E merkure, 07.12.2022, 11:43 PM (GMT)

Mendime » Çeliku

Kalosh Çeliku: Kohë do të ketë për takime

E nemi Dum Dumi. TrusakatiDoktor Ziu. Buça e Katundit.Nusja me pashterkë të kuqeKëlyshi me zgjebe. Dhe, Hadumi. E nemën. Po, kush nuk e nemi?!Mikja i dha gji. Fuqi për luftë. Thonë: të zë vetëm nëma e Nënës...

Kalosh Ҫeliku: Vula e Dexhallit në ballë

Populli në shumë raste është sikur edhe i mbyturi, që rroket edhe për gjarpëri dhe mundohet duke i lëvizur këmbët, duart e kokën të dalë në breg. Por, gjarpëri është gjarpër, që di vetëm të kafshojë dhe të të fundosë në fund të hurdhës. Më kot do edhe një herë të dalësh mbi ujë, ta mbledhësh veten me forcat e fundit...

Kalosh Çeliku: Pandemia politike

Moti kohë nuk kisha kaluar në Tavernën e “Klubit të artistëve”. Edhe pse, ditënatë me vite i kisha kaluar me miq të penës mes atyre artistëve. Një dramë e imja: “Repriza e vëllazërim-bashkimit” (2005), lindi si ide në “Klubin e Teatrit të Kombësive”, në Shkup. Vite të “ndryshimeve demokratike”...

Kalosh Ҫeliku: Zonja Vdekje nuk më deshi në “Qafë – Thanë”

Natën e kalova në “Qafë – Thanë”Mes maleve. Dhe, mushkonjave:Spitalit Përrenjas. Dhe, Rogozhinë.Hënë nuk kishte. Dielli bënte gjumëZonja Vdekje, më mbante në prehër:Ballin ma lëmonte me dorë. Flokët. Të nesërmen, Engjëlli im GruaHeret, më dha gji. Fuqi për luftë. Dhe, Unë: erdha para Agimit…

Kalosh Ҫeliku: Grupi fushës

Fatkeqësisht, e kam  thënë moti kohë nëpër shkrimet e mia publicistike dhe libra. Nuk e di,  këto partitzanë partiak besnikë të partive politike shqiptare: shkrimet dhe librat e shkrimtarëve, a i lexojnë për të hipur në Malin e Shenjtë të Perëndive, Baba Tomor?!...

Kalosh Ҫeliku: Dhe më përzë një ditë me Gruan time

Unë nga mesi  juaj, moti kam ikur fizikishtDhe, jam kthyer. E keni gabim, o miq gjaku.Vetëm një njeri mund t’më trokasë në shtëpiMarrë, kur të dojë Ai. Hedhë mbi shpinë. Unë nga mesi juaj, moti kam ikur fizikishtDhe, jam kthyer Profet. I dashur dhe i urryer.E di Eshkundura: I ka trokitur një natë n’derëJo...

Kalosh Ҫeliku: Popull i lumtur për gra e burra

“Përputhja”, një emision televiziv për çdo javë përpiqet të luaj rolin e shkuesit (mësitnit) tradiconal shqiptar. E dalldisë popullin shqiptar me shkuesni martese para kamerave televizive. Kapërcej Nënat tona shqiptare, dhe baballarët brez pas brezi. Familjarëve: miqëve, hallave e tezeve, Larg, me shekuj. Sot, për ta gjeur një Grua...

Kalosh Ҫeliku: Atdheu - Burrë pa Grua

Dardha Gorrice te Ara rrëzë Malit,Të cilës si fëmijë i ngjitesha në majë.E mbushja gjirin, dhe zbrisja nën hijeBarkun e rrasja. Dhe, i fusja sy gjumë:Përpara syve të Ujkut: Loçi dhe Unë. Dardha Gorrice te Ara rrëzë MalitNuk është më. E preu Destan Balli për dru.Zjarrin ta ndezim në Dimër...

Kalosh Çeliku: Bariu i maceve

Bariu i maceve endacake te  “Parku i Grave” në Shkup, i mbëlidhte macet dhe i sillte në shtëpi. Jo, nuk e kundërshtoja. Edhe, pse: kisha, probleme familjare. Nuk ishte kohë e lehtë, nateditë me vite i rrethur nga të katër anët me  Koronavirus dhe Pandemi. Masa Qeveritare: Mos dilni në rrugë pa maska...

Kalosh Çeliku: Në kët qytet burrat shiten me thasë

Grua besnike, natën e mirë! IkaPasmesnate, më pret një Grua tjetër:Poezia. Dhe, është xheloze.Nëntë burra nuk mund ta bëjnë zapNatën. Vetëm Unë ia jap hakun. Grua besnike, natën e mirë! IkaFalemnderit. Që, nuk je xheloze...

Kalosh Çeliku: Deledashi

Matanë xhamave errët. Imzot, lehin qentë! Vetëm përtej çative shoh një dritë. E hap dritaren, është dhoma e Vjollca Rrapit. Me siguri e ka harruar dritën ndezur, apo e ka marrë gjumi mbi libër! Po, dritaren? Dritaren, a e ka lënë sonte hapur pasmesnate? Nuk e di. E shuaj dritën dhe shtrihem në shtrat. Rrokullisem lëmsh nëpër errësirë...

Kalosh Çeliku: Plaga e dhjetë me Hënën

Në shtëpinë tonë kurrë! Edhe sotNuk është mbajtur Zi. Heu!Edhe kur ramë në luftë. JetëNjëherë lindet. Njëherë vdiset.Edhe pse: Unë linda dy herëDhe, njëherë vdiqa. Nuk e di Imzot!Edhe sa herë do të vdes. Ringjallem:Në prehërin e Cucës Boheme. Nën RrapMe dy shtamaverë. E një qiri mbi kokë...

Kalosh Çeliku: Partia do na lindë edhe fëmijë

Epabesueshme?! Edhe pse, Shkollën e Mesme Normale “Zef Lush Marku” e kisha kryer për katër vite me radhë në Shkup, asgjë nuk dija për fshatrat shqiptar që e rrethonin Shkupin Historik. Përveçse Radushës, nga ku kaloja me tren për në Kërçovë, dhe një nxënësi nga fshati Sudeniçan...

Kalosh Çeliku: Përmbytja e madhe

Shkupin Historik, vite me radhë e  përmbyti Natyra. Nuk e them Zoti (Allahu). Shpërngulja e shqiptarëve me dhunë për në Turqi (1912 - 1915, 1953 - 1959) nga vrasja ilegale UDB -ës. Grabitja e tokave, taksat e rënda, papunësia, terrori e propaganda se gjoja “muslimanët” janë turq dhe si të tillë më mirë të shkojnë në Turqi...

Kalosh Çeliku: Lufta me penë

Krijuesi rebel shqiptar i përndjkur, nuk ka pasur fat në kohën e sistemit komunist të marri lirshëm frymë, shalojë lapsin me dy tyta tymemjegull në libër. Majëmalit ta përqafojë Diellin. Individë të paktë kanë qenë ato, që i kanë përgëzuar këto “shpërblime” të Oborrit partiak...

Kalosh Çeliku: Delja e Zezë

Kopeja me zgjebe, herë pas here ka lindur edhe nga një dele të zezë. Nana me prejardhje hoxhallarësh, dhe tituj shkencor që kishin studjuar edhe në Kajro, nuk e priste si shenjë paralajmërimi një lindje të këtillë në shtëpi. Aqmëpak, edhe në vathë, familje.Megjithatë, edhe ajo Dele e Zezë...

Kalosh Çeliku: Takimi me Zonjën Vdekje

Me Miken ulemi në rërëdallgët i sulen bregut.Shelgjet i lajnë gërshetatmë thotë: Unë i laj vargjet. Qetësi!E dëbova Nusen me poshterkë të kuqeShtoi, dikur:Po, Buçën si do ta shporrësh?Buzëqesh.Se, buçet kanë ca huqe...

Kalosh Çeliku: Darkën e shita për një birrë

Vite më parë gjatë Manifestimit kulturor tradicional me karakter ndërkombtar Mbrëmjet e Poezisë Strugane, në një intervistë dhënë një gazetareje të huaj në mes të tjerave thashë: Mbrëmjet e Poezisë Strugane janë të politizuara deri në palcë, më shumë ka politikanë dhe spiunë sesa poetë. Vërtetë edhe ashtu ishte në atë kohë...

Kalosh Çeliku: Xhadia 'Kalin e Shemës' na e la kopil pas porte

Moti merrem me studimin e veprimeve “patriotike” dhe karakterin e rrumaducëve shqiptar. Veçanrisht, me ata “patriotë kuqezi” dhe hoxhallarë që e fshehin veten nën petkun partiak dhe fetar. “Njerëzit e sotshëm me tru të moçëm”, siç ka thënë Filip Papajani. Ose, Teki Dërvishi: “Xhamitë janë fabrika për prodhimin e turqve”...

Kalosh Çeliku: Krizë politike

Qyteti më merr nëpër gojëPse rri me Ty në Tavernë?!Pusi vë me Dy shtama verë. Qyteti kurdis edhe aferë:Se, u mbytëm në lumë.Kot u përpoqën tellallëtHeu! Poet, jam Unë. Dexhalli shpalli shpërblim:Një nënshtetësi në “Xhehnet”:Për atë që më zë në TavernëNatën, me dy shtama verë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora