E diele, 28.02.2021, 11:09 PM (GMT)

Lajme

Universitetet me te mira te botes ku ia vlen te studioni

Eshte publikuar dje klasifikimi i universiteteve me te mira ne bote per vitin 2007, sipas “The Times Higher Educational Supplement”. Universitetet amerikane dhe britanike dominojne listen, madje tre universitete britanike jane ne listen e 5 me te mireve...

Vrasja e Gazmend Begës, një krim që duhet zbardhur

Një emigrant në Greqi, solli në redaksinë e "Shekulli-Kontakt" një letër të mbushur plot dhimbje për humbjen tragjike të të riut shqiptar, Gazmend Bega, i vrarë në Athinë një muaj më parë, pas një sherri banal. Emigranti, njohës i familjes...

10 vendimet fatale që ndryshuan botën

Këto vendime u morën vetëm nga pak njerëz: Churchill, Hitler, Stalin, Mussolini, Roosevelt dhe nga elita e ngushtë japoneze. Këto vendime fatale për fatin e botës qenë: 1) vendimi i Churchill për të vazhduar të luftojë pas rënies së Francës...

PDK e Thaçit fiton zgjedhjet

Partia Demokratike e Kosovës e Hashim Thaçit, kryeson në rezultatet paraprake që kanë dalë pas mbylljes së kutive të votimit në Kosovë. Edhe të dhënat që janë publikuar nga Organizata Jo Qeveritare "Demokracia në veprim"...

Irani xheloz ndaj Tiranes per centralin berthamor

Ambasada e Iranit ka kundershtuar mundesine e ndertimit te nje centrali berthamor ne vendin tone. Sipas ambasadorit te Iranit ne Shqiperi, Alibeman Eghbali Zarch, te njejtat standarde duhet te ndiqen per te gjitha vendet. Ambasadori...

Varfëria, 5 mijë fëmijë analfabetë enden rrugëve

Mijëra fëmijë enden rrugëve pa shkollë. Janë të varfër me probleme familjare, apo të nënvlerësuar nga komuniteti. Këto janë kategoritë e fëmijëve më të rriskuar për të mbetur në terr mendor. Një studim i Ministrisë së Arsimit nxjerr në...

Si te aplikoni per te studiuar ne Britanine e Madhe

Ne Mbreterine e Bashkuar shume universitete ofrojne nje game te gjere kursesh. Si rrjedhoje, eshte mjaft e veshtire per te bere nje zgjedhje mes kaq shume mundesish. Ne ju vijme ne ndihme me nje sere informacionesh te nevojshme per...

Rruga e fundit per ne Greqi

Nje grusht para dhe disa shoke udhe, mori me vete 42-vjecari Ilmi Lata, baba i pese femijeve, me vdekjen e tij te mbetur jetime, ne rrugetimin e fundit si emigrant ne Greqi. Familja e te ndjerit, dje vajtonte me dhimbje tragjedine...

Emigrantet, legalizimi i dokumenteve ne Greqi

Ambasadori i Shqiperise ne Greqi, Vili Minarolli, thekson se perfaqesia jone diplomatike po ben te gjitha perpjekjet, qe emigrantet shqiptaret te kthehen ne praktiken e meparshme per legalizimin e dokumenteve te tyre ne vendin fqinj...

90 vjet nga ekzekutimi i Mata Harit

Femra mė e famshme e tė gjitha kohėrave nė historinė e spiunazhit, e njohur ndryshe me emrin skenik Mata Hari, qė u bė sinonim i misterit dhe joshjes, u pushkatua plot 90 vjet mė parė, 15 tetorin e vitit 1917, nė poligonin ushtarak...

Një jetë "Shami zeza" po zëmër bardha, i la emigracioni

Romane të tëra janë shkruajtur për këtë temë gjurmëlënëse të historisë së familjes shqiptare e për më tepër të trevave të jugut, ku varfëria ka qënë e skajshme. Ishte ajo varfëri që i detyronte djemtë e asaj ane, të mërnin rrugët e kurbetit për të siguruar...

Integrimi i emigrantëve - sfidë për qeverinë gjermane

Integrimi i emigrantëve është një ndër sfidat më qendrore të 20 vendeve anëtare të Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe për Zhvillim OECD. Për shumicën e shteteve të organizatës OECD, është e qartë tashmë se arsimi është çelësi...

Che Guevara, posteri qe e ktheu ne ikone

Kuba dhe kushdo ne bote qe ka perqafuar ideterevolucionare te argjentinasit simbol te komunizmit, e di mire se saktesisht me 8 tetor te 40 viteve me pare Ee Gevara u ekzekutua pas arrestimit ne Bolivi. Fidel Kastro, njeriu qe gjate viteve me te...

300 milion eurot e fshehura te Albtelekomit

Gjatë vizitës së tij në Shqipëri, në vitin 1999, pas deklaratave të shumta politike shpresëdhënëse, Kancelari gjerman Gerhard Shrëder, deklaroi në një prej fjalive përmbyllëse të deklaratës, se Gjermania kërkonte Albtelekomin...

Shqiptaret, 10 % me semundje mendore

Rreth 300 mije shqiptare vuajne nga depresioni. Shifra alarmante eshte bere publike nga nje studim i pergjithshem i Sherbimit te Psikiatrise ne Qendren Spitalore Universitare te Tiranes, ku rezulton se rreth 10 per qind e popullsise vuan...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora