E shtune, 11.07.2020, 03:45 PM (GMT+1)

Kulturë » Libra

Pirro Loli: Aristidh Rruci dhe koha e burrave

Pirro Loli, i njohur si poet, eseist dhe romancier vjen këtë radhë me esen historike“Aristidh Rruci dhe koha e burrave” .... Etërit e Pavarësisë ishin qenie superiore, që na flasin e na vështrojnë edhe sot e kësaj dite për kombin e pabërë;- thotë autori- ata po ringjallen, megjithëse nuk është e lehtë t’ua heqësh shigjetat nga syri; ata do të vijnë  ...

Keka: ''Skënderbeu, ideator i bashkimit europian''

Libri me i ri me autor Gjon KEKA “SKËNDERBEU, IDEATOR I BASHKIMIT EUROPIAN” botuar nga shtepia botuese BOTART, nga data 14-18 nentor do te jete ne Panairin e Librit Tirana 2012, pastaj mund ta gjeni ne te gjitha librarite si ne Tirane, Prishtine, Amerike dhe Europe.Libri eshte nje studim me dokumente te reja historike-politike, diplomatike, qe hedh drite me teper rreth personalitetit mbikohor te kombit shqiptar europian Gjergj Kastrioti...

Fatmire Duraku me libër të ri: Zëri i Unit

Sapo doli nga shtypi Antologjia e poezisë së femrës shqiptare në Kosovë, “Zëri i unit”, i autores tashmë të shquar Fatmire Duraku. Në këtë antologji janë prezantuar 25 poete kosovare me disa nga krijimet e tyre më të mira. Antologjia hapet me krijimet e Hida Halimit dhe mbyllet me ato të Erina Rrahmanit. Brenda kopertinave të librit radhiten edhe shumë poete të tjera – Flora Brovina, Edi Shukriu, Fehime Selimi, Shqipe Malushi, Lindita Ahmeti, Naime Beqiraj, Lindita Aliu, Dije Frangu etj. Krijimi letrar i femrës ...

Dy libra të rinj nga Gani Qarri

Gani Qarri, me dy libra të rinj në prag të festës së 100 vjetorit të pavarësisëEdhe dy vepra të reja, të cilat pasurojnë literaturën tonë kombëtare me tematik historike dhe ndjesi të thella atdhetare, me rastin e 100 vjetorit të pavarësisë së shtetit shqiptar."Krijuesit e Historisë dhe "Vrasje Idealesh" janë titujt e dy librave të botuara këtë vit,nga autori,të cilat kanë tematik historike ku përshkruhet ...

Doli nga shtypi libri i Ramadan Bozhlanit “Pёrballё stuhish”

Kёto ditё, nёbotim tё SMS, doli nё shitje libri “Pёrballё stuhish”, njёpёrmbledhje e shkёlqyer poetike, i poetit tё ri Ramadan Bozhlani, i cili përmban poezi me pçrmbajtje kryesisht atdhetarie e tё pёrditshmёrisё sonёpёrplot me sfida e rrёbeshe stuhish. Kёtё e ka pёrmbledh mjaft mirё edhe vetё titulli qё reflekton nё gjithёpёrmbajtjen e tij tё begatё e tё larmishme...

Bedri Tahiri: Skёnder Sadri Kapiti ''Triumfi i Kombit''

Kёto ditёnё botim tё SMS, doli nё shitje libri mё i ri, i treti me radhë, i Skёnder Sadri Kapitit, i cili përmban shkrime tё thella analitike, refleksive, filozofike, politike, historike, ekonomike e mbi tё gjitha udhёrrёfyese pёr tё dalё nga kaosi actual e pёr tё ecur drejt bashkimit kombёtar. Brenda kopërtinave të këtij libri lexuesi kueshtar do të gjejë përditshmërinë tonë ...

Sabile Keçmezi-Basha: “Vlerësime historiko- politike”

Ditë më parë, nga shtëpia botuese Brezi’81, doli nga shtypi libri më i ri i historianes Prof. dr. Sabile Keçmezi- Basha me titull simbolik “Vlerësime historiko- politike”.Pas një morie librash të zhanreve të ndryshme si në prozë, poezi e dramë, ajo kontributin më të madh po e jep në fushën e historisë duke studiuar periudha e ngjarje kulmore të rezistencës kombëtare në Jugosllavi nga viti 1945-1999. Pas dhjet librave shkencore ...

Kolec Traboini: Zhgënjimi i Ambasadorit Amerikan

Libri “Zhgënjimi i Ambasadorit Amerikan” i gazetarit Kolec Traboini përmban esè mbi zhvillimet bashkkohore në jetën politiko-shoqërore në Shqipëri dhe përpiqet të hedhë dritë mbi kaosin politik shqiptar. Libri ndahet në katër kapituj me trajtesa sipas problematikave që rrok këndvështrimi i autorit...

Enkelejda Kondi: Loti është grua

“Loti është grua” ...Ky libër i ri me poezi i Enkelejdës i dedikohet dashurisë, fjalës më të bukur të zemrës, virtytit më të lartë shpirtëror, i dedikohet asaj së cilës i kanë kënduar, poet, shkrimtarë, shkencëtarë, filozofë, këngëtarë, njerëz të thjeshtë me fjalët e qëndisura në buzë . Kushdo nga ata që ka provuar dashurinë, ka marrë krahë dhe ka fluturuar në vënde të ...

Dava Nikolli: "Ditari i Shpirtit"

Sot doli ne qarkullim libri i pare me poezi i poetes Dava NIKOLLI, "Ditari i Shpirtit" te cilin e redaktova une. Ne kete liber DAVA shpalos ndjenjen e saj per shume probleme jetesore, me tematike shume te larmishme. I uroj suksese ne rrugen e bukur por te veshtire te peozise. Dava eshte nje poete ...

Milazim Kadriu: Monografia “Feniksët e lirisë-14”

Në vazhdim të realizimit të projektit për botimin e monografisë për dëshmorët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Redaksia “Dëshmorët e UÇK-së” nxori në dritë monografinë “Feniksët e lirisë-14”. Në këtë monografi janë përfshirë biografitë e 70 dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nga të gjitha zonat operative të luftës ,të rënë për liri...

Brahim Avdyli: “Qielli i paprekur”

Poeti, shkrimtari e publicisti Brahim Ibish AVDYLI ka nxjerrur kësaj radhe librin e tij të veçantë me poezi, që shënon një periudhë të re të arritjeve të tij në fushën e krjimtarisë poetike. Ajo shënon një kthesë të interesimeve poetike të autorit dhe të përpjekjeve të tij. Në përgjithësi, ai sjell edhe...

Elida Buçpapaj: ''Rapsodi e Golgotës së Tranzicionit''

Shtëpia Botuese OMSCA-1 nxori dje në qarkullim vëllimin me poezi "Raspodi e Golgotës së Tranzicionit " të autores Elida Buçpapaj. Redaktor i librit është Skënder Buçpapaj. Libri ka 144 faqe dhe kushton 500 lekë.Libri poetik "Rapsodi e Golgotës së Tranzicionit" është prirë nga hyrja "Dy fjalë nga autorja" dhe nga parathënia e Skënder Buçpapajt...

Bedri Tahiri: “Flakadanёt e lirisё 4”

Kёto ditё, nё kuadёr tё 100-vjetorit tё Pavarёsisёs sё Shqipёrisё, nё botim tё SMS, Biblioteka Ndriçime historike, nxori nё shitje librin mё i ri, tё njëzet e dytin me radhë, te Bedri Tahirit “Flakadanёt e lirisё 4”. Libriёshtё njё lapidar i mirёfilltё pёr tё gjitha ata qё, nёpёr periudha tё ndryshme kohore, me gjakun e vet sollёn Ditёn e Bardhё-LIRINЁ...

Gjon Keka me libër të ri: "Vetëplotësimi i Kombit"

Janë pikërisht ndryshimet gjatë fundshekullit të XX dhe fillimit shekullit XXI që më kanë bërë të trajtoj disa nga ngjarjet më tërëndësishme politike-historike të gadishullit Ilirik dhe rrethanave të reja që u krijuan pas shembjes së diktaturëve totalitare.Shembja e diktaturave në ballkan dhe krijimi i rrethanave të reja politike dhe historike...

Doli nga shtypi “Feniksët e lirisë-14”

Në vazhdim të realizimit të projektit për botimin e monografisë për dëshmorët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Redaksia “Dëshmorët e UÇK-së” nxori në dritë monografinë “Feniksët e lirisë-14”. Në këtë monografi janë përfshirë biografitë e 70 dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nga të gjitha zonat operative të luftës ,të rënë për liri. Në këtë ...

Xhevahir Cirongu: Enver Cakaj - Tomorrica

Këto ditë doli në qarkullim libri me titull: ‘’Tomorrica” (monografi) me autor të Enver Cakaj. Libri u botua nga shtypshkronja ‘’Medaur’’ Durrës. Përmbledhja monografike e këtij libri ka 522 faqe, të pasqyruarë edhe me foto brënda tij. Autori ka bërë një punë të kujdesshme,duke qëmtuar nëpër arkiva dhe ka sjellë fakte të reja që lexuesi nuk është njohur më parë, por tani me botimin e kësaj monografie e ka më lehtë të gjejë vetëveten nëpër labirinthet e ...

U botua libri ''Apologji për Udhën e Kombit''

“Apologji për Udhën e Kombit”, është libri më i ri, i shtati në radhë, i poetit dhe gazetarit Rexhep Shahu që sapo ka dalë në qarkullim.Ky libër publicistik me polemika me ata që kanë kundërshtuar ndërtimin e kësaj arterie të kombit shqiptar, me redaktor Izet Duraku dhe recenzent Skender Zogaj, është i ndërtuar në tre kapituj, Apologjia ime, Apologjia e politikës dhe Apologjia e Miqve. Është një libër voluminoz me rreth 500 ...

Fatmire Duraku: Peri i padukshëm

Autorja tashmë me përvojë, Fatmire Duraku shkruan poezi e prozë për të rritur dhe për fëmijë. Deri më tash ka botuar romanet “Te varri i çikës”, “Fshehtësia e tre shpirtërave”,“Plepi i thyer”, pastaj librat me poezi për të rritur“Pse ike kur me puthe”, “Vjedhësi i çasteve”, “Vagëllimë mbi ujë”,si dhe librat me tregime për fëmijë“Magjistari nga fira”, “Jastëku çudibërës” dhe “Strajca magjike”. Disa nga librat e saj-e sidomos romani Plepi i thyer dhe libri ...

2 libra me drama për fëmijë nga Nexhat Halimi.

Ju njoftojmë se këto ditë në kuadër të Asociacionit Ulqini nga Ulqini dolën nga shtypi 2 libra me drama për fëmijë të cilat kanë tematikë detin, Ulqinin dhe aventurat verore të fëmijëve nga autori i mirënjohur Nexhat Halimi.Drama si gjini në letërsinë shqipe është gjini deficitare e posaçërisht ajo për fëmijë. Me këto dy drama synohet zbutja e mungesës së librave të tillë si ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora