E diele, 27.09.2020, 09:49 PM (GMT+1)

Reportazh

Tahir Bezhani: Plisi i bardhë - bardhësi shpirtërore shqiptare

Dita e shtunë ishte ditë feste në Mitrovicë. Te shtatorja e Heroit të Kombit,ishin tubuar disa dhjetra vetë nga  gjithë hapësira shqiptare,te cilëve mbi kokat e tyre,si rreze dielli,u shkëlqenin plisat e bardhë. Kishte mysafirë të veshur  me veshje kombëtare nga krahinat ...

Milazim Kadriu: Kulla e Isa Boletinit u mbush përplot me plis të bardhë

Pjesa e tretë e Edicionit të pestë me radhë të manifestimit tashmë tradicional mbarëkombëtar “Dita e plisit”  që është manifestim i ideuar nga Ismet Karasniqi – Lala e në përkrahje  të Këshillit të përgjithshëm të njerëzve të kulturës e artit nga Klina ( Prend Buzhala, Idriz Berisha, Gjon Gjergjaj e  Alban Gashi), kësaj radhe u mbajt në ...

Frrok Vukaj: Venecia e mrekullive mbresëlënse

Jemi të ftuarit e Agim Nikollë Berishës nga Iballa e Pukës, emigrant prej vitesh. Na kishte pritur me padurim prej disa orësh, shprehje kjo e një tradite mik-pritëse të shqiptarit, e ruajtur edhe në mërgatën jashtë. Sipas zakonit kafen e qerasjet e para në shtëpi janë për mikun...

Domenika Kapllaj: Udhëhiqemi nga dashuria e shpresa

-Disi e dhimshme te jeshë kaq afer e te ndjehesh kaq larg me rrenjet tua shekullore ku je lindur e rritur. Qendra mjeksore ku une punoj tash sa vjet si mjeke dhe drejtoreshe e saj eshte rreth 100 metra larg shtatores se At Zef Pllumit, aq sa jane edhe shtepite tona...

Ymer Keta: Në vendin e rrënjëve tona

Në vijim të udhëtimeve ndër vite, një nga piksynimet e mia për ketë vjeshtë ishin Bjeshkët e Namuna(Alpet Shqiptare), pasi këto dy dekadat e fundit  kam bërë disa udhëtime në teritoret e Shqipënisë Etnike...

Besim Xhelili: Një e shtunë letrare në Kapfenberg të Austrisë

Krijuesit shqiptarë në Austri, dita-ditës po hapin shtigje të reja bashkëpunimi me krijuesit austriakë dhe të nacionaliteteve të tjera që gravitojnë në këtë shtet alpik. Kjo është një metodë e mirë e krahasimit dhe matjes së nivelit të krijimtarisë, duke ndërmjetësuar...

Milazim Kadriu: Krijuesit në Kullën e Zahir Pajazitit

Pas aktiviteteve kulturore-letrare Shoqata kulturore Prokult, me një orë të madhe letrare “Ditët e Diasporës” që u mbajt në kompleksin e Kullës së  Zahit Pajazitit, përmbylli aktivitet e  Festivalit Kombëtar të Letërsisë dhe ditët e Diasporës...

Ujeza & Ermali: Bjeshktarët e përjetshëm të përjetshëm

Ata, të tre, kanë 100 vjet që rrijnë aty te Kungji i Armëve në rreth 2.000 m. lartësi alpine, në bjeshkën e Markofçës, prej ditës së 18 shkurtit 2018 ku u vranë në pritë e përpjekje trimnore me forcat austro-hungareze. Te tre janë bjeshktarë të përjetshëm...

Tahir Bezhani: Jeta e familjareve tanë në diasporë

Ka disa vite që shkoj në Gjermani, në qytetin e bukur e historik te Nyrnbergut. Por, asnjëherë nuk kam qëndruar më gjatë se tani, asnjëherë nuk jam gëzuar sa tani, për këto 45 ditë qëndrimi. Në të...

Tarelli: Lezha e Besëlidhjes priti 'Thesari Kombëtar'

Pas Prizrenit, pak dit më parë, të dielën më 29, të Korrikut 2018, në kuadër të “Vitit të Skënderbeut”, në bibliotekën publike “At Gjergj Fishta”, të qytetit të Lezhës, u organizua përurimi i librit “Thesari Kombëtar. 9...

Lekë Mrijaj: U promovua libri 'Gojanët e Dugajevës...'

Dje, me 3 gusht 2018, në sallën e Kuvendit Komunal në Klinë, para shumë të pranishmëve: prof. dr. Zenun Elezaj, Kryetar i Komunës së Klinës, z. Ramë Manaj, ish-Kryeministër i Kosovës,  prof. Bekim Sejdiu, ish-Ambasador e Gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese të ...

Idriz Zeqiraj: Në Bavari u festua Çlirimi i Kosovës

Lidhja Demokratike e Kosovës në Bavari, e kryesuar nga Idriz Zeqiraj, në bashkëpunim me Shoqatën "Rilindja", në Mynih, me kryetar Bekim Gërvalla; Shoqatën "Sali Çekaj", në Pfaffenhofen, me kryetar Osman Ferizi; Shoqatën...

Ramiz Lushaj: Te tyrbja e Dervishit të Luzhës

Sot, me rastin e 114 vjetorit të lindjes së Dervish Luzhës-Nderi i Kombit, në kujdesin e Bashkisë të Tropojës e kryetarit të saj Besnik Dushaj, më 15 korrik 2018, u organizua një ceremoni solemne, pati ndarje titulli “Qytetar Nderi” e “Mirënjohje”, përurimi i një sheshi...

Ndue Dedaj: Në tokën e Kastriotëve

Kastriotët dhe Dukagjinët janë mbase më pranë se askund tjetër, sa u përket trojeve të tyre, në dy fshatra matjanë thuajse ngjitur, Shqefën e Dukagjin, që kanë në mes si një “urë” Urëxallën me pak shtëpi...

Florim Zeqa: Skënderbeu, figurë legjendare e kombit

Në qytetin antik dhe pitoresk të Villach-ut (Austri), nën patronatin e shoqatës shqiptaro-austriake "Fondacioni Dukagjini Austri" (FDA) me seli në Villach, në kuadrin e aktiviteteve për 550 vjetorin e Skënderibeut ...

Xhevahir Cirongu: Udhëtim nëpër gjurmët e historisë…

Qërshor 2018! Në qiell lëvizin re të bardha. Rrezet e përflakura të fillim muajit të qërshorit, të thonë bashkë me retë e qiellit blu, mirë se vini  në tokën arbërore! Vështroj detin  adriatik, valët e bardha të cilat na buzëqeshin e na...

Mehmeti: Tirana nikoqire e seminarit të mësueseve

Seminari i katërmbëdhjetë me radhë do të mbahet prej 31 korrik deri më 3 gusht në kryeqytetin shqiptarë, Tiranë. Ky Seminar në kryeqytet përkon me 550 vjetorin e Gjergj Kastriotit Skënderbeu, i shpallur Viti i Gjergj Kastriotit...

Koliqi: Nisi bujshëm bashkëpunimi mes dy shkollave

Ish famullitari i Stubllës, tani famullitar i Doblibarës së Gjakovës, Dom Albert Jakaj, në vjeshtën e kaluar ka nxitur bashkëpunimin në mësime dhe në aktivitete të lira – kulturo-artistike e sportive, mes shkollave fillore dhe...

Osman Ademi: Në Muzeun botëror të Vjenës

Me rastin e 550-vjetorit të vdekjes së Kryeheroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti-Skenderbeu, SHMSH „Naim Frashëri“ në Austri organizoi një vizitë me nxënës dhe prindër shqiptarë ne Welt Museum - Wien, aty ku...

Vita Blloshmi: Të Ndjehesh pjesë e vendit ku jeton

Kur jeton në një vend, pa e kuptuar bëhesh pjesë e traditave, gjuhës e zakoneve të tyre. Kjo ndodh me ne,që jetojmë prej vitesh larg Atdheut.Punojmë, festojmë, lindim fëmijë, derdhim lot gezimi e malli, dhe vjen një moment kur duhet të shpalosim idetitetin tone...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora