E hene, 28.11.2022, 02:48 PM (GMT)

Shtesë » Shkenca

Kastriot Myftaraj: Vija e Horizontit

Vija e horizontit ishte i pari ndër misteret me të cilët u ndesh njeriu, që në prehistori, dhe të cilin u përpoq që ta zbulonte. Për njeriun prehistorik duhet të ketë qenë një mister...

Një asteroid po i drejtohet Tokës

Një asteroid i është drejtuar Tokës dhe pritet që të na kalojë shumë pranë në datën 8 nëntor të këtij viti. I parë për herë të parë në vitin 2005...

"Super Hëna" sonte dominon qiellin

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA, ka njoftuar se sonte në mbrëmje, në qiell do të dominojë "super Hëna" - një fenomen ky astronomik të cilin shumica e ...

Ja si do të ndodhë fundi i Tokës

Dikur një komedi e vënë në skenë nga një trupë shqiptarë "Fundi i Botës", ndikoi humor si mund të gjenden zgjidhje të shpejta për të ...

A jemi afër fundit?

Mikroorganizëm i padukshëm. Parë nga prizma mikroskopike, grimca të imëta...

Si shuhet një yll

Vrasje, vetëvrasje, zhdukje dhe aksidente misterioze: në jetën e divave...

Si do të jetë e ardhmja e planetit?

Do të ishte tepër e guximshme të bëje parashikime teknologjike për vitin 2050; edhe më shumë po të përpiqeshe të parashikoje ndryshimet shoqërore dhe gjeopolitike. Avancimet më të...

Katastrofizmi/Rreziku vjen nga kozmosi

Mund të kishte qenë një skenë nga një film i Hollywood-it me fatkeqësi natyrore: një ish-astronaut i NASA-s tund para syve të të gjithëve një raport, i cili u bën thirrje Kombeve të Bashkuara

Dhjetë vitet që ndryshuan Tokën

Një ishull formohet, një liqen thahet, pyjet mund të zhduken: NASA ka dokumentuar në internet pamje se si ka ndryshuar Toka në dhjetëvjeçarin e fundit, me një sërë fotosh satelitore...

Klonimi - Shpresë apo tmerr

Kur autori Aldous Huxley, në vitin 1932 shkroi romanin e tij "Schöne neue Welt", ndoshta, as që e ka besuar se fantazia e tij një ditë do të bëhet realitet. Klonimi, temë që ka motivuar shumë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora