E enjte, 19.09.2019, 08:17 AM (GMT+1)

Reportazh

Engjëll Koliqi: Brazil njihe menjëherë Republikën e Kosovës

Veprimtari e shkrimtari i mirënjohur – Engjëll Koliqi,  mbas publikimit të librit të tij të dytë në vendin tonë, rikthehet mes miqëve dhe përkrahësve të flaktë të Republikës dhe të Popullit të Kosovës, në Belo Horizonte. Që në ditën e parë ai ka...

Miçeku i Shën Mërisë, parku me dëborë i kryeqytetit

Vetëm një orë e gjysmë larg jetës frenetike të Tiranës, ndodhet Miçeku i Shën Mërisë, një vend me bukuri mahnitëse dhe hijerëndë. Është e rrallë të gjesh një ambient me natyrë krejtësisht të paprekur, sa ky park, i panjohur nga...

Memaliaj, Njerëzit rikthehen në qytet

E ke të vështirë, në morinë e udhëtarëve të huaj që vizituan Shqipërinë e Jugut, të gjesh referenca për hapësirën ku gjendet ky vendbanim. Ai, që më vonë do quhej Memaliaj. Të pasionuar pas zulmës së Ali Pashë Tepelenës...

Kakome, mallkimi i një emri

Dreqin e di sepse në Shqipëri për të parë një gjë të bukur duhet të vuash. Por, kështu është. Kështu edhe do jetë, mbase. Ndryshe nuk do mund të quhej e bukur. Çdo gjë, që është në duart e natyrës është e bukur, derisa...

Oriku, Qyteti i gdhendur në shkëmb

Me Adnand Agastrën, kapitenin e Rangut të Dytë, kemi rënë dakord të mbarojmë shpejt. Një ditë më vonë do të jetë në udhëtim. Ndaj, në hapësirën e pamatë të Pasha Limanit, të dy nxitojmë. Ai për ikje. Ndërsa ne, pas shpjegimit...

Baki Ymeri: Shqiptarët e Sllatinës në Rumani

Thonë se dashuria përhapet me shpejtësinë e dritës. Dashuria e shqiptarëve të Sllatinës ndaj Shqipërisë dhe gjuhës shqipe është e hatashme. Nuk vdes kjo gjuha jonë deri sa të jetë dynjaja, na thot Hashmi, dhe thot se atje ku...

Ekskluzive: Laureta Mema - Mbrenda mureve të Ambasadave

Në shtator shkova në Shqipëri e meqenëse kam vizë studenti lashë dhe takim për ta rinovuar, pasi duhet rinovuar çdo vit kur je nga Shqipëria. Në oren tetë të mëngjesit u vura edhe unë në radhë me të tjerët. Dy policat te dera e lajmëruan...

Kruja 2007... Qyteti që jeton me gëlqere dhe suvenire

Në kthesat e fundit për në Krujë, sytë të mbesin te një mizëri burrash, që qëndrojnë pranë një porte futbolli. Baresin. Pa kuptim. Në spiralen e fundit drejt qytetit zhduket krejt pamja e tyre. Mbeten ullinjtë, kalaja dhe ndërtesat e vjetra prizmatike, që i ngjiten në shpinë pa asnjë rregull njëra-tjetrës. Të gjitha bashkë të ngatërrojnë në mendim. Derisa... Burri, që mban traun e hyrjes në Bashkinë e...

Në Kolkondasin e Shën Kozmait

Rruga është atje-këtu e prishur. Vazhdë e superstradës kryesore Lushnje-Fier, që nuk rregullohet prej kohësh. Sikur të lidhin dy vende në shkretëtirë dhe jo në mes të Shqipërisë, punëtorët aty pari, punojnë me një ritëm breshke...

Pavarësia...pa flamur e Vlorës

E gjithë hapësira e “Sheshit të Flamurit” në sheshin e Grupit Monumental të Pavarësisë është e boshatisur. Dy fotografë, ngjeshur me njëri-tjetrin nga thellima, mbathur me trikuarte të vjetra- presin myshterinjtë. Fryn. Diku në një...

Laureta Mema: Tek shtëpia e shkronjave...

Jemi mësuar ta shohim librin në vitrina, ta marrim në duar duke e shfletuar ëmbëlsisht pastaj shpesh ta kthejmë mbrapsht nga kapaku i fundit për të parë çmimin e më pas mbase ta adoptojmë për arësye të ndryshme. Nuk e vrasim...

Në qytetin e delvinjotëve

Delvina është shumë më afër sesa mendohet, kur zbret qafën e Muzinës. Të duhet, që fill në një xhep si të padukshëm, ku gjendet një tabelë që e paralajmëron atë, të kthehesh. Më pas, pak kilometra të ndajnë nga ish-nënprefektura...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese