E shtune, 06.06.2020, 03:20 AM (GMT+1)

Reportazh

Mbremje festive, ne Aschaffenburg te Gjermanise

Ne valen e festimeve te Pavarsise se Kosoves, nuk kishte si te mbeteshin pas dhe shqiptaret e qytetit te Aschaffenburgut ne Gjermani. Ne nje atmosfere festive me pjesmarrjen e mese 600 shqiptareve, deri ne oret e vona...

Jemi të gatshëm të investojmë në Kosovë

I shoqëruar nga bashkëthemeluesit e asociacionit joqeveritar të bashkëpunimit humanitar, kulturo-artistik e sportiv, mes Brazilit e Kosovës "BRAKOS" – Dr Vera Lúcia Alves Neves dhe Julius Cesare Pereira Costa, veprimtari...

Engjëll Koliqi: Brazil njihe menjëherë Republikën e Kosovës

Veprimtari e shkrimtari i mirënjohur – Engjëll Koliqi,  mbas publikimit të librit të tij të dytë në vendin tonë, rikthehet mes miqëve dhe përkrahësve të flaktë të Republikës dhe të Popullit të Kosovës, në Belo Horizonte. Që në ditën e parë ai ka...

Miçeku i Shën Mërisë, parku me dëborë i kryeqytetit

Vetëm një orë e gjysmë larg jetës frenetike të Tiranës, ndodhet Miçeku i Shën Mërisë, një vend me bukuri mahnitëse dhe hijerëndë. Është e rrallë të gjesh një ambient me natyrë krejtësisht të paprekur, sa ky park, i panjohur nga...

Memaliaj, Njerëzit rikthehen në qytet

E ke të vështirë, në morinë e udhëtarëve të huaj që vizituan Shqipërinë e Jugut, të gjesh referenca për hapësirën ku gjendet ky vendbanim. Ai, që më vonë do quhej Memaliaj. Të pasionuar pas zulmës së Ali Pashë Tepelenës...

Kakome, mallkimi i një emri

Dreqin e di sepse në Shqipëri për të parë një gjë të bukur duhet të vuash. Por, kështu është. Kështu edhe do jetë, mbase. Ndryshe nuk do mund të quhej e bukur. Çdo gjë, që është në duart e natyrës është e bukur, derisa...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora