E enjte, 12.12.2019, 09:25 PM (GMT)

Reportazh

Tahir Bezhani: Gjashtëdhjetë vite nëpër oda me çifteli në dorë

Shaban Shishmani është trashëgimtar i melosit të vjetër që e kanë kultivuar të tjerët para tij,si Maxhun Fazlia e Sadri Isufi,dy legjenda shekullore,pastaj vllaznit Botusha, Hajdari e Tahiri, e shumë të tjerë. Nga ato gjenerata,Shabani është trashegimtar i gjeneratave  të vjetra që mban të gjallë frymën  burimore të folklorit autokton ...

Mevlud Buci: Lura, vatra e vllaznimit

Kur më ftuan lurianët me 25 gusht të këtij viti,  ndjeva një emocion të veçantë,  se do të udhëtoja drejt kësaj treve magjepsëse  për herë të pestë pas më shumë se dyzet viteve.Lura,  përveç bukurive natyrore që ende mbahen pas stuhive të shkatërrimit prej motosharrave zhurmuese, është mbi të gjitha vend i njerëzve...

Sevdail Hyseni: Festa e Plisit të Bardhë mblodhi në Malin Dajt shqiptarët e viseve etnike

E diela e 25 gushtit, të këtij viti, në Malin e Dajtit mbi Tiranë, Shoqata Mbarëkombëtare “Bytyçi”, të cilën e drejton Agron Isa Gjedia, mblodhi shqiptarët e viseve etnike për ta shënuar për të 16 herë me radhë Festën e Plisit të Bardhë, ikonën e veshjes sonë kombëtare, si dhe për ta zhvilluar garën poetike të rreth 60 krijuesve kushtuar Homerit shqiptar At’ Gjergj Fishta...

Rrahman Hyseni: Festa e Diasporës në Banjë të Sijarinës frymoi shqip!

Të mbledhur me zemërgjerësinë ndaj vendlindjes, këtë ditë e bënë të jetë e mrekullueshme takimi tradicional “Ditët e Diasporës”, nën përkujdesjen e SHH “Medvegja” në Fully të Zvicrës, me kryetar z. Zejnullah Namani, një veprimtar dhe humanitar i shquar me dekada i çështjes Kombëtare, po ashtu dhe Arkatari,z. Sabit Abazi, i cili...

Neshat Mehmedi: Në Augsburg të Gjermanisë si në trojet shqiptare

Pasdite më 05 korrik 2019, ... bashkë me Reshatin shkuam te shoqata kulturore “ATDHEU” në Augsburg të Gjermanisë. “ … e cila është themeluar më 30 shtator 2006 me iniciativën e mërgimtarëve nga të gjitha viset shqiptare. Platforma e shoqërisë u përcaktua në statutin themeltar, të cilit e nënshkruan 14 përfaqësues të shtresave...

Rrahman Hyseni: Gjenerata (1957/ 58-59-60) nga Medvegja

Sot na u rikthyen kujtimet nga fëmijëria dhe ne po ndihemi shumë nostalgjikë, në manifestimin IV, të gjeneratës 1957/ 58-59-60, të shkollës fillore në Banjë të Siarinës, Medvegjë. Ky takim gjeneratash ngjalli gjithçka, u ringjallën kujtime nga ditari i jetës. Rruga që i ndau gjithandej nëpër botë për dashurinë, vuajtjet, dhimbjet për historinë ...

Lekë Mrijaj: Shugurohet kisha e Shën Ndout në Gllogjan të Pejës

Në këtë meshë shënjte inauguruese përveç të pranishmëve të tjerë morën pjesë edhe përfaqësues të të gjitha besimeve fetare në vend e udhëheqës e struktura të tjera të larta shtetërore: z. Ramush Haradinaj, kryeministër i Republikës sē Kosovës, z. Pal Lekaj, minister, z. Anton K. Berisha, zv/ ministër, z.Jahja Llukaj, zv/ ministër, Dr. Ali Berisha...

Vilma Zonja: Mbresa nga udhëtimi drejt Sulinës, Rumani 2019

Atë ditë Fieri nuk ishte ngritur ende nga gjumi. Dëgjoheshin vetëm hapat  e heshtur të pak njerëzve.  Në ajrin e ftohtë të mëngjesit  ndihej gëzimi i fëmijëve që po merrnin një rrugë  të gjatë, por të bukur drejt Rumanisë.Teksa ora kalonte edhe autobuzi po mbushej me studentë dhe adoleshentë nga e gjithë Shqipëria...

Bashkim Saliasi: Kush je!? Nga je!?

E premte 21 qershor. I fokusuar në kompjuter me hartimin e librit të shkollës “Vëllazërimi” një zile telefoni bëri që të ndërpres punën dhe t`i përgjigjem bashkëbiseduesit.-Përshëndetje!- foli telefonuesi.-Përshëndetje! - ia kthej dhe në moment...

Petrit Aliaj: Ikja dhe kthimi - festival dhe një konferencë

Reportazhin tim të festivalit internacional kulturor të mbajtur në Riva del Garda me dt 8 dhe 9 qershor 2019 do ta filloj nga fundi.Vetë titulli, përkon me emrin e një dokumentari”Shqipëria –Hikja e Kthimi” me regji të Lia Beltrami, të cilin e ndoqëm në sallën e kinemasë në prani të mjaft autoriteteve...

Kadri Tarelli: Aventurë në Theth!

Ora 22.00 e natës. Një zile telefoni në këtë orë të vonë. Një zë si komandë ushtarake: - Nesër në ora 07.00, të mëngjesit, të jesh tek Stacioni i Trenit, pasi do nisemi për në Theth. Kemi sajuar makinë dhe bëhemi shtatë vet, me gjithë shoferin.Pa pritur përgjigjen time telefoni u mbyll...

Ndue Lazri: Atdheu fillon tek gjuha

Jo rastësisht drejtuesit e shoqatës “AssoAlbania” dhe shkolla shqipe “Udha e shkronjave” në Asti e kanë zgjedhur jo thjeshtë si sllogan, por si credo të punës së tyre thënien: “Atdheu fillon tek gjuha”. Dihet që jo rrallë përgjatë historisë parimi i gjuhës së folur është përdorur edhe për caktimin e kufinjve të shteteve të ndryshme. Por në rastin ...

Domenika Kapllaj: Sonte Shënkolli i Verës dhe Ramazani festojnë bashkë

Nuk besoj se ka ndonje fjale tjeter më me ngarkesa pozitive  ne gjuhen shqipe se sa fjala FESTE. Ajo sjell veç miresi, gezime, mirenjohje, gaz e hare ne çdo vater e per çdo moshë. E nje nder keto festa eshte edhe i mirenjohuri Shenkolli i Veres qe te pakten per ne komunitetin e besimit katolik te Malsise se Madhe eshte ne nivelin e festes se ...

Milazim Kadriu: Në Zym të Hasit u mbajt manifestimi ‘Dita e Plisit’

Zymi i Hasit, Zymi historik që në gjirin e vetë ka shumë  monumente historike të kulturës e trashëgimisë sonë kombëtare tashmë është i njohur si vend ku zhvillohen aktivitete të ndryshme kulturo-artistike, por ditën e 30 prillit pati një festë të veçantë ngase këtu u shënua Dita e Plisit, pjesa e parë e edicionit të gjashtë...

Neshat Mehmedi: Dita e Verës në Novosellë

Katundet në Malësin e Sharrit ende mbajnë gjallë të kaluarën tonë që nga lashtësitë, me anë të festave të motmotit, e riteve të shumta, që nëpërmjet tyre tregojmë lashtësinë tonë në këto troje, tregojmë rënjët tona të moçme Iliro – Pellazge, tregojmë se jemi autokton në këto vendbanime...

Bashkim Saliasi: Kadri Tarelli i bashkohet nismës “Shkëmbejmë libra”, dhuratë bibliotekës së shkollës Vëllazërimi Babrru-Fushë

Kur pashë reportazhin tuaj për shkollën “Vëllazërimi”, - e nisi bisedën miku ynë Kadri Tarelli, - të botuar fillimisht te “Fjalë e lirë”,  ditën tjetër në “Zemra Shqiptare”, “Bota sot”, revista “Dituria” dhe në FB e shkollës suaj “Vëllazërimi”, mësova që miku jonë i përbashkët Viron Kona kishte dhuruar në shkollën tuaj  disa tituj librash nga ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese