E hene, 20.09.2021, 06:28 PM (GMT+1)

Kryeshkrim » Çeliku

Kalosh Çeliku: Shkupi historik shqiptar - kryeqyteti i Shqipërisë

Enkas i shkruajtur për Librin e ardhshëm: Shkrimtari më i lëvduar dhe sharë (Lufta ime me Penë). Parashikime për Ditën e Nesërme, që pritet së shpejti ta shohë dritën. Nga Nana, familje hoxhallarësh me autoritet në Zajazin e Kërçovës, nga stërgjyshi bektashi - kaçak i maleve Emin Çeliku (Xhambazi), krahu djathtë i Dervish Carës...

Kalosh Çeliku: ‘Polici’ spiun

Edhe, pas përfundimit të shkollës mesme në Shkup (1966-1970), studimeve dhe punës në Prishtinë (1970 -1979), pas shërbimit ushtarak në Knin të Kroacisë (1980), kthehem në Shkup (1980 - 2021) në “Ҫair”.Dhe,që nga viti 2007 jetoj në lagjen “Serova”, në Shkup.Shtëpinë e Gruas besnike.Dihet...

Kalosh Çeliku: Bregu nuk erdhi tek unë, as unë nuk shkova te bregu

Përreth Olimbisë, në Shkup: luanët, kuajt e hazdisur edhe Filipi i Maqedonisë, së paku kanë ujë me shtama mbi kokë. Nuk e kanë problemin e bukës.Mitropilitët e Beogradit: Shën Klimenti dhe Naum Ohëri përkrah Shën Klimentit dhe Metodit me kryqa e Bibla në duar, i pushojnë sytë tek gjinjtë e hazdisur...

Kalosh Çeliku: Talebanët fetaro-partiak i kemi ende pas porte

Moti kohë, përmes shkrimeve të mia publicistike dhe librave artistik, ua kam bërë me dije lexuesëve të mi besnik, se: Talebanët fetaro-partiak, janë nateditë në pusi pas porte! Fatkeqësisht, ende partizanë partiak me këmbët dhe trutë e partive politike në Legen, duke i përdorur të gjitha...

Kalosh Çeliku: “Parku i Grave” - W-ce publike

Moti kohë nuk kisha qenë te “Parku i Grave”, që nga pritja e Vitit Ri festiv 2021. Edhe, pse: në atë “Park të Grave”, i kisha kaluar Ditët dhe Netët rinore i strukur nën dëllinja asaj kohe si nxënës i shkollës mesme, në Shkup. Që, Sot: ato dëllinja janë rritur pisha.Masat Qeveritare, për të më “mbrojtur” nga Koronavirusi...

Kalosh Çeliku: Hurdha politike

Koha, është: Sot, Shqiptarët të pushojnë me hapjen e Universiteve të partive politike shqiptare edhe nëpër katunde. Dje, nuk jemi, Sot. Mesiguri, nuk do të jemi as Nesër. Moti kohë është dashur ta hapim Universitetin Shqiptar, në Shkup. Edhe sot, nuk është vonë si ide historike me parashikime për Ditën e Nesërme...

Kalosh Ҫeliku: 'Burrat në të s’ëmës shkofshin'

Përçudi, Dylberi me brekë të kuqe i shet mend popullit shqiptar, kur zjarr i digjet mbi krye: “Abazit”, dhe Taçi Vojvodës. Edhe, atë: kur i sheh më në fund të buzëqeshur kokë më kokë në një tavolinë. Dylberi, të cilin e mori nga “Shtëpia Publike” Patriot Melezi i vonuar (zv/ drejtor) dhe e punësoi si gazetar...

Kalosh Çeliku: Hojdodolja

Patriotët e rrejshëm, që veten e kanë shitur shumë lirë në Qeveri: një vend pune, një banesë, një post politik në ministri, një anëtarë jurie i partive politike, një Çmim Republikan, imam në xhami... Mirë, do të ishte sot ta ulin pak zërin “kryengritës”! I dimë: me  emëra e mbiemëra në në ballë si misionarë nëpër botë e hoxhallarë - “analistë”...

Kalosh Çeliku: Armiku i dukshëm i popullit

Përderisa deri Dje, “armiku” im i padukshëm”, ishte Koronavirusi?! Sot, janë partizanët e  partive politike të dukshëm të Qeverisë “Vëllazërim- bashkimit”. Paaftësia e tyre profesionale, që të hyjnë në luftë me Koronavirusin. Dje, me bombardime mediale: Mos dil në rrugë pa maskë, laj duart me sapun, dy metra...

Kalosh Çeliku: ''E rroka mandolinën, gishtat me kajmak''

Po, si nxënës i Shkollës Normale “Zef Lush Marku”, në Shkup dhe gjatë studimeve edhe me punë disa vite në arsim, jam rritur me grupet muzikore të asaj kohe botërore, shqiptare dhe jugosllave: The Beatles, Rolling Sones, Led Zeppellin, Beegees, Creedence Clearwter Revival, Santana, Jimi Hendrix, Janis Japlin, Johnny Hollyday...

Kalosh Çeliku: Shteti i ''përbashkët'' me ferexhe të zezë

Nuk kishte mbetur Katund, Qytet, hotele, restorante, Disko - Klube në Jugosllavi pa i vizituar me Gratë e mia besnike, asaj kohe në Jugosllavi. Sot, në Maqedoninë e Veriut. Edhe, nuk besoj më mirë se ky i “çmendur” artistik, mund t’i njoh dikush tjetër këto vende “turistike-politike” më mirë se Kalosh Ҫeliku...

Kalosh Ҫeliku: Të lexosh poezi pranë tankeve

Populli, thotë: Ujku e ka qafën e trashë, se: Punët  i kryen vetë fushave dhe maleve. Mirë, do të thuash ti si lexues besnik i këtij shkrimi publicistik, po Kalosh Ҫeliku nuk është Ujk në politikë?! E vërtetë, nuk është Ujk në politikë, po është Ujk në Letërsi. Edhe, punët i kryen Vetë nën Dardhat Gorrice. “Mrizin e Zanave”...

Kalosh Çeliku: Edhe këtë ''Kurban Bajram'' e përcolla me ''jemek bugari''

Nana ime me prejardhje nga familje me autoritet dhe e dëgjuar hoxhallarësh Zajazi në Kërçovë, që kishin studjuar edhe në Kairo (doktorë teologjie), kur e vizitoja në vendlindje nga shkolla e mesme “Zef Lush Marku” në Shkup si nxëns, i arratirur pas jetës natës diskoklubeve  me hitet e The Beatles, Led Zeppelin, The Roiling...

Kalosh Ҫeliku: Syza dielli

E kisha mashtruar Veten: me Gra besnike, raki rrushi, dhe Dy shtama me verë te Zonjës Di. Syzat e Gruas Besnike, që pas vdekjes time klinike në Voskopojë (2000).Dhe,  Ringjalljes, pas një aksidenti komunikacioni rrugës në për në Korrçë, pa shenja jet:e e paralajmërova Luftën guerile (2001) në Maqedoni?! Paprtimas, në...

Kalosh Ҫeliku: ''Kandari'' i Ҫajupit

Gati e gjithë bota kishin Facebook. Vetëm Hojdodolja nuk kishte, e kalonte kohën me punët e shtëpisë dhe herë pas here shkruante pizi. Përditë i vinin ftesa përmes internetit ta bëjnë si shoqe. Jo, u përgjigjej Hojdodolja. Felemindrit, nuk kam kohë, merrem me pizi dhe “politikë madhore”. Kohën e fundit jam...

Kalosh Ҫeliku: Dasmat tona politike pa nuse në lëmë

Kopeja me zgjebe, që me vite e ndjek Autorin e këtij Libri për Nesër, ende është gjallënë jetën publike e politike. Nuk kanë faj ato rrufjanë, por Autori i dramës satirike: Kopeja me zgjebe ndjek Autorin (2000), që i bëri të pavdekshëm kopilat, i futi në Bibliotekën Kombëtare dhe atë botërore...

Kalosh Çeliku: Bir, ecë dy-tri hapa para dhe kthe kokën mbrapa

Shteti i “përbashkët”, qe e ka ende në ballë edhe sot e kësaj dite vulën e Dexhallit në Librin e publikur asaj kohe ”Trumbetat e Tellallit” (1992) me kalorësit e arratisur në “Bit-Pazar”, në Shkupin Historik Shqiptar me “manifestime kultutore e arsimore”, vit pas viti (Tri herë me radhë i çliruar...

Kalosh Çeliku: Uji flen – hasmi ende nuk flen

Im Atë, Emin Çeliku: Netëve të Dimrit Madh, pranë zjarrit me flakë në oxhak, më rrëfente shumë ngjarje interesante historike. Që, Unë asaj kohe si fëmijë i merrja edhe si “përralla” fantastike.Luftë me kulçedra e drangonj.Xhinde. Mos them, edhe: me Nusen me pashterkë të kuqe. E kaloja natën...

Kalosh Çeliku: Ferexhezeza

Fatkeqësisht, deri më sot, gjatë hudhjes të këtij Libri me Hënë dhe Koronavirus për Nesër në laptop, nuk m’u paraqitë asnjë Mike besnike për ndihmë në shtrat, asnjë politikan, polic letrar, Gjenerale për martesë.Asnjë avokat “mik” i pasurive të trashigimtarëve të mi familjarë me përjashtim të Hënores...

Kalosh Çeliku: Mr dudumi me këmbët dhe trutë në legen

Dudumi, MR –ja “musliman” (Deledashi), i arratisur katundeve të Kumanovës me këmbët dhe trutë në Legen, pa “DIN E IMAN”, delë me një “shkrim publicistik”, se: Femrat e Mitrovicës të Kosovës i paskan bërë “kurthë”?! Deledashin “musliman”, e paskan futur me “zor” në xhami...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora