E hene, 18.02.2019, 02:41 PM (GMT)

Editorial

Fritz Radovani: Grupi 'Ora e Maleve' dhe demokracia

At Anton Harapi O.F.M., nder shkrimet e veta ka lanë edhe një bashkbisedim të shkurtë po me shumë vlerë per demokratin e Shkodres, atdhetarin Luigj Gurakuqi, në pragun e largimit Tij të fundit nga Shqipnia, në fundin e Dhjetorit të vitit 1924....

Fritz Radovani: Ja pse shembet lavdia e atdheut

Shembja e Shtëpisë së Atdhetarit Luigj Gurakuqi në Shkoder ishte një “Parathanje”!Gjithmonë mbas një vrasjes së pabesë asht e shkrueme me “atë gjak” një Histori...AT ANTON HARAPI O.F.M., shkruen: “SI E NJOH UNË GURAKUQIN ?”...

Vangjush Saro: Shqipëria, Kursi i Plepave

Është e njohur për të gjithë historia e krijimit të ‘shkollës’ për gjyqtarë aty nga fillimi i viteve ‘90, domethënë Kursi 6-mujor i Plepave, siç u quajt më pas. Nuk mëtoj t’i fus të gjithë njerëzit e Drejtësisë në një thes; le t’i heqim kapelen kujt e ka karrierën të ...

Gani Mehmetaj: Skandali i hoxhallarëve turq me djem të mitur

Zyrtari i lartë i Bashkësisë Islame të Turqisë (DIANET), sigurisht erdhi t'ia bartë kreu të Bashkësisë Islame të Dardanisë edhe përvojën e shfrytëzimit seksual të djemve të moshës 12-13 vjeçare, sepse në këtë fushëveprim hoxhallarët turq kanë përvojë, ndërsa tanët nuk dine...

Adil Fetahu: Situata alarmante: shqiptarët po treten!

Politikani e shkrimtari  Ben Blushi, në romanin e tij “Hëna e Shqipërisë”(botuar më 2014), pas një analize të faktorëve dhe parametrave realë, po në stilin letrar, kishte paraparë se në vitin 2100 Shqipëria do të ketë një million banorë më pak se që ka sot (2014)...

Fritz Radovani: Xhon Kenedi ishte meteor

Xhon Fitzgerald KENNEDY, asht lé në Brooklin, Massachusetts, me daten 29 Maji 1917. Me daten 20 Janar 1961, Xhon Kennedi u betue si President i ShBA, dhe per tri vjet mbeti i daltuem me shkronja t’ arta në fletët e Historisë së Amerikës, dhe  asaj Botnore. Ai ishte një ...

Xhylije Ibrahimi: Një dështim tjetër i madh i diplomacisë kosovare

Është momenti i fundit që Kosova të ndryshojë diçka në politikën e jashtme, përndryshe rrezikon të humb njohje të tjera dhe të mos marrë votat e duhura për anëtarësim në organizatat ndërkombëtare. Fundja, edhe abstenimi në votim në favor të Kosovës, është një lloj tërheqje e njohjes...

Gani Mehmetaj: Komunistët duhet të ndalohen si nazistët në Gjermani

Festa e flamurit vitin e kaluar në Shkodër i ngjante ditëve të zakonshme të vjeshtës së vonë. Nuk me ranë në sy flamuj, nuk pashë ndonjë organizim feste, nuk dukej festa më e madhe e kombit dhe e shtetit në 550 vjetet e fundit. Kishte a s'kishte festë flamuri në...

Fritz Radovani: Don Simoni rrxoi murin ateist

Me 4 Maji 1958 Futbollisti i “Vllaznisë” së Shkodres, Simon JUBANI asht Shugurue  Meshtar nga Imz. Ernesto Çoba. Asht kenë emnue në Mirditë... Atje u arrestue në 1963, dhe ka ba 26 vjetë burg kryesisht, i pranguem dhe i paperulun në burgun e Burrelit...

Xhelal Zejneli: Mithat Frashëri - Kthimi në gjirin e tokës mëmë

Veprimtari politik, prozatori, publicisti, përkthyesi Mithat Frashëri (1880-1849) lindi në Janinë. Kjo figurë e shquar njihet edhe me pseudonimet Lumo Skëndo dhe Mali Kokojka. Në letrat shqipe, emri i tij haset edhe si Mid’hat Frashëri. Shquhet sidomos në...

Gani Mehmetaj: Nëntori i 'çlirimit'!

Bashkimi Sovjetik, Jugosllavia e Greqia pas Luftë së Dytë Botërore, bënë krimet më të mëdha në historinë e njerëzimit. E shfrytëzuan paqartësinë, hutinë dhe çrregullimin në Evropë për të shfarosur kombet që nuk ishin rusë, nuk ishin serbë dhe nuk ishin grekë...

Elvi Sidheri: Ngulimi historik shqiptar Arbanasi në Bullgari

Në vazhdën e shkrimeve për ngulimet e njohura shqiptare tutje trojeve tona kombëtare, kësaj radhe, mbas përshkrimit të Arnavutköy magjepsës buzë Bosforit në Stamboll, do të përqendrohemi te një tjetër ngulim madhor e plot histori të fisme shqiptare, më saktësisht...

Gani Mehmetaj: Historia e varrit më të famshëm (41-44)

Nuk u habit asnjëri kur i ballafaquan. Sikur e prisnin këtë takim. Ndërsa e shihte shtatin e tij, i dolën parasysh imazhet e ish-togerit austriak, të kapardisur, në qytetin e Lezhës. Turbullt i vinte jehona e bisedave të dikurshme, si të bisedonte dikush në vend të tij, kurse ai ...

Fritz Radovani: Pse mbyllen disa kapituj?!

Daniel GAZULLI per të gjithë ata që mërrijten me e njoh afer asht i paharrueshem!Jam shumë i sigurtë se kjo thanje perfshinë në gjiun e vet edhe armiqtë e Tij... E koha tregoi se nuk ishin kenë aq pak sa kujtonim na të pakten, para kater a pesë vitesh...

Gani Mehmetaj: Historia e varrit më të famshëm (36-40)

“Shpëtomë, o atë! Jam në hall”. Nisa t’i rrëfehem priftit të dioqezës, duke bërë një ditë rrugë nga kisha, ku kryeja obligimet e mia shërbestare, në qytetin e Prizrendit.“Ku e ke hallin biri im?”, ma hapi rrugën e rrëfimit frati, ndërsa unë i tronditur vazhdova...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese