E premte, 21.01.2022, 05:59 PM (GMT)

Shtesë

Arrestohet poeti ''hoxhist'', reagon Kisha

Kryetari i Kishёs Protestante Ungjillore tё Kosovёs, Pastor dr. Femi Cakolli, lidhur me arrestimin e poetit anonim kosovar, me nёnshtetёsi austriake, z. Haxhi (Gjini) Morina, pёr opinion publik dhe mediat ndanë kёtё...

Jusuf Buxhovi: Hyrja e kryengritësve shqiptarë në Shkup

Kryengritja shqiptare e verës së vitit 1912 e drejtuar nga Hasan Prishtina, mbas luftimeve të vazhdueshme në pjesën më të madhe të vilajetit të Kosovës, me ç’rast një nga një nga kryengritësit u morën Prizreni, Gjakova, Peja, Ferizaj dhe së fundi Prishtina, detyroi Perandorinë Osmane që të niste ...

Kastriot Dervishi: Një statistikë tronditëse

Një statistikë tronditëse. Vajzat e trafikuara jashtë vendit për qëllime prostitucioni në vitet 1992-2002, sipas qarqeve të origjinës. Një ndër problemet më serioze të shoqërisë dhe shtetit...

Arbana Xharra: Nderroi jete nena qe iu vrane pese djem nga serbet

Zoje Prendi, te ciles ne prill te vitit 1999 ne masakren e Mejes iu vrane pese djem; Viktori, Sokoli, Marku, Roberti dhe Gjergji, paska nderruar jete. Ne maskren e Mejes u vrane 372 civile shqiptare nga policia dhe forcat e ushtarake serbe. Kjo nene qe ia fali pese djem Kosoves, eshte deshmia e terrorit dhe gjenocidit serb...

Saimir Lolja: The Division Skanderbeg and Yugoslavia Nr. 3

Laid out below is a comprehensive analysis of the specifics of the "21. Waffen-Gebirgs Division der SS Skanderbeg". This subject's elucidation also utilized Albanian archival data presented by Shaban Sinani in his publication in the Albanian language, "Jews in Albania: The Presence and Salvation...

Saimir Lolja: The Rescue of Jews in Kosova

World War II in Europe began with Albania's invasion by the Italian Army on 7 April 1939. As a result, Albania lost its independence to become a protectorate of Italy's Kingdom officially and existing as an autonomous part of the Italian Colonial Empire. The freedom of Albania was de jure reestablished in October 1943. Albania was de facto an occupied country...

Saimir Lolja: The Albanian Besa - The Golden Rule

Besa is an Albanian word. Foreigners say Albania instead of Shqipëria, the language Albanian instead of Shqip, and people Albanians instead of Shqiptarë (in the Albanian language). The Albanian language (Shqip) is the oldest in Europe, and it is at the root of the tree of all Euro-Indian words. Besa is a noble principle...

Ipeshkvijtë e Shqipërisë: Kush e shet votën, ka shitur dinjitetin e vet

Pёr zgjedhjet e 25 prillit 2021, Ipeshkvijtë e Kishës katolike tё Shqipërisë kërkojnë garantimin e votimeve të ndershme dhe transparente, në të cilat duhet tё respektohet çdo votë e çdo votues, ashtu sikurse edhe rezultati final. Ipeshkvijtë e Shqipërisë i “ftojnë të gjithë të merrnin pjesë në votime”, për t’ua...

Milazim Zeqiraj: Masakra në Studenicë ka dëshmi dhe dëshmitarë

Më 13 Prill 1999 në pragun e shtëpis u bë krimi ndaj Zotit të shtëpis së Sali Sokol Zeqiraj   dhe anëtarve të familjës Lipaj (vajzave Qendresë 15 1vjeqare ,Mirdonë 13 vjeqare,Njomzë 13 vjeqare-ushtare e UÇK, Lindihanë 13 vjeqare nxënese të shkollës fillore „Hysni Zajmi“në Vrellë, dhe nënave...

Ibrahim Hajdarmataj: Takime me zgjedhësit në Tropojë

Në qytetin Bajram Curri u organizue keto ditë një takim mbreslënës me veteranet e LANÇ te nën prefektures së Tropojës me kandidatin per deputet  të partisë Socialiste me Z. Petrit Malaj.Në fjalen e prefektit të qarkut të Kukësit Z. Zenel Kuçana u tha se...

Mbyllja e Agon Channel/ Rama merr për fushatë gjobën 110 milionë euroshe

Në këtë fushatë për Edi Ramën po vërtetohet fabula e keqbërësit të cilin e ndjekin nga pas krimet e veta. Pikërisht atëherë kur nuk i duhej, ai është bërë përgjegjës se i ka humbur shtetit shqiptar plot 110 milionë euro për tekën personale të mbylljes së TV Agon Channel të biznesmenit Italian Francesco Bechetti...




Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora