E merkure, 08.02.2023, 12:19 AM (GMT)

Shtesë » Shkenca

21 Dhjetor 2012 - Çfarë do të ndodhë?

A është e mundur të njohim të ardhmen tonë? Ka nga ata që thonë po. Ka nga ata që thonë se fati i çdo njeriu është shkruar tashmë dhe se ekzistojnë persona që janë në gjendje ta lexojnë...

Kur u mundësua jeta mbi Tokë?

Ka qenë një prej ndryshimeve më të rëndësishme që ka pësuar atmosfera e Tokës dhe arsyeja falë së cilës sot arrijmë të mbushim mushkëritë me oksigjen. E megjithatë, deri tani oksidimi...

Sinjale misteriozë

Ndërkohë që bota shkencore është e ndarë në debat, teologjia katolike pranon mundësinë e formave të jetës në botë të tjera. Astronomi jezuit, Atë Hoze Gabriel Funes pohonte në 13 maj...

Zhytje të mbarë me "Google Ocean"!

Gjatë tri viteve të fundit, "Google Earth" i ka dhënë qindra milionë përdoruesve të saj një mënyrë shumë të efektshme eksplorimi, identifikimi dhe zbulimi të sipërfaqes së planetit tonë...

Kujdes! Po vjen një grip i rrezikshëm. Vaksinohuni!

Një virozë e rrezikshme, e rëndë dhe ngjitëse pritet të mbërrijë edhe në tokën shqiptare në pragun e festave të fundvitit. Ky virus pritet të prekë në shifra të larta qytetarët, në mënyrë të veçantë...

Fotoja e parë e tokës nga hëna

Javën e kaluar, NASA publikoi imazhin e restauruar të një toke më të re. Fotoja është marrë nga "Lunar Orbiter 1" në vitin 1966, një nga satelitët e shumtë që ka ndihmuar në mbledhjen e...

UFO-t dhe CIA

Përmbajtja: A ekziston një konspiracion botëror i prirur për të fshehur fenomenin e UFO-ve? A është e vërtetë se qeveria amerikane e njeh të vërtetën lidhur me alienët dhe bile u studion...

A do të mund të jetojmë përgjithmonë në tokë?

Ne nuk mund të jetojmë në tokë përgjithmonë. Edhe nëse i jepet zgjidhje ngrohjes globale dhe tymrave në atmosferë, përsëri toka është e rrezikuar çdo ditë nga të tjera kërcënime natyrore, që...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora