E shtune, 17.04.2021, 09:06 PM (GMT+1)

Udhëpërshkrim

Domenika Gjekmarkaj: Grykë-Lugjeve të Bogës

Angazhimet e punes si mjeke tash afer cerek shekulli ne sherbim te komunitetit te qytetti turistik te Shengjinit e rrethines se tij, qe te jem e sinqert ne kete rast publikimi edhe me lexuesit e nderuar te revistes simpatike ZemraShqiptare, nuk me lene te udhetoj aq sa kam deshire. E nese deshirat duhet...

Kadri Tarelli: Një jetë kushtuar shkollës, edukimit dhe krijimtarisë letrare

Këto dit vjeshte, mes tetori 2019, kolektivi mësimor i shkollës 9-vjeçare “Vëllazërimi”, në Babru-Fushë, Bashkia Kamëz, organizoi një veprimtari festive në një lokal në rrëzë të malit të Dajtit, për nder të kolegut nëndrejtor CL, z. Bashkim Saliasi, dhe mësuese e CF znj. Floresha Bilo, të cilët dolën në pension...

Agim Bajrami: Vargjet e kaltër të triremave joniane

Mbas shijes së hidhur që na lanë tērmetet e fuqishēm në Durrēs dhe Tiranē shoqēruar nga vapa e bezdissshme e vjeshtēs ,njē ftesë pēr në festivalin e triremave joniane ishte si një çlirim nga ankthi Aq më mirē kur pēr tē shkuar gjer aty , zgjedhim rrugën e bregut, Piqeras ,Borsh Vuno , Himarë , Lukovë...

Ymer Keta: Lura feston

Lura, duke qenë një nga vendbanimet më të vjetra, është cilësuar si   ” perlë e Evropës”  Është një krahinë shqiptare e  shtrirë në zemër të Gegnisë. Njohur si mal i parë në malet e Gegnisë. Këto male  janë emërtuar  që në shekullin e XII në kohën e shtetit të Arbrit dhe atë të Skenderbeut, ku malet, njiheshin si shtyllat e shtetit...

Prend Buzhala: Kujtesa kulturore proverbiale e Zymit - Takimet e Gjeçovit 2019

Këto takime sivjet , që u mbajtën për të 48-ën herë me radhë, ia kushtoi 330-vjetorit të vdekjes së Pjetër Bogdanit dhe At Shtjefën Gjeçovit në 90-vjetorin e rënies. Manifestimit tradicional “Takimet e Gjeçovit”, u mbajt në fshatin Zym të Hasit, nën përkujdesjen e Ministrisë së Kulturës të Kosovës...

Ymer Keta: Treva e Lurës, nga Lashtësia në ditët tona

Lura është një krahinë  shqiptare në zemër të Gegnisë. Është administruar si Mal më vete të Gegnisë, përkrah Dibrës, Matit, Mirditës, Martaneshit,Kurbinit, Fushës Arbrit, Bendës (Malësia e Krujës),Tomadhea (Malësia e Tiranës) dhe Çermenikës.  Këto male janë emërtuar që në shekullin...

Pal Sokoli: Akademi Jubilare - ''Shën Nënë Tereza - Nëna Jonë e Paqes''

Lidhja Shkrimtarëve Artistëve dhe Krijuesve Shqiptarë në Gjermani organizoj një Akademi për shenjtoren tonë, Nënën e madhe, Nënën e gjithë botës, Shën Nënë Terezën me praninë e veprimtarit, publicistit, teologut, Vikar Gjeneral i Ipeshkvisë së Kosovës me seli në Prishtinë dhe biografit më autentik të ...

Enela Shehu Markja: Korabi

Me diell nis dita në qytetin tim të lindjes. Zhurma e përroit dhe rrezet e dielli që shponin me forcë e depërtonin përtej perdeve të errëta, ma nxorrën gjumin në dhomën e hotelit në vendlindje. Me kujtimet e fëmijërisë dhe të rinisë shëtis nëpër rrugë, mes lulishteve me lule e plot gjallëri rinore, - sikur të jem në ëndërr...

Kadri Tarelli: Të papriturat e një udhëtimi, Istog-Pejë

Mëngjes i të dielës në Istog, në Kosovë. Freski mali, në mes të vjeshtës së parë, 2019. Buzëqesha me vete, kur po rregulloja kravatën, sepse përvoja dhe njohuritë gjeografike më ndihmuan të jem i kujdesshëm, që të marr xhaketën. Qyteti ende në gjumë. Rrugët ishin bosh, asnjë kalimtar, ndërsa për lokale kafeje...

Hazir Mehmeti: Namaste, Nepali madhështor

Vet fjala Nepal e ka kuptimin e paqes dhe dashurisë së përjetshme njerëzore. Para disa vitesh lexova librin rreth udhëtimeve në Nepal  nga autorët Christian Kracht dhe Eckhart Nickel. Që nga ky moment u ringjall fantazia ime e fuqishme për këtë vend i njohur si “Kulmi i Botës” falë lartësisë mbidetare...

Ymer Keta: Zogjtë e Nanës Shqipe kërkojnë rrënjët

Gjatë gjithë kohërave njerëzit kanë lëvizur. Emigrimi paraqet shkuarjen e popullsisë nga një vend i caktuar  në shtetin Amë jasht shtetit. Shkaqet e lëvizjeve kanë qenë të ndryshme ; të brendëshme dhe të jashtme,të përhershme dhe të përkohëshme,me vetëdëshirë dhe të dhunshme, ekonomike dhe...

Tahir Bezhani: Gjashtëdhjetë vite nëpër oda me çifteli në dorë

Shaban Shishmani është trashëgimtar i melosit të vjetër që e kanë kultivuar të tjerët para tij,si Maxhun Fazlia e Sadri Isufi,dy legjenda shekullore,pastaj vllaznit Botusha, Hajdari e Tahiri, e shumë të tjerë. Nga ato gjenerata,Shabani është trashegimtar i gjeneratave  të vjetra që mban të gjallë frymën  burimore të folklorit autokton ...

Mevlud Buci: Lura, vatra e vllaznimit

Kur më ftuan lurianët me 25 gusht të këtij viti,  ndjeva një emocion të veçantë,  se do të udhëtoja drejt kësaj treve magjepsëse  për herë të pestë pas më shumë se dyzet viteve.Lura,  përveç bukurive natyrore që ende mbahen pas stuhive të shkatërrimit prej motosharrave zhurmuese, është mbi të gjitha vend i njerëzve...

Sevdail Hyseni: Festa e Plisit të Bardhë mblodhi në Malin Dajt shqiptarët e viseve etnike

E diela e 25 gushtit, të këtij viti, në Malin e Dajtit mbi Tiranë, Shoqata Mbarëkombëtare “Bytyçi”, të cilën e drejton Agron Isa Gjedia, mblodhi shqiptarët e viseve etnike për ta shënuar për të 16 herë me radhë Festën e Plisit të Bardhë, ikonën e veshjes sonë kombëtare, si dhe për ta zhvilluar garën poetike të rreth 60 krijuesve kushtuar Homerit shqiptar At’ Gjergj Fishta...

Rrahman Hyseni: Festa e Diasporës në Banjë të Sijarinës frymoi shqip!

Të mbledhur me zemërgjerësinë ndaj vendlindjes, këtë ditë e bënë të jetë e mrekullueshme takimi tradicional “Ditët e Diasporës”, nën përkujdesjen e SHH “Medvegja” në Fully të Zvicrës, me kryetar z. Zejnullah Namani, një veprimtar dhe humanitar i shquar me dekada i çështjes Kombëtare, po ashtu dhe Arkatari,z. Sabit Abazi, i cili...

Neshat Mehmedi: Në Augsburg të Gjermanisë si në trojet shqiptare

Pasdite më 05 korrik 2019, ... bashkë me Reshatin shkuam te shoqata kulturore “ATDHEU” në Augsburg të Gjermanisë. “ … e cila është themeluar më 30 shtator 2006 me iniciativën e mërgimtarëve nga të gjitha viset shqiptare. Platforma e shoqërisë u përcaktua në statutin themeltar, të cilit e nënshkruan 14 përfaqësues të shtresave...

Rrahman Hyseni: Gjenerata (1957/ 58-59-60) nga Medvegja

Sot na u rikthyen kujtimet nga fëmijëria dhe ne po ndihemi shumë nostalgjikë, në manifestimin IV, të gjeneratës 1957/ 58-59-60, të shkollës fillore në Banjë të Siarinës, Medvegjë. Ky takim gjeneratash ngjalli gjithçka, u ringjallën kujtime nga ditari i jetës. Rruga që i ndau gjithandej nëpër botë për dashurinë, vuajtjet, dhimbjet për historinë ...

Lekë Mrijaj: Shugurohet kisha e Shën Ndout në Gllogjan të Pejës

Në këtë meshë shënjte inauguruese përveç të pranishmëve të tjerë morën pjesë edhe përfaqësues të të gjitha besimeve fetare në vend e udhëheqës e struktura të tjera të larta shtetërore: z. Ramush Haradinaj, kryeministër i Republikës sē Kosovës, z. Pal Lekaj, minister, z. Anton K. Berisha, zv/ ministër, z.Jahja Llukaj, zv/ ministër, Dr. Ali Berisha...

Vilma Zonja: Mbresa nga udhëtimi drejt Sulinës, Rumani 2019

Atë ditë Fieri nuk ishte ngritur ende nga gjumi. Dëgjoheshin vetëm hapat  e heshtur të pak njerëzve.  Në ajrin e ftohtë të mëngjesit  ndihej gëzimi i fëmijëve që po merrnin një rrugë  të gjatë, por të bukur drejt Rumanisë.Teksa ora kalonte edhe autobuzi po mbushej me studentë dhe adoleshentë nga e gjithë Shqipëria...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora