E diele, 28.02.2021, 09:59 PM (GMT)

Lajme

Texts and Documents of Albanian History - 1332

The 'Directorium ad passagium faciendum', which can be translated as 'Initiative for making the passage', is a mediaeval Latin manuscript (also available in an early French translation) attributed alternatively to a monk called Burcard...

Texts and Documents of Albanian History - 1322

Narratives of pilgrims on their way to the Holy Land provide a primary source of information for much of the eastern Mediterranean in the first half of the second millennium, and in one such narrative (1) dating from the year...

Texts and Documents of Albanian History - 1308

The so-called 'Anonymi Descriptio Europae Orientalis' (Anonymous Description of Eastern Europe) (1) is a mediaeval Latin text from the year 1308 which contains a survey of the lands of Eastern Europe, in particular the...

Texts and Documents of Albanian History - 1267

Historian and scholar George Pachymeres (1242- ca. 1310) was born in Nicaea and held high office in Constantinople. His 'History' covers the reigns of Michael VIII Palaeologus (r. 1261-1282) and Andronicus II...

Texts and Documents of Albanian History - 1257

Historian George Acropolites (1217-1282) was the tutor of Emperor Theodore II Lascaris (r. 1254-1258) and later became rector of the university in Constantinople. His 'Chronicle' of the Nicaean Empire, based...

Texts and Documents of Albanian History - 1000 - 1018

What is possibly the earliest written reference to the Albanians is that to be found in an old Bulgarian text compiled around the beginning of the eleventh century. It was discovered in a Serbian manuscript dated 1628...

Të famshmit që ndërruan jetë në vitin 2007

Një vit ka dhe një bilanc që s’është i lehtë për t’u shkruar. Të mëdhenjtë që u ndanë nga jeta këtë vit. Ata që kontribuan gjithë jetën e tyre në fusha të ndryshme e ato që ishin të njohur dhe bënë bujë me vdekjen e tyre...

Romët, ata që dinë të buzëqeshin

Janë rreth 14 milionë dhe jetojnë në të gjithë globin nga Evropa në Australi. Njëlloj si hebrenjtë, janë përndjekur nga regjimi nazist, por pakkush mendon për ta. Sot, shumë i kanë frikë, ndërsa pak të tjerë njohin historinë dhe kulturën...

Nuk ka 10 mijë euro për operacionin, rrezikon të verbohet

Zaim Kotarja, babai i Liljanës, vajzës që rrezikon të humbasë shikimin nëse nuk arrin të operohet në Turqi, tashmë ka hapur një llogari bankare. Numri ku të interesuarit mund të depozitojnë donacione është 99005 dhe është hapur pranë...

Kamikazët, bombat njerëzore

Një nga atentatet e fundit shënon më datë 6 të këtij muaji. Në Baghlan, 150 kilometra në veri të Kabulit, sulmi vetëvrasës i një terroristi kundër një delegacioni të Parlamentit shkaktoi më shumë se 50 të vdekur. Atentati më i rëndë...

Flora Brovina Presidente e ardhëshme e Kosovës?

Flora Brovina është një personalitet i gruas kosovare, që përgjatë dy legjislaturave është edhe deputete. Është me profesion mjeke pediatre, por edhe shkrimtare. E dënuar me 12 vjet burg nga regjimi i Milosheviçit, ajo u shndrrua në një...

Dita e pare e Kryeprokurores

Makina me targat TR206Z ka qendruar per pese minuta ne pjesen e pasme te Prokurorise se Pergjithshme. Nepermjet xhamave te erret dallohej silueta e nje femre bionde, qe pas pak ka dale nepermjet deres se hapur nga...

Greqia të ndryshojë politikat ndaj shqiptarëve

Shqipëria kërkon nga shteti grek ndryshimin e politikës që ndjek ndaj shqiptarëve dhe hartimin e strategjive që do të jenë më shumë në ndihmë të tyre. Një qëndrim i tillë mbështetet në numrin e madh të shqiptarëve që janë në...

HIV/AIDS, dyfishohen rastet e te infektuarve

Virusi vdekjeprures HIV/AIDS, po perhapet me nje shpejtesi te frikshme. Specialistet e Institutit te Shendetit Publik kane verejtur te shqetesuar se rastet e reja jane dyfishuar, ne krahasim me te njejten periudhe te vitit te kaluar...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora