E hene, 27.03.2023, 05:08 PM (GMT+1)

Udhëpërshkrim

Ibrahim Hajdarmataj: Bjeshka e Sylbicës priti e përcolli mysafirë artëdashës

Bjeshka e Sylbicës e Malsisë të Gjakovës të Tropojës pritit e përcolli mysafirt artëdashës …. Nga Bashkia e Bajram Currit ajo ishte stolisur me flamuj e banderolla .-Kënga dhe vallja karakteristike e Tropojës pushtuan këtë Bjeshkë , e cila është ndër më të mirat në këtë trevë . Për të marrë pjesë , në pronovimin e vlerave kulturore...

Luan Asllan Dibrani: Igalo, vendpushim dhe rehabilitim

Pa durim  pritem këtë vit heqjen  e përkufizimit te masave kundër pandemisë edhe në shtet  e Ballkanit ku gravitojnë  shqiptarët. U nisem  ditën  e shtune nga Shtuttgardi   me familje. Për shkak të ngarkesave  te komunikacionit me pushuesit  drejt Kroacisë ,Sllovenisë , Italisë  Shqipërisë dhe Malit te Zi...

Bardhyl Maliqi: Kur Fosforina flakëron Pilurin

Fosforina! Kështu e quante i madhi Lefter Çipa këngën iso polifonike. Edhe ne, tre poetë nga Saranda erdhëm në Pilur me ftesën e organizatorëve të Festivalit të Dytë Folklorik të Pilurit, Festival i emërtuar “Netët e Bejkës së Bardhë” për nder të këngës së parë të famëshme “Bejka e Bardhë”...

Frrok Vukaj: Martinajt e Tropojës në New York e pinjolli Lush Pepa

Kur kalon nga Qafa e Kolçit e zbret  për në Nikaj-Mertur, çdo udhëtari i dalin para sysh pamje përrallore në çdo stinë: majat e larta e kreshtat e maleve shumicën e kohës të zbardhura me borë, pyjet e paanë të rritura shumë vitet e fundit, rupat e livadhet e gjelbëruara, prozhmet me lajthi e kashnjetet me gështenja e arra, pemëtoret e...

Tahir Bezhani: Dita e Plisit

Në Stankaj të Rugovës,  rrethuar me bukuritë e rralla të atij relievi bjeshkor,  nën freskinë e ajrit të pishave të gjata naimiane,  me prezencën e shumë personaliteteve të jetës kulturore të trojeve tona, u mbajt manifestimi i tetë nga trashëgimia jonë, ”Dita e Plisit”, një eveniment kulturor me përmasa mbarë kombëtare...

Bashkim Saliasi: Takim mbresëlënës me vëllezër shqiptarë që banojnë në Suedi

Fundi i muajit qershor!Një i nxehtë afrikan i paparë ka mbrthyer si rrallë herë vendin tonë.Muaji qershor është muaji i fillimit të sezonit të plazhit, por dhe i pjekjes së frutave, që vendasit dhe turistët e ardhur nga e gjithë bota shijojnë vlerat ushqyese të tyre. Vendi ynë, Shqipëria, perlë në qendër të Evropës është bërë këtë vit si rrallë herë një...

Pëllumb Gorica: Divjaka për t’u riparë

Udhëtimet gjithnjë ngjallin kureshtje me misteret e madhështisë së Natyrës. Krejt natyrshëm të mbështjellin brenda vetes me asisoj emocionesh, të cilat secili nga ne i ruan së brendshmi si diçka të shenjtë. Për më tepër magjia e së bukurës së përjetuar, në shikimin e natyrës dhe fragmente të jetës, çdoherë është interesante...

Xhevahir Cirongu: Rezalla dhe gurët e kujtesës historike

Sa më shumë vite e shekuj që ecin në gjurmët e tyre, pas lënë kujtesën historike, të cilat i gjen të shkruara në ditarin e memorjes të popullit, por edhe në domumentat e shkruara nga kronikanët e kohëve që kanë përjetuar e shkruar këto ngjarje ku përjetësohet historia e një kombi. Ikin dekada e shekuj në ‘’lumin’’ e...

Gjokë Dabaj: Udhëtim nëpër një pjesë të Arbërisë së dikurshme

Miku im Mark Palnikaj kish dëshirë që ta shoqëroja për një vizitë në vendin që dikur quhej "Albania Veneta" (Arbëria e Venedikut).Marku dhe bashkëshortja e tij, zonja Prenë Palnikaj, janë adhurues të atdheut tonë, të hershëm edhe të sotëm, dhe nuk lënë rast pa shkuar, herë në një krahinë, herë në tjetrën, sepse dihet që...

Ndue Dedaj: Në Rahovec, ku njerëzit kanë kultin e tokës

Nuk ka nevojë të shkosh në komunë, për të pyetur se me se merren banorët e Rahovecit. Mjafton t’iu hedhësh një sy kodrave plot vreshta dhe blloqe mollësh për të kuptuar se nuk është e rastit që Rahoveci është quajtur kryeqyteti bujqësor i Kosovës. Mustaf Mustafa, bletari 64 - vjeçar, që ka një park me rreth 260 zgjoje...

Pëllumb Gorica: Një copëz paqe në Adriatik

E pres çdo udhëtim (si çdo gjë tjetër të bukur) me harenë e një fëmije; kësisoj një gëzim që shpesh më lexohet në fytyrë. Sqimëtar drejt vendeve të bukura me vlerat e tyre historike, arkitekturore e turistike, e cila është një gjë jo thjesht e dobishme, që ndryshon ritmin e ditës dhe begaton jetën, duke të mbushur shpirtin me mbresa...

Hasan Hasanramaj: Do tu kthehet buzëqeshja dhe lumturia

Në regjionin e pasur dhe atraktiv me ajrin e  pastër që lëshohet nga Bjeshkët e Nemuna, florën dhe faunën e pasur cila mbulon kodrat dhe luginat nga të cilat rrjedh uji i ftohtë si akulli, gryka piktoreske të Deçanit, bukurit tjera të rralla e atraktive dekada më radhë ishin dhe janë viset me tërheqëse për fëmijët...

Gëzim Llojdia: Dhe folku pas pandemisë zbret në Vlorë

Pandemia Covid-19 në vitin 2020 shkatërroi  shumë fusha  shpirtërore  edhe atë të  muzikës  të të gjitha zhanreve  dhe sigurisht atë të folkut. Vendet dhe sheshet publike,  të përzgjedhura si skena  nga  artistët popullor kaluan një periudhë heshtje të zgjatur,  të pandodhur asnjëherë,   përmbi tokën tonë. Pas një ...

Pëllumb Gorica: E bekuara nga perënditë

Një ndjenjë ngazëlluese të mbërthen kur udhëton drejt Valbonës. Ajo të ngjan me magjinë e përrallave dhe me vete thua se vend të bukur zgjodhi Perëndia, që jo më kot Romakët në shek III pas Krishtit, të mrekulluar nga bukuria dhe begatia e saj, e pagëzuan me emrin Valbona...

Shefqet Dibrani: Koncepti evropian i shkollës kosovare

Ish nxënësi i shkollës, ing. Islam Sadiku, dikur oficer i karrierës e tash mërgimtar në Zvicër, ishte inciator për vizitën që patëm në Shkollën Fillore të Mesme e Ulët „JAHË SALIHU“, në fshatin Molliq, komuna e Gjakovës. Atë ditë, fillimisht na priti drejtori i shkollës z. Isa Zenuni, natyrisht s’bashku me një...

Xhemaledin Salihu: U përurua libri Romancë e Përflakur I dhe II

Të shtunën, më 29 maj 2021, në sallën e Kuvendit komunal të Preshevës, me prezencë të bollshëm të dhashamirëve të letërsisë shqiptare u përurua libri I Hysen Këqikut: “Romancë e përflakur  I dhe II, me krijimtari letrare të poeteve të Luginës së Preshevës: Libri I: 1. Albina Idrizi 2. Afërdita Salihu 3. Emine Murseli 4. Fehime...

Ndue Dedaj: Nën diellin e Jonit

Vlora e Flamurit është një rajon mesdhetar nga më të lakmueshmit, për detin, lagunën e Nartës, ishullin e Sazanit, gadishullin e Karaburunit, kalanë e Kaninës, malin e Llogarasë, bregun e Jonit me hotele dhe plazhe të pafundme, Kurveleshin dhe zonën tjetër malore plot histori e monumente. Është tërhequr...

Hasan Hasanramaj: Sovranitetin në Kosovë e ka vetëm populli

Hapësirën shumë freskuese të magjistrales Deçan-Gjakovë çdo kalimtar nuk ka mundësi ta kalojë aty afër e mos ta shikojë “divanin” e krenarisë kombëtare të kullave të plagosura, plisin e bardhë, mermerin mbi krua dhe lapidarë të stolisur në pllakë mermeri, emrat e portretet luftëtare me germa të arta...

Hasan Hasanramaj: Në diasporë kultivon traditat kulturore dhe kombëtare

Aktivitetet e mërgimtarëve me nxënësit e paraleleve në gjuhën shqipe në Itali, ruajtja dhe kultivimin e traditave kombëtare, aktivizimi e aktiviteteve kulturore-artistike dhe shumë aktiviteteve të tjera ishin tema rreth të cilave  biseduam me Faik Tafollin, kryetar  të shoqatës “Dardania” në qytetin Montebelluna të Italisë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora