E hene, 20.09.2021, 06:55 PM (GMT+1)

Udhëpërshkrim

Pëllumb Gorica: Magji, magji… Vetëm magji

Curraj i Epërm. A keni dëgjuar për këtë vend magjik andej nga shtrihen Alpet Shqiptare?!Cilido që e ka dëgjuar i shkon mendja të udhëtojë në një botë të largët legjendash, të një Shqipërie që fsheh e hap para syve monumente madhështore të Natyrës.Vetëm një shtysë, si pasioni i udhëtari...

Resmi Osmani: Një muaj në Finlandë

Njëzet e dy korrik 2021 Aeroporti “Nënë Tereza”. Mëngjes heret.  Jam nisur për në Finlandë, për te im bir, Erioni.  Megjithëse kohë pandemie, salla e pritjes është mbushur plot. Udhëtarët presin në portat e daljes.  Kaloj piken e kontrollit. Aeroplani i Lufthansës, që do të më shpjeerë transit në Frankfurt, niset në...

Bashkim Saliasi: Nga Golemi në fushat e Myzeqesë

Jo shumë larg Tiranës, buzë Adriatikut, shtrihet plazhi Golemit me bukurit e lokaleve luksoze dhe ujin e pastër që i japin hijeshi qytetit bregdetar, të Durrësit antik. Para viteve 2000 vija bregdetare e Golemit popullohej nga pishat, kurse tani tek-tuk të sheh syri ndonjë grumbull pishash që i kanë shpëtuar...

Ibrahim Kabili: Takim brezash, promovim vlerash, vlerësime!

Një ditë ndryshe në Çajre të Selitës! Në këtë vend të magjishëm nën kurorën e Malit me Gropa. Të këtij mali, që ka bukurinë, ndërtimin gjeologjik, dhe rëndësinë ekonomike të madhe jo vetëm për krahinat përreth, por është jetik  edhe për kryeqytetin Tiranën, dhe më gjerë. Mali me Gropa ka një pamje e peisazh mahnitëse...

Nikoleta Kovaçi: Shkretnim!

Sot isha ne Iballë! Per ju qe s’e njihni, Iballja asht nji fshat shumë i bukur ne Pukë! Ka qene motesh i tille; Nji fushe e rrethueme krejt me kodra, thuajse me lartesi te njetrajtshme! Asht nji zone Lekase, andej kah shkonte Leka i Dukagjineve, asht vendlindja e nje atdhetari e shtetari te rralle si Kol Bibe Miraka...

Shefqet Dibrani: Gazeta që gjallërinë Shqip në Mal të Zi

Në Ulqin, çdo të enjte vjen Gazeta “Koha Javore“, e cila që prej shumë vitesh del në formatin e revistave të ilustruara. Themelues është Kuvendi i Malit të Zi. Gazeta “KOHA Javore“, është gazetë javore për aktualitete, shkencë dhe kulturë, Numri i parë doli më 21 shkurt 2002. Redaktor Përgjegjës Ali Salaj...

Ndue Dedaj: Velipojë, reportazhi që nuk u shkrua dot

Ishim këtë fundjavë në Velipojë, një ditë e një natë, për t’u parë me disa miq të ardhur për pushime nga Italia. Jemi ç’jemi, thamë, po i mbajmë ca shënime që të shkruajmë diçka për Velipojën, si me thënë pozitive, pasi ka do kohë që ky plazh po lajmërohet në publik vetëm për ngjarjet e tij të rënda. Pa hyrë në Shkodër...

Hasan Hasanramaj: “Tërmeti” mbi kompleksin turistik të Deçani

Pas përfundimit të luftës së fundit dhe të tërheqjes së forcave ushtarake, policore dhe paramilitare nga territori i komunës së Deçanit dhe të Kosova dhe hyrja e forcave të KFO-it italian në objektet e pushimores së fëmijëve “Pishat e Deçanit”ku janë edhe sot dhe ato të UNMIK-ut në  kuvendin e komunës së Deçanit - punëtoret...

Frrok Vukaj: Udhëtimi Theth-Valbonë, një aventurë e këndshme

Mbase për shumkënd, ky titull çalon pak, por për moshatarët e mi, që janë pothuajse në mesin e dekadës së tetë, mendoj se nuk ka të sharë. Këto dy qendra ndër më të banuarat e të vizituarat, janë e mbeten synimi i çdo vizitori, pa harruar se Alpet e Shqipërisë, akoma të pastudiuara sa duhet, kudo kanë bukuri marramendëse...

Ibrahim Hajdarmataj: Bjeshka e Sylbicës priti e përcolli mysafirë artëdashës

Bjeshka e Sylbicës e Malsisë të Gjakovës të Tropojës pritit e përcolli mysafirt artëdashës …. Nga Bashkia e Bajram Currit ajo ishte stolisur me flamuj e banderolla .-Kënga dhe vallja karakteristike e Tropojës pushtuan këtë Bjeshkë , e cila është ndër më të mirat në këtë trevë . Për të marrë pjesë , në pronovimin e vlerave kulturore...

Luan Asllan Dibrani: Igalo, vendpushim dhe rehabilitim

Pa durim  pritem këtë vit heqjen  e përkufizimit te masave kundër pandemisë edhe në shtet  e Ballkanit ku gravitojnë  shqiptarët. U nisem  ditën  e shtune nga Shtuttgardi   me familje. Për shkak të ngarkesave  te komunikacionit me pushuesit  drejt Kroacisë ,Sllovenisë , Italisë  Shqipërisë dhe Malit te Zi...

Bardhyl Maliqi: Kur Fosforina flakëron Pilurin

Fosforina! Kështu e quante i madhi Lefter Çipa këngën iso polifonike. Edhe ne, tre poetë nga Saranda erdhëm në Pilur me ftesën e organizatorëve të Festivalit të Dytë Folklorik të Pilurit, Festival i emërtuar “Netët e Bejkës së Bardhë” për nder të këngës së parë të famëshme “Bejka e Bardhë”...

Frrok Vukaj: Martinajt e Tropojës në New York e pinjolli Lush Pepa

Kur kalon nga Qafa e Kolçit e zbret  për në Nikaj-Mertur, çdo udhëtari i dalin para sysh pamje përrallore në çdo stinë: majat e larta e kreshtat e maleve shumicën e kohës të zbardhura me borë, pyjet e paanë të rritura shumë vitet e fundit, rupat e livadhet e gjelbëruara, prozhmet me lajthi e kashnjetet me gështenja e arra, pemëtoret e...

Tahir Bezhani: Dita e Plisit

Në Stankaj të Rugovës,  rrethuar me bukuritë e rralla të atij relievi bjeshkor,  nën freskinë e ajrit të pishave të gjata naimiane,  me prezencën e shumë personaliteteve të jetës kulturore të trojeve tona, u mbajt manifestimi i tetë nga trashëgimia jonë, ”Dita e Plisit”, një eveniment kulturor me përmasa mbarë kombëtare...

Bashkim Saliasi: Takim mbresëlënës me vëllezër shqiptarë që banojnë në Suedi

Fundi i muajit qershor!Një i nxehtë afrikan i paparë ka mbrthyer si rrallë herë vendin tonë.Muaji qershor është muaji i fillimit të sezonit të plazhit, por dhe i pjekjes së frutave, që vendasit dhe turistët e ardhur nga e gjithë bota shijojnë vlerat ushqyese të tyre. Vendi ynë, Shqipëria, perlë në qendër të Evropës është bërë këtë vit si rrallë herë një...

Pëllumb Gorica: Divjaka për t’u riparë

Udhëtimet gjithnjë ngjallin kureshtje me misteret e madhështisë së Natyrës. Krejt natyrshëm të mbështjellin brenda vetes me asisoj emocionesh, të cilat secili nga ne i ruan së brendshmi si diçka të shenjtë. Për më tepër magjia e së bukurës së përjetuar, në shikimin e natyrës dhe fragmente të jetës, çdoherë është interesante...

Xhevahir Cirongu: Rezalla dhe gurët e kujtesës historike

Sa më shumë vite e shekuj që ecin në gjurmët e tyre, pas lënë kujtesën historike, të cilat i gjen të shkruara në ditarin e memorjes të popullit, por edhe në domumentat e shkruara nga kronikanët e kohëve që kanë përjetuar e shkruar këto ngjarje ku përjetësohet historia e një kombi. Ikin dekada e shekuj në ‘’lumin’’ e...

Gjokë Dabaj: Udhëtim nëpër një pjesë të Arbërisë së dikurshme

Miku im Mark Palnikaj kish dëshirë që ta shoqëroja për një vizitë në vendin që dikur quhej "Albania Veneta" (Arbëria e Venedikut).Marku dhe bashkëshortja e tij, zonja Prenë Palnikaj, janë adhurues të atdheut tonë, të hershëm edhe të sotëm, dhe nuk lënë rast pa shkuar, herë në një krahinë, herë në tjetrën, sepse dihet që...

Ndue Dedaj: Në Rahovec, ku njerëzit kanë kultin e tokës

Nuk ka nevojë të shkosh në komunë, për të pyetur se me se merren banorët e Rahovecit. Mjafton t’iu hedhësh një sy kodrave plot vreshta dhe blloqe mollësh për të kuptuar se nuk është e rastit që Rahoveci është quajtur kryeqyteti bujqësor i Kosovës. Mustaf Mustafa, bletari 64 - vjeçar, që ka një park me rreth 260 zgjoje...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora