E diele, 20.09.2020, 12:58 PM (GMT+1)

Editorial » Çeliku

Kalosh Çeliku: Shkupi historik shqiptar - kryeqyteti i Shqipërisë

Enkas i shkruajtur për Librin e ardhshëm: Shkrimtari më i lëvduar dhe sharë (Lufta ime me Penë). Parashikime për Ditën e Nesërme, që pritet së shpejti ta shohë dritën. Nga Nana, familje hoxhallarësh me autoritet në Zajazin e Kërçovës, nga stërgjyshi bektashi - kaçak i maleve Emin Çeliku (Xhambazi), krahu djathtë i Dervish Carës...

Kalosh Çeliku: Vjehrra fjeti me mullisin

Vite e shekuj, “studiuesit shkencor”, armiq shekullor të popullit shqiptar janë marrë me studimin e mentaltetit të popullit shqiptar: Besën, trimërinë dhe mikpritjen shqiptare. Shpërngulejn e tyre mga Trojet Etnike Shqiptare. Kryengritjet e tyre shqiptare. Që, për çdo vjet, e kanë nisur nga një luftë. Edhe...

Kalosh Çeliku: ''Done – Donke''

Hi-hii-hiii… E pash “Kalin e Shemës” në gazetat e publikuara të varura e të “pavarura”, dhe portalet elektronike me të dyja duart dhe gishtat: Dy koka shqiponje, pas “fitores historike” me “kryeministër shqiptar”, në zgjedhjet e fundit të parakohshme parlamentare (2020), duke e fotografuar veten para...

Kalosh Çeliku: Trulegenët

Moti Kohë, nuk i shfletoja disa gazeta dhe portale të varura dhe “pavarura” partiake. Shkaku, se: Asgjë në politikën e tyre redaktuese, nuk meritonin humbje kohe. Shkurt, i kisha lexuar me vite: Politikanët, “intelektualët” e tyre dhe “analistët” politik, nuk sillnin asgjë të re për Ditën e Nesërme Shqiptare...

Kalosh Çeliku: ''Menada'' - valltarja ilire, sot harem turko-arab

Historia e restorantit “Menada”, është histori shumë e gjatë me vite. Dhe, shekuj (viti 500 para erës së re, që do të thotë se i takon shekullit VI para Krishtit). Patjetër, duhet shfletuar dëshmitë historike dhe arhivat e muzeve të instuticioneve shtetërore, politike dhe policore të asaj kohe. Pse, jo: Edhe...

Kalosh Çeliku: Dy dhitë kryeneçe në vig të lumit

Dy dhitë kryeneçe, që me vite kullosin bar livadheve dhe maleve shqiptare, në Kopenë e Bariut staneve në një Vathë, Sot: kokë më kokë me brirë shyta në vig të Lumit malor, duan ta hudhin njëra-tjetrën mes dallgëve. Nuk ia lëshojnë shoqja-shoqes rrugën...

Kalosh Çeliku: Ç’na u mbushë livadhi plot me viça palëpi

Ehu, Ebu Fakiri! Bekriu, me shallvare dhe ferexhenë e zezë krahëve, me të dyja këmbët dhe trutë në legen! “Xhehnet”?! Pakrëndësi, ka se: Unë e dua “Xhehnemin, dhe jo si ti “Xhehnetin”. Ebu Fakiri, më në fund në fushën e mejdanit, doli “kuqezi”: Veç, që nuk e rroku për fyti Topin e Mic Sokolit...

Kalosh Çeliku: Rruga për në Baba Tomor përkrahu me tri mike

Patjetër, duhet të ngjitem në Baba  Tomor. Atdheun e perendive. Tyrben, ku pihet vera me Dy shtamba, shkruhet poezi dhe bëhet dashuri…E di, çka më tha Ebu Xhehli: Jo. Të gjithëve, te revista për humor dhe satirë ZEKTHI (që del kur t’i teket), na ke bërë rrospia meshkuj. Pse, o burrë së paku: Nuk na bëre...

Kalosh Çeliku: Pashterkëkuqja

Natë. Matanë mureve më thërret Nusja me pashterkë të kuqe. E hap dritaren: Errësirë. Nën hijen e ftonit me Hënën mbi mal, e pash duke i rënë dajres me të dyja duart. Edhe, hidhte valle. Ebu Xha Ferri e hiqte vallen me shami. E valonte shaminë e kuqe e i përdridhte...

Kalosh Çeliku: Sorrat kthehen nё fole

Dita si një nuse e bukur me pashterkёn e kuqe deri nё fund tё kёmbёve, zbriti në Liqe. Matanë maleve dyndeshte një mjegull e zezë. E tërhiqte veten zvarrë dhe mundoheshte ta shqepë mëngën e strukes me arna, që me siguri i kishte ngecur në ndonjë lis. Kësulën e bardhë e kishte në kokë...

Kalosh Çeliku: Kosova një grua e vejë e shitur dy herë

Ehu, Plaku ynë satirist i mirë dhe i urtë Xha Deralla! Burrë, që në pleqëri bukën e gojës ta shtinim në dhomë nëpër dritare. Shkaku, se: nuk të lejonin të dalësh jashtë shqiptarët, me “arsye” se e prish rininë e fshatit… Shoqërinë... Shtetin e “përbashkët”… Xhandarët e serbit në atë kohë i shëtite gjithë natën...

Kalosh Çeliku: Populli duhet të dalë në liri, politikanët në karantinë

Tridhjetë vite me radhë, pas “ndryshimeve” demokratike: Zgjedhjeve lokale dhe parlamentare (1990 - 2020), Populli Shqiptar: U është përgjigjur krahëhapur, thirrjeve parazgjedhore në Shtetin e “përbashkët” IRJ e Maqedonisë. Sot, Maqedonia e Veriut. Edhe, “fitoreve”. Dhe, votën e tyre ua...

Kalosh Çeliku: Vjen dimri kah dera

Trokitja e papritur në derë më zgjoi nga gjumi. E di, se: Nuk është Ajo, E përcolla Natën. Mund të jetë Xhadia me dy shami lidhur për brezi. Ose, Hojdodolja. Zgjohem. Përgjumshëm, e hap derën: Është, Shërbyesja e hotelit.- Zotëri, keni nevojë edhe për diçka?...

Kalosh Çeliku: Pordha e ‘’xhenazes’’

E mora Veten në shpinë, dhe e nxorra matanë BregLumit Zajazit. Përtej, kaçakëve të Maleve. Bragut, dhe dhiareve kaçakëve Drenovës. Ngadalë, e shkarkova nën hije, Shelg Breglumi të Drinit Zi. Njerën dorë ia qita nën kokë si jastëk. Tjetrën, Penën me Dy tyta në brez të ...

Kalosh Çeliku: Nënëmadhja do na bëjë sot fëmijë në shkolla shqipe

Rrëzë Kalasë kaçakëve të Zajazit, ende vonohet Pranvera. Nuk këndojnë zogjtë, nuk fluturojnë dallëndyshet, ende nuk kanë ardhë lejlekët. E, në anën tjetër: Patriotët e vonuar, nuk zbresin dot nga foltorja. Bina. Sheshi. Rrëzë kalasë Dardane, përpara Muzeut të Luftës Nacional Çlirimtare, e skuqin me...

Kalosh Çeliku: Lamtumirë delet e mia

Vite më parë, pas demonstrateve të studentëve në Prishtinë: Kosova Republikë (1981), dhe pas “ndryshimeve” demokratike në Trojet Etnike Shqiptare: Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Mal i Zi, Serbi dhe Çamëri, lindën plot parti politike të reja “demokratike shqiptare”. Mos, i përmend me emër, janë shumë...

Kalosh Çeliku: Policët e partive politike me Covid -19 në ‘’Bit-Pazar’’

Përditë, Televizioni kombëtar ALSAT -m, gjatë lajmeve e jepte edhe një insert inçizimi me kamerë të fshehtë, sesi: Kalosh Çeliku edhe  mes masave të Qeverisë Maqedonisë Veriut, në Orën policore të Pandemisë Covid -19, zbretë pa frikë dhe maskë para syve të policisë mes kalimtarëve të rastit nga Ura e...

Kalosh Çeliku: Unë sot nuk i besoj as këmishës time

E ka thënë, Populli Shqiptar: Nuk e them Unë, si shkrimtar. Shkaku, se: Ende i besoj Popullit Shqiptar. Jo, Partive Politike me hebet plotë krunde nëpër këmbë e varë përqafe, në grazhd të Qeverive. Nateditë, duke u turr pas pasurisë dhe posteve politike. I besoj, Realitetit Shqiptar: Që, Sot: Falë, Partive Politike ...

Kalosh Çeliku: Pa veta e dinin se në mesin e tyre e kishin edhe një shkrimtar

Pak veta në “kryeqendrën kulturore” të shpallur nga Partita Politike Shqiptare           (PDSH, 1995), argatë politik të “vëllazërim-bashkimit”), ndoshta e kanë ditur, por nuk e kanë parë me sy përballë, as edhe me tru në kokë, se: Shkrimtari, Ilaz Xhemaili, gjatë ndryshimeve demokratike...

Kalosh Çeliku: Shkarkimi i Sulejman Rexhepit…

E kam ditur, se: Pas publikimeve të Memoareve të Hoxhë Mulla Sulës në mjetet e informacionit, të cilat me guximin e parakohës, edhe i përshendeta me një Ese letrar: Hoxhë Mulla Sula si Zhozef Fushe. Porta e mbyllyr me dry e “Xhehnetit” (Parajsës), dhe “Xhehenemit” (Ferrit), me këto Memoare u hap ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora