuar, sikur këta politikanë shqiptarë, akademikë, intelektualë, shkrimtarë, gazetarë, “analistë” politik, patriotë me kësula të bardha në kokë e pa to, të punonin e reagonin me kohë për arsimin në gjuhën shqipe, kulturën shqiptare! Vërtetë, do të hapte një faqe të re...

Kalosh Çeliku: Çlirimi dhe dorëzimi i Shkupit pa luftë

Historianët partiak, kur merren me histori, arsim dhe kulturë, është rrezik për një popull. Shkupi ishte kryeqyteti i Dardanisë. Për këtë dëshmojnë shumë të dhëna të periudhës romake me të cilat disponon arkeologjia dhe historia e gjeografisë. M. Shufflay në librin „Kostadin Balsiç (1392 - 1402) ‟ shkruan: “Shkupi shtrihet në pjesën...

Kalosh Ҫeliku: Përndjekja e disidentëve dhe fjalës së lirë krijuese

Adem Kastrati (1933 - 2000) lindi në vitin 1933 në fshatin Karaçevë të Dardanës së Kosovës, në një familje të madhe bujare, me veprimtari patriotike dhe arsimdashëse. Ishte e njohur familja e tij nga babai në këtë anë, por edhe nga ana e nënës së tij të Drajkocit (daja i tij, ishte disidenti politik e atdhetari Metush Krasniqi...

Kalosh Çeliku: Syri keq

Im Atë i kishte sytë e kaltërt. Unë, jo. Po, i kisha sytë ngjyrë kafe, të “rrezikshëm” sipas grave të mia besnike. Një grua “maqedonase” e fesë ortodokse, kur erdhi për herë të parë një ditë në banesën tonë në “Ҫair” të Shkupit, pasi hyri në paradhomë dhe sytë i ikën në fotografinë time përballë varë...

Kalosh Çeliku: Zonjën vdekje merre grua

Popull i dalldisur me këngë e valle nëpër dasma politike para kamerave televizive pa Nuse në lëmë. Rrota e koçisë, krushqëve u është thyer maleve. Komitat, ua ndërruan Nusen. Nuse tjetër u futën në koçi. Festivale partiake gjithë natën deri në agim, ende  pa lindë Dielli para zgjedhjeve...

Kalosh Çeliku: Ndihma e shpejtë

Qyteti vjetër historik, rretherrotull Kalasë Dardane. Lumi Vardar e ndan në dy pjesë, anët e të cilit i lidh vetëm një Urë guri dhe pesë të tjera nga betoni me hyrje - dalje me luanët roje. Mbi çati aty  këtu lëshojnë shtat minaret e xhamive… Këmbanat e kishave… E në përiferi tymtarët e lartë të fabrikave komuniste...

Kalosh Çeliku: Unë s’kam kohë të plakem

Çafka sot ka hipur në Dardhën gorriceFruta ha, nusërohet në këtë kohë.Baba, e vështirë qenka buka e ugareveVargjeve ende u vjen era ugarë:Toka ka gjak ugari. Plagë. Dardha gorrice plaket në mes të fushësÇafka “patriote” sot i del zot me këngë...

Kalosh Çeliku: Koha erdhi shqiptarët ta duan Shqipërinë

Historikisht, shqiptarët i kanë bërë shtete popujt tjerë, por jo edhe popullin shqiptar. Turqia me pashallarë, agallarë dhe bejlerë shqiptar e pushtuan Ballkanin. Dhe, përderisa i kishte shqiptarët me vete, e kishte edhe Ballkanin e sundoi pesqind vite. Edhe, atë pa shkolla shqipe, shtet shqiptar. Skënderbeu...

Kalosh Çeliku: Dy gjinjtë e poetëve jashtë mureve

Jo! Nuk do ta vdes këtë Rrospi të re Evropiane pa e hipur në Baba Tomorr si Nënë e tretë shqiptare. Mjaftë më e shëtitëm Shtëpive publike të “vëllazërim-bashkimit”, e hipën dhe e zbritën partitë politike “demokratike” shqiptare krah për krahu me ato “maqedonase” shkallëve të “vëllazërim bashkimit” jugosllav...

Kalosh Çeliku: Shkrimtari i natës dhe ditës

Përditë rrugëve të “Bit - Pazarit” Shkupit, e takoja një personazh të shkrimeve mia publicistike dhe librave me gunën e zezë maksi deri në fund të këmbëve hedhur krahëve. Rruga si rrugë kishte plot njerëz të këtij qyteti, ose që vinin nga qytete tjerë, Kosova dhe Shqipëria...

Kalosh Ҫeliku: Policia Letrare

Flora Sela - Kastrati (1961 - 2018), lindi në Strugë më 6 gusht 1961. Shkollën fillore dhe të mesme i kreu në vendlindje. Studimet Filozofi - Sociologji në Universitetin e Kosovës në Prishtinë, në Fakultetin Filozofik. Në Universitetin e Zagrebit (Kroaci), me sukses e mbrojti...

Kalosh Ҫeliku: Vrasja e Filip Vojvodës në malet e Dibrës

Im Atë, Emin Çeliku pranë oxhakut me struken krahëve rrëfente shumë ngjarje historike interesante për atë kohë qorre, kur Zonja Vdekje na ecte hap pas hapi përmbrapa si hije. Nuk e dije se, ku ta ka vënë pritën: pas Çuke, te xhamia, në Çarshi të Kërçovës. Apo, pas porte… Livadhi i “Xha Nefruzit”… Lëmë...

Kalosh Çeliku: 'Dexhalli Arapit'

Edhe, si zakonisht ulem t’i marrë “ilaçet” e mia krah për krahu me gratë azgane të Filipit të Maqedonisë me fëmijë në bark, gji e prehër, përballë Kishës Ortodokse “Shën Dhimitri” te këmbët e Urës Gurit. Herë pas here, sipas tingujve të muzikës triumfale, njëra nga gratë e hazdisura të...

Kalosh Çeliku: Si u ndava me gruan time

Gjatë kohë u menduam se me cilin të bëjmë intervistë. Vështirë e kishim të përcaktoheshim se cilit profesion duhet t’i përkasë: politikanit, shkencëtarit, letrarit, muzikantit, profesorit, analistit politik… Më në fund erdhëm në përfundim, se: prej të gjithë këtyre profesioneve, më i denjë është ai i GOMARIT…

Kalosh Çeliku: Hoxha me kёsulёn e bardhё tё Bajram Currit

Fatkeqёsisht, pas kёsulёs sё bardhё, ngjyrave tё flamurit kuqezi, historikisht nё shumё raste janё fshehur spiunёt. Edhe ata pak patriotё qё i kemi patur me kёsula tё bardha nё kokё e ngjyra kuqezi, na i kanё marrё nё qafё halldupёt e Baba Dovletit. E mё vonё edhe argatёt besnik tё komunizmit...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora