E marte, 14.07.2020, 05:45 PM (GMT+1)

Aktualitet

Moza Boletini: OKB për Ditën e Familjes!

Me ftesë të Kombeve të Bashkuara në New York, organizata e gruas - shqiptare amerikane "Shpresë & Paqe" mori pjesë në konferencën e Ditës së Familjes. Të pranishëm ishin gjithashtu diplomatë të misoneve të ndryshme, përfaqësues të medias, NGO dhe studentë...

Reagim i gazetës 'Dielli' në SHBA për cënimin e lirisë së medias në Shqipëri

DIELLI është i ndërgjegjshëm për rolin e vet në fushën mediale si gazeta që ka nderin të identifikohet me Rilindjen Kombëtare, dhe që në udhën e vet 110 vjeçare, i ka paraprirë Pavarësisë së Shqipërisë dhe momenteve kyçe të historisë. Qysh  nga fillimi i shekullit të 20 patriotët shqiptarë të Amerikës i kanë prirë lëvizjes së zgjimit të...

Organizata "Shpresë & Paqe" në Lëvizjen #Me Too

Në Samitin e 10 të Botëror të Grave në New York, aktorja Priyanka Chopra tha se: "Ngacmimi seksual i grave është bërë normë, por tani për shkak të mbështetjes që po i japim njëra tjetrës askush nuk ka fuqi të na mposhtë".Por aktorja që themeloi Lëvizjen #Me Too - Tanushe Dutta u nis nga...

Drita Jashari: Grupi i Dobrosinit ende nëpër gjykime!

Duke  qenë përfaqësuese e autorizuar e Skender Jasharit, për ta përfaqësuar në procedurën e kompensimit, përmes padisë civile, të cilën  më 10.04.2019, është  dorëzuar  në Gjykatën Themelore në Prishtinë.Në  disa  raste,  në Republikë të Kosovës,  janë  shkelur  disa të  drejta të  njeriut, në  rastet  e  arrestimit ...

Shoqata 'Skivjani' në Zvicër investon në fshatin e vendlindjes

Shoqata “Skivjani” me seli në Zvicër, e cila në kuadrin e saj përfshinë mërgimtarët skivjanas të emigruar në Zvicër, Europë, SH.B.A. dhe vende të tjera, ka riaktualizuar veprimtarinë e saj në prillin e vitit të kaluar.Pikërisht në përvjetorin e riaktualizimit ...

Lidhja e Shkrimtarëve e Kosovës: Njoftim

Dashamirët e artit letrar bëhen me dije se nesër, në orën 12, në Institutin Albanologjik të Prishtinës, organizohet një takim letrar në shenjë të 21 Marsit - Ditës botërore të poezisë. Me këtë rast do të paraqiten disa punime dhe diskutime, si dhe do të lexojnë krijimet e tyre poetike disa anëtarë të LSHK-së...

Shpallja e Pavarësisë së Çamërisë

Në Kuvendin gjithëpërfshirës çam dhe arvanit, për Shpalljen e Pavarësisë së Çamërisë, shtet më vete dhe sovran, më 30.10.2016, në hotelin “Asmbasador”, në Hagë të Hollandës, kryetar i Këshillit Nismëtar  gjithëpërfshirës çam dhe arvanit, Rrustem Geci, lexoi tekstin nismëtar të shpalljes...

Lidhja e Shkrimtarëve e Kosovës: Shkrimtari dhe mediet, 29.01.2019

Të martën, më 29.01.2019, në orën 12, në Institutin Albanologjik të Prishtinës organizohet debat për temën "Shkrimtari dhe mediet", ku do të paraqiten disa kumtesa dhe do të ketë mundësi të diskutojnë të gjithë ata që dëshirojnë.Pjesëmarrja është e lirë....

Idriz Zeqiraj: Në Heilbronn u mbajt e pamja për heroin Izet Demaj

Familja Demaj, në bashkëpunim me Bashkësinë Gjithëshqiptare në Heilbronn të Gjermanisë, organizuan - Të Pame -, në përkujtim e nderim të Izet Demaj, Hero i Kosovës, i flijuar në krye të detyrës policore, në Istog.Është në traditën gjithëshqiptare ...

Konkurs Poetik për Dëshmorin Bylbyl Hazir Breçani

“Botimet TROPOJA”, në nderim të emrit e veprës të Bylbyl Hazir Breçanit: “Dëshmor i Kosovës dhe i Shqipërisë”, “Qytetar Nderi” i Tropojës, do të organizojmë një:KONKURS  POETIKMe krijimtari poetike për jetën e veprimtarinë e tij...

Shoqata Kulturore Dardania: Orë Letrare

Është ky edicioni i 4-të i Orës Letrare,  në 11-të vjetorin e Pavarësisë Kosovës, që mbahet  në  Praovincën/Krahinen e Trevisos, gjegjësisht Regjionit të Venetos  në  Itali.Në këtë veprimtari mund të prezantohen poezi nga krijues të rinj dhe emra të njohur të poezisë  shqiptare nga diaspora e trojet etnike por...

Hilmi Gashi: President Meta - jemi në mbështetjen tuaj

I nderuari President i Shqipërisë, Sh. Juaj, Z. Ilir Meta,Unë jam një mërgimtar i lindur në rajonin e Drenicës martire të Kosovës dardane. Quhem Hilmi Gashi. Prej nga viti 1991 jetoj dhe veproj në shtetin mik të popullit shqiptar, në Gjermani.Gjatë gjithë jetës e veprimtarisë time, si në Kosovë, ashtu dhe në ...

Ibrahim Hajdarmataj: 75-vjetori i Konferencës së Bujanit

- Me rastin e 75-vjetorit të Konferencës së Bujanit, organizata e Veteranëve të LANÇ-it të Kosovës, në bashkëpunim me organizatën e Veteranëve të LANÇ-it të Tropojës, organizuan Akademi Përkujtimore, në vitin jubilar të 550-vjetorit të kalimit në amshim, të ...

Murat Gecaj: Gëzuar 2019!

Të nderuar e të dashur: familjarë e të afërm, kolegë, miq, dshamirë e bashkatdhetarë, kudo që ndodheni, në Shqipëri e trojet amtare të Ballkanit, në disaporën shqiptare të shteteve të ndryshme të Europës, në Amerikë, Kanada e më ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora