E marte, 02.03.2021, 02:32 AM (GMT)

Lajme

Jetimet e minatorit, te harruar nga shteti

Burokracia shteterore po “vret” per here te dyte Zaim Hysen. Familja e minatorit, qe vdiq ne galerite e Bulqizes dy muaj me pare, ka mbetur pa asnje ndihme financiare. Qe nga 13 gushti, dite kur Zaimi nuk u kthye me ne shtepi, bashkeshortja...

Universitetet e rretheve, 1 mije vende bosh

Rreth 1 mije kuota kane ngelur te paplotesuara ne universitetet e rretheve. Lajmin e bejne te ditur rektore te institucioneve publike te arsimit te larte, sipas te cileve, deri ne oren 18.00 te se premtes nuk u mundesua regjistrimi i te gjithe fituesve...

"Ushtria" me 5 mijë prostituta "pushton" kryeqytetin, Tiranën

Në një vit e gjysmë numri i prostitutave që “punojnë” në kryeqytet është dyfishuar. Konstatimin e ka bërë zyra e Antitrafikëve në Policinë e Shtetit, e cila muajt e fundit grumbulloi informacione rreth dyndjes së tejskajshme në Tiranë të prostitutave nga rrethet...

Studentet, tani 12 muaj mesim

Studentet e universiteteve publike u thone lamtumire pushimeve verore, duke nisur nga ky vit akademik. Vendimin e ka publikuar zyrtarisht dje Ministria e Arsimit dhe Shkences. Ajo sqaroi se viti i ri akademik do te filloje me 1 tetor te ketij viti dhe do...

Shpërthimi i Universiteteve

Ngjan me një video “rock” ndërsa ka edhe muzikë tekno në back-ground dhe të rinj tërheqës kërcejnë ndërsa flasin. Por nuk është një video-muzikore. Është pjesë e një fushate publicitare të një universiteti privat shqiptar. Pak a shumë...

10 femra të famshme që u dënuan me vdekje

Kanë qenë të famshme e të pushtetshme, por një fund tragjik, duke marrë damkën e tradhtares e armikes. Janë ekzekutuar në mënyrën më të egër mizore. “Tirana Observer” boton sot historitë e dhjetë grave që u ekzekutuan me prerje koke, djegie e pushkatim...

Gostivari

Rreth Gostivarit dhe për Gostivarin janë thurrur shumë legjenda me versione të ndryshme bazuar nga pushtuesit e periudhave të ndryshme. Sipas dokumentit të vetëm nga epoka antike tek historiani Tit Livi (59 p.e.s – 17p. e.s) thuhet se mbreti...

Universitetet, kuotat bosh për çdo degë

Është mbyllur faza e parë e regjistrimit për studentët e rinj në Universitetin e Tiranës, duke lënë pak shpresa për ata që prisnin nga spostimet e listave. Sipas të dhënave të fundit, nga mbyllja e regjistrimeve rezulton se janë regjistruar 86%...

''Ne, të prapët e Tiranës”

Urrejnë Bllokun dhe adhurojnë tavernat, preferojnë baret e thjeshta të lagjes në vend të atyre luksoze, ngasin si të çmendur me makina rrugëve të Tiranës dhe gjithë kursimet i shpenzojnë për bokset e makinave, që të...

Masakra më e madhe e vitit 1997, rihapet dosja

Një dekadë pas masakrës së 28 marsit 1997, në Levan të Fierit, ku humbën jetën 24 persona, dosja e ngjarjes del nga raftet me pluhur. E pahetuar asnjëherë më parë, dosja e masakrës së Levanit ka shkuar tashmë në tryezat e punës së krerëve më të lartë...

Kosova sjell urgjent ne Tirane zëvendësshefn e CIA-s

Tiranë - Numri dy i CIA-s ka vizituar “flesh” dy ditë më parë vendin tonë, me ftesë të drejtorit të Shërbimit Informativ Shtetëror, Bahri Shaqiri. Zyrtari i lartë i SHBA-së ka zbritur pasditen e së premtes në aeroportin “Nënë Tereza” në Rinas...

Al Kapone, Gangsteri i të gjithë gangsterëve

Hero gazetash? Biznesmen brilant? Vrasës i dhimbsur? Burrë i devotshëm në familje? I lindur më 17 janar 1899 në Bruklin të New Jork-ut, Alphonese Gabriel Capone i kishte të gjitha këto gjëra, por edhe asgjë prej tyre. Një njeri ...

James Buchanan

Kur ishte djalosh punoi në dyqanin e të atit dhe më vonë u diplomua në Dickinson College në Carlisle. Fillimisht e përjashtuan për sjellje të keqe nga kolegji, por u diplomua në 1809 me rezultate të shkëlqyera. Më vonë, studioi drejtësi dhe filloi...

"Seks me pagese", tashmë përmes internetit

Seks me pagesë". Një togfjalësh që më parë nuk shihej nëpër faqe interneti normal, apo nëpër forume ku rrinë dhe meshkuj e femra shqiptarë. Tashmë, parulla duket se nuk është më tabu. Vajza të ndryshme nga Tirana kanë zgjedhur një rrugë të re për të prostituar...

Vdes minatori duke pritur Berishën

Humb jetën vagonisti Medi Jani, 46-vjeç. E zë shkëmbi vetëm një orë para se të linte turnin. Shokët: Baba i 5 fëmijëve të vegjël. Udhëtonte 40 km çdo ditë për të siguruar bukën e gojës. Miniera e kromit në Bulqizë po kthehet në një varr gjigant të thellësive të mëdha për minatorët që punojnë në zgafellat e nëndheshme të këtij barku krom mbajtës, nga më të mëdhatë në Evropë. Dje rreth orës...

Oscar Wilde, Profeti i Teprimit

Ky zotëri elegant, i dashuruar pas paradokseve, argëtohej duke skandalizuar shoqërinë e kohës së tij. Deri aty sa konsiderohej si “hero i së keqes”. Edhe sot, madje, liria e tij ekstreme dhe përçmimi ndaj mendimit të shumicës është një...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora