E hene, 01.06.2020, 06:00 AM (GMT+1)

Editorial

Frank Shkreli: Në përkujtim të një dashamirësi të fisit shqiptar

Fishta dhe Koliqi për Norbert Joklin - Izraeli dhe bota hebraike në përgjithësi shënojnë Ditën Përkujtimore të Heronjve dhe të Martirëve të Holokaustit duke filluar nga mbrëmja e ditës së Hënë të 20 Prillit e deri të Martën me 21 Prill.  Është kjo një ditë solemne që përkujtohet eliminimi i 6-milionë hebrejve gjatë Holokaustit...

Fritz Radovani: ''Si e bana boten burg''!

“Shqipëria e ‘Rilindur” socialiste marrshon drejtë greminës…”Lexoni “Veprat” e tiranit, aty do të mësoni si bahet Bota burg!Ai na i mbylli dyert’ e Europës, dhe  kthei Shqipninë në vendin ma të varfen, ku mungonte edhe buka… Mos e harroni buken e misrit si tullë me triska, e rradhat e pafund... Të burgut tonë!...

Prend Buzhala: Kur heronjtë e heroinat ndeshen përpara portës së ferrit

Mora vesh se dy të infektuar nga komuna e Klinës (fshatrat përreth meje) janë dy motra medicinale që shërbejnë nëpër spitale në Prishtinë, dhe, duke u përballë me shërbimin në mesin e të sëmurëve, janë prekur edhe ato nga koronavirusi. Guximi njerëzor, përkushtimi sakrifikues, sigurisht e bën të veten...

Brunilda Zllami: Të bashkëjetosh me armikun!

Kur trokitëm gotat për të mirëpritur këtë vit, e fundit që mendonim ishte ky skenar. Si gjithmonë të mërzitur me vitin parardhës, kishim bërë plane, e kishim pritshmëri. Por pikërisht kur ne po trokisnim gotat e shijonim dritat me të cilat ishin veshur metropolet, kur uronim njëri- tjetrin dhe përqafoheshim, nuk e dinim se...

Gani Mehmetaj: Korbat e islamit sillen mbi Dardani

Kur nga Turqia erdhën ndihma simbolike, në emër të koronavirusit, dolën i madh dhe i vogël në aeroport  që ta falënderonin babanë e tyre shpirtëror, Erdoganin. Gati sa nuk u vunë në rresht zyrtarët e lartë, të gatshëm të bënin punën e hamallit dhe ti shkarkonin ndihmat aq shumë u përgjëruan...

Pal Neçaj: Pësimi i rëndë dhe mësimi i madh

Duket se nga gjumi na zgjoi një zë i trishtë. Të befasuar dhe në mjegullnajën e hutimit, na u bë, sikur na dha "Kushtrimin": -Ngrihuni o njerëz! Se armiku i padukshem tinzisht "Luftë na shpalli"! Dhe bota nuk është më ajo që ishte mbramë. Verdhacak Koronavirusi paasnjë paralajmrim, padhënë as sinjalin më të vogël...

Frank Shkreli: Gjithmonë në raste krizash, e vërteta është viktima e parë

Ata që më njohin dhe ata që mund të kenë lexuar, nga koha në kohë, shkrimet e mia modeste e dinë se sa për “për zemër” e kam lirinë e fjalës në përgjithësi dhe lirinë e shtypit në veçanti –mbështetjen ndaj të cilës e kam konsideruar gjithmonë, pothuaj, si një mision i jetës.  Mbështetjen dhe promovimin e lirisë...

Gani Mehmetaj: Shtatorja e akullt

Dy hije m’u fanitën përtej kodrinës. Fërkova sytë. Nuk besoja në fantazma, por hijet dolën dhe u zhdukën. Nata ishte e ftohtë akull. Gjumi m’i mbyllte sytë, të ftohtët më ngrinte, kurse frika më drithëronte. Hëna e bardhë në të argjendtë shpërndante reflekse drite mbi borën e acartë...

Fritz Radovani: Kujtoj…sot, një nder letrat e At Gjergj Fishtës

Shkelqësi,Mendoj se ma i miri gjuhëtar i gjuhës shqipe në Europë, asht Profesor Norbert Jokli, me kombsi çfute, qi, para Anshlusit, ishte bibliotekar i Universitetit të Vjenës e profesor gjuhsije në të njajtin universitet. Tashti, më shkruen prej Vjenet, se autoritetet lokale i kanë thanë këtij albanologu të...

Entela Binjaku: “Luleborë” udhëton drejt Rumanisë

Tingujt dhe vargjet e "Luleborës" shqiptare hynë në mëngjesin e 14 prillit edhe në shtëpitë e rumunëve.  "Dëshiroj të sjell pak pranverë, diell dhe dritë në shtëpitë tuaja. Unë jam shqiptare dhe jam soprano", u drejtohej në rumanisht telespektatorëve Arlinda Morava.Si pjesëmarrëse në fushatën...

Rexhep Shahu: 15 vjet burg nga Kodi Penal i Edi Rames

Kryeministri po thote se do ndryshoje Kodin Penal, do te fuse aty nene qe te denojne deri ne 15 vjet burg kush nuk zbaton udherat e kryeministrit per tu kujdese qe te mbrohemi nga Koronavirusi.Kryeministri nxori ushtrine ne rruge, per te na mbrojte nga nje armik qe nuk shihet as ne...

Xhelal Zejneli: Ernest Hemingway - Plaku dhe deti

Ernest Heminguei (Ernest Hemingway, 1899-1961) është shkrimtar amerikan. Lindi në Ouk Park (Oak Park) më 21 korrik 1899. Fëmijërinë e kaloi në vendlindje. Babai i tij quhej Klerenc (Clarence), ndërsa e ëma Grejs Hol (Grace Hall). Ishte i dyti prej gjashtë fëmijëve të prindërve të tij...

Fritz Radovani: Kush nuk m'shikon?

“TIRANI  HERO”41 Vjet 11 PRILL 1985: ISHTE DIKTATORI MA BARBAR I POPULLIT  T’ VET.SOT, NUK I NJIHET AS  TERRORI, AS  PERSEKUCIONI  E  AS  MASAKRAT  E  TIJ.MBI 45.000 TË VRAMË...

Entela Binjaku: Kohë pandemie, të mbajmë nën kontroll ankthin

Kushtet e reja në të cilat ndodhet shoqëria jonë falë pandemisë së COVID-19-ës kanë krijuar edhe rrethana për më shumë ankth.Njoftimi për izolim bëri që në ditët e para qytetarët të vërshojnë drejt dyqaneve duke nënkuptuar ankthin që mund të qëndronte pas frikës se “mos mbarojnë e nuk kanë çfarë...

Xhelal Zejneli: Albert Camus - ''Murtaja''

Tri veprat e veta: romanin “I huaji” (L’Étranger, 1942), dramën “Kaligula” (Caligula, 1944) dhe esenë “Miti i Sizifit” (Le Mythe de Sisyph, 1942) Alber Kamy i sistemoi në ciklin e absurdit. Për këtë arsye e konsideronin si një nga përfaqësuesit e letërsisë ekzistencialiste me të cilën ndërlidhet tema e absurdit të jetës dhe të ...

Frank Shkreli: Sikur të kishim dëgjuar Presidentin Bush

Ishte viti 2005.  Presidenti Xhorxh W. Bush i riu kishte paralajmëruar se Shtetet e Bashkuara duhej të kishin filluar përgatitjet për një pandemi të mundëshme gjatë mandatit të tij në Shtëpinë e Bardhë.Siç dihet tani, e gjithë bota qe krejtësisht e papërgatitur për tu përballur me përhapjen e shpejt të koronavirusit...

Albert Zholi: Armatat e Heronjve të heshtur përballë armikut të padukshëm

Në këtë luftë pa front, ata janë 4 Armata të fuqishme që veprojnë dhe luftojnë në heshtje, pa zë, por me zemër.Dy Armatat e para Mjekët dhe Gazetarët!Të dytët Policia dhe Ushtria.Mjekët sot më tepër se kurrë ( e theksoj sot-jo e kaluara) i përmbahen betimit të Hipokratit : “Betohem për emër të Apollos mjekut, të...

Fritz Radovani: Nana Shqipni qindro!

O  NANA  SHQIPTARE,NUK  JENI  AQ  PAK  SA  MOS  ME  JU  KUJTUE !..MBI  45.000  FUTA  T’ ZEZA  E  DEGERMIA   MBAS   VITIT 1944, MBULUEN  KOKAT  E  NANAVE  TONA.JANË  ATO  FATZEZA  QË  DISHRUEN  ME  I  PASË  LOÇKAT  E  ZEMRES  S’ VET  N’ PREHEN  E, ME...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora