E shtune, 11.07.2020, 03:21 PM (GMT+1)

Kulturë » Libra

Teuta Shala-Peli: “Prof. dr. Sabile Keçmezi-Basha ( identiteti shkencor dhe krijues)”

Ditë më par nga Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës doli libri “Prof. dr. Sabile Keçmezi-Basha ( identiteti shkencor dhe krijues)” . Autore e librit është MA. Teuta Shala-Peli, hulumtuese e pavarur në Institutin e Historisë në Prishtinë. Autorja për nga mosha është e re, por për nga hulumtimet dhe shkrimet e saja të publikuara gjerë më tani le ...

Fatmire Duraku: Gjaku i trëndafilit

Autorja tashmë me përvojë, Fatmire Duraku shkruan poezi e prozë për të rritur dhe për fëmijë. Deri më tash ka botuar tri romane, pesë libra me poezi dhe tri libra...

Gani Mehmeti: Mavriqi i Llapit

Pas Monografisë voluminoze “PAKASHTICA” (2005), duket se ky autor u specializua për këtë gjini letrare. Gani I. Mehmeti: Monografia “MAVRIQI I LLAPIT”, Podujevë...

Ymer Azemi: Shportat e Princit

Përmbledja me vjersha e autorit Ymer Azemi kushton vetëm 2 euro!! Përse ky titull kaq i veçantë dhe kopërtina me një kalavesh me dy kokrra qershi?...

Një roman i ri për nxënësit nga Sazan Goliku

Në serinë e librave të letërsisë artistike shqipe dhe të huaj, shtëpia botuese “Pegi” ka nxjerrë nga shtypi romanin “Komitët e Malit të Bardhë” të shkrimtarit të njohur Sazan Goliku...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora