E diele, 16.06.2019, 05:56 AM (GMT+1)

Reportazh

Xhevat Rexhaj: Pushimet (X)

Individi i shëndoshë, familja e shëndosh, grupi, rrethi i shëndoshë, nuk bëjnë punë dhe shpërfillen nëse vërtet shteti nuk është i shëndosh. Ka vërtet shumë vite që ne shqiptarët , jo vetëm...

Xhevat Rexhaj: Pushimet (IX)

Mundësit e krijuara, hapësirat e ofruara nga njerëz të fortë, të mirë orientuar dhe të mendësisë kombëtare, duhet edhe shfrytëzuar, ama në atë që e bënë edhe faqen e një mediumi apo...

Gëzim Murajza: Pushime në Shkodër

Sa here nisem per pushime ne Shqiperi me kaplon perveç mallit dhe deshira per te pare ndryshimet e mundshme qe mund te kene ndodhur atje gjate kohes qe kam munguar. Kjo besoj eshte...

Xhevat Rexhaj: Pushimet (VIII)

Në shtetin më të ri të pranuar formalisht nga demokracitë dhe fuqitë e mëdha ekonomike botërore, nuk vërehej ndonjë ndryshim i madh. Sigurisht që mërgimtarët disi më të uritur dhe më të përmalluar...

Xhevat Rexhaj: Pushimet (VII)

Rruga e asfaltuar me shumë leqe, me kthesa të mëdha, me qarkullim shumë të madh, prapëseprapë ta jepte një siguri të matur se këtu për fat, pas disa fatkeqësive, nuk po ndodhin gjëra të këqija...

Xhevat Rexhaj: Pushimet (VI)

Rruga gjarpërore nëpër Mal të Zi, në momente edhe të shtien frikën në bark. Duke kaluar këtë rrugë, prapë në kokën time silleshin mendime të ndryshme për dhe rreth Ulqinit...

Te varri i rremë i Skënderbeut

Jemi në Lezhë. Ndonëse gati fundi i gushtit, bën një vapë e pashoqe. Lezha është qendër e rëndësishme administrative. Por, sot nuk kemi mbërritur këtu as për turizmin dhe as për...

Xhevat Rexhaj: Pushimet (V)

Ditët e javës së dytë në Ulqin ishin të jashtëzakonshme. Temperaturat e larta, mrekulli ishte edhe temperatura e lartë e ujit. Uji ishte fenomenal, sidomos për ata që e kan hobi apo edhe sport notin...

Xhevat Rexhaj: Trofta - Istogu - Dukagjini

Dardania, Kosova e sotme, trualli i baballarëve tanë, po gëzohet dita ditës. Dardanisë po i qeshë edhe Zoti i Madh, Dardanisë po i hijeshohet trupi, Dardania po jep shenja të ripërtrirjes, të...

Xhevat Rexhaj: Pushimet (IV)

Para se të shkoi në pushime, gjithherë e kam ndërmend ta shfrytëzoi rastin që të flej më shumë, sidomos në mëngjesë. Mirëpo kur je në pushim nuk guxon edhe ta humbasish kohën duke fjetur, pra po ndodh e kundërta...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese