E marte, 04.08.2020, 03:57 PM (GMT+1)

Editorial

Xhelal Zejneli: Shqiptarët dhe subversioni sllav

Zyra e Prokurorit të specializuar të Kosovës me seli në Hagë,  më 24 prill 2020, u paraqiti Dhomave të specializuara të Kosovës një aktakuzë me 10 pika për t’u shqyrtuar nga Gjykata Speciale. Për krime kundër njerëzimit dhe krime lufte akuzohen Hashim Thaçi, Kadri Veseli dhe të tjerë. Njoftimi u bë publik vetëm...

Kalosh Çeliku: Nënëmadhja do na bëjë sot fëmijë në shkolla shqipe

Rrëzë Kalasë kaçakëve të Zajazit, ende vonohet Pranvera. Nuk këndojnë zogjtë, nuk fluturojnë dallëndyshet, ende nuk kanë ardhë lejlekët. E, në anën tjetër: Patriotët e vonuar, nuk zbresin dot nga foltorja. Bina. Sheshi. Rrëzë kalasë Dardane, përpara Muzeut të Luftës Nacional Çlirimtare, e skuqin me...

Fritz Radovani: Dokument i pabotuem i At Gjergj Fishtës

Janë tre muej që At Gjergj Fishta O.F.M., Françeskan dhe Deputet në Këshillin Kombtar, gjindet n’Amerikë, e shumë kush nder Shqiptarë të ktûshem, qi endé s’kanë pasë rasë me u pjekë me Tê, janë interresue të dijnë qellimin e t’ardhunit të Tij në Botën e rè – n’Amerikë...

Nikë Gashaj: Participimi politik i pakicave kombëtare

Çështja e përfaqësimit politik të pakicave kombëtare është ndër problemet qendrore të përfaqësimit demokratk, sepse prek në vetë themelet e demokracisë – të parimit të barazisë politike, nga e cila rrjedh  dhe e drejta për përfaqësim të barabartë.  Nëse pakicat nacionale nuk janë të përfaqësuara në mënyrë...

Xhelal Zejneli: Shkrimtarët dhe terrori i kuq

Periudha e pas Luftës së Dytë Botërore për shkrimtarët dhe intelektualët shqiptarë qe bërë një apokalips. Veçanërisht vuajtën shkrimtarët e shkollës katolike shkodrane. Krerët komunistë fortesën katolike e quajtën çerdhe të reaksionit. Diktatorët paralajmëruan se udhëheqësit kishtarë, “para gjyqit...

Frank Shkreli: Të gjithë për Kongresmenin Eliot Engel

Thonë se miku i mirë njihet në ditë të vështirë.  Në ditët më të vështira, Kongresmeni demokrat nga Nju Jorku, Z. Eliot Engel ka qenë dhe vazhdon të jetë mik shumë i mirë i shqiptarëve për një kohë të gjatë.  Për aq gjatë, në të vërtetë, sa shpeshëherë e pyes veten se si nuk u lodh ky ligjvenës...

Kalosh Çeliku: Lamtumirë delet e mia

Vite më parë, pas demonstrateve të studentëve në Prishtinë: Kosova Republikë (1981), dhe pas “ndryshimeve” demokratike në Trojet Etnike Shqiptare: Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Mal i Zi, Serbi dhe Çamëri, lindën plot parti politike të reja “demokratike shqiptare”. Mos, i përmend me emër, janë shumë...

Frank Shkreli: Historike - Themelohet e para Katedër Albanologjike në SHBA

Hapja e një Katedre për studime shqiptare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka qenë një ëndërrë e kahmotëshme në radhët e komunitetit shqiptaro-amerikan dhe përflitej shpesh – sidomos në qarqet intelektuale të komunitetit -- si një dëshirë e pa realizuar, nga akademikët e njohur të këtij komuniteti, si Prof. Arshi Pipa, Prof. Stavro Skendi, Prof. Nick Pano, Prof. Sami Repishti...

Gani Mehmetaj: Nga paganë në të krishterë e pastaj një pjesë në myslimanë

Shqiptarët para se të islamizoheshin ishin të krishterë-katolikë e ortodoksë. Janë 200-300 vjet qe kur nisi islamizimi i dhunshëm i shqiptarëve, ndërsa ka përfunduar me 1912, kur ikën turqit. Mbi 1500-1700 vjet shqiptarët (ilirët-arbërorët) ishin të krishterë, kryesisht të ritit katolik, apo katolik antikë...

Fritz Radovani: ‘’Shqipnia a ba si thes i kalbun’’

Mendonje këte bukuri në “një thes të kalbun..!”Porsa të duket se i ke lidhë gryken thesit... Të shprazet per fundit...Kur harron se shka u ba me Vermoshin, plasë sherri në Butrint...Hee, pra... Kush paguen ma shumë ?.. Thesi asht i hapun, po i shpumë!..Edhe “bisedimet” per Kosoven, po fillojnë... Po, na...

Kalosh Çeliku: Policët e partive politike me Covid -19 në ‘’Bit-Pazar’’

Përditë, Televizioni kombëtar ALSAT -m, gjatë lajmeve e jepte edhe një insert inçizimi me kamerë të fshehtë, sesi: Kalosh Çeliku edhe  mes masave të Qeverisë Maqedonisë Veriut, në Orën policore të Pandemisë Covid -19, zbretë pa frikë dhe maskë para syve të policisë mes kalimtarëve të rastit nga Ura e...

Frank Shkreli: Në kujtim të patriotit Emin Fazlija

16 Qershori shënoi 5-vjetorin e vdekjes së Emin Fazlisë, ose siç njihej dikur me pseudonimin, Emil Kastrioti.  Unë nuk e kam njohur personalisht Emin Fazlinë, por kam komunikuar duke çkëmbyer disa letra me të në fillim të 1970-ave.  Për më shumë të dhëna se kush ...

Ilir Çumani: Lypset një ndjesë për Moikomin!

Tashmë Moikom Zeqo u shua fizikisht duke u larguar përgjithmonë nga bota e të gjallëve. Iku ashtu siç ikën një Njeri jo i zakonshëm kur ndal frymën e fundit. Na la pa gojë të gjithëve me ikjen e Tij të mundimshme dhe  të pa zë,prej sëmundjes kapricioze dhe tinëzare. Na la shpejtë e përgjithmonë...

Entela Binjaku: Bashkë për edukimin, të gjithë për të ardhmen e vendit

Siç zakonisht ndodh, fillimi i verës përkon edhe me sfidën e vlerësimit të njohurive të aktorëve kryesorë të sistemit tonë arsimor që janë nxënësit dhe studentët. Në shkollat  e mesme të të gjithave institucioneve të arsimit publik dhe jopublik, kanë nisur provimet e pjekurisë, njohur viteve të fundit si matura shtetërore...

Frank Shkreli: Një tregim suksesi

Janë këto vlera në bazë të cilave të rinjët nga Kosova, Arelena Shala dhe Ylli Dalladaku u pranuan katër vjetë më parë në Akademinë Ushtarake më prestigjoze në botë,-- dhe janë këto vlera në bazë të cilave ata u diplomuan -- bazuar krejtësisht në meritat e veta, si dhe falë përgatitjes së tyre personale...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora