E merkure, 27.01.2021, 07:25 AM (GMT)

Kryeshkrim

Xhemal Ahmeti: Liderët dhe shumicat e tyre

Kush do t’i fitojë zgjedhjet në Kosovë? Kush do ta bëjë qeverinë e ardhshme? Ata që do të fitojnë apo do ta sajojnë me ofertat e tyre shumicën demokratike. Të gjithë që janë në garë janë legjitim për këtë punë. Personalisht preferoj X para Y e të ngjashme, por kjo s’ndikon asgjë në votën që do të hidhet nesër në kuti...

Xhemal Ahmeti: Beteja e iknojmenës me krokodilin e Nilit

Versione ndryshe nga ky shkrim keni me shumicë mediave ku të «vërtetën» ua rrëfejnë Elvi Naçi, Ebu Kastrati dhe plotë të llojit: omniprezenca e banalitetit me origjinë nga bataku anash Nilit janë i vetmi mall «intelektual» për transport që ofrojnë zonat mediale virtografike shqiptare! Legjenda të llojit mbi popullin...

Xhemal Ahmeti: Maratona brenda rrethit të ''djallit''

Populizmi politiko-religjioz i ushqyer nga analfabetizmi funksional masiv medial e institucional është uterusi i një depresioni permanent që bllokon shoqërite shqiptare jo vetëm drejt botës por edhe brenda vetes...

Nikë Gashaj: Religjioni dhe politika

Shteti bashkëkohor duhet të jetë në pikëpamje të religjionit neutral. Ai u takon të gjithëve, ndërsa bashkësia e religjionit jo. Bindjet e besimit fetar të njerzëve nuk  mund t’u imponohet të gjithëve. Shteti nuk duhet të kujdeset për shpëtimin e shpirtit ( J. Lock ).Natyrisht, ndarja e bashkësive...

Blerim Latifi: Rrëfimi madhështor për Brahim Ahmet Delinë

Ky është një rrëfim të cilën po e ndajë për herë të parë me ju miqtë e mi në facebook. Është një rrëfim që tregon aq shumë për sjelljen tradicionale të shqiptarëve në kohë luftërash. Ajo ka të bëjë me ngjarjet e Luftës së Dytë Botërore. Ishte viti 1942. Sulmet që njësitë ushtarake të çetnikëve të Drazha Mihajloviqit...

Alma Lama: Diaspora meriton respekt dhe mirënjohje

Një shpirt i ndarë! Ky ndoshta është përkufizimi më përmbajtësor, më i saktë dhe më i shkurtër i emigrantit, i atij që detyrohet të lërë atdheun e tij për një arsye kryesisht ekonomike dhe të shkojë në vende të huaja.Nuk është përkufizim i imi, por e solla...

Xhelal Zejneli: Gjinia dramatike

Në antikitet, llojet dramatike – tragjedia dhe komedia - shkruheshin në vargje. Sot shkruhen në prozë. Në vargje i shkruan tragjeditë, Eskili, Sofokliu dhe Euripidi. Aristofani (445-385 para erës sonë) komeditë e veta i shkruante në vargje. Njëzet shekuj më vonë, edhe Shekspiri tragjeditë e veta i shkruante në vargje...

Frank Shkreli: Karriga bosh e kryeministrit dhe një udhëheqëse ndryshe

“Në komb t’onë, duket se tërë hollësia e mendjes dhe e zemrës, tërë bukuria e karakterit dhe e sjelljes, i kanë renë për miras gruas.” (Faik Konica, Revista Albania, 1906)“Ti Shqipëri më jep nder, më jep emërin shqipëtar…”, këndonte Naimi i madh.  Shyqyr që Naimi u ka kënduar maleve, fushave...

Ndue Ukaj: Vizitat e politikanëve të Kosovës në Shqipëri dhe anasjelltas, përdoren për të ndezur zjarrin e përçarjeve

Vizitat e politikanëve të Kosovës në Shqipëri dhe anasjelltas, ka kohë që s’ u shërbejnë interesave të përgjithshme e as përmirësimit të jetës së shqiptarëve, por përdoren për të ndezur zjarrin e përçarjeve, rrjedhimisht, për të krijuar një mur të ri artificial ndërshqiptar, e ndonjëherë mjerisht edhe për pak like e përndezje militantësh partiakë...

Ndue Ukaj: A mund të ëndërrojmë një republikë humane?

Mjedisi ynë politik është varfëruar tej mase dhe duket sikur është bërë steril për ide të shëndosha politike dhe tejet i pëlleshëm për marrëzi të pafundme politike. Ky mjedis -  me shumë pak përjashtime - është tejet agresiv, ku grindjet primitive u kanë zënë vendin debateve normale e intrigat quhen informata e ide politike...

Frank Shkreli: Ka thënë Faik Konica

Më 27 tetor 1928, në Uashington DC u nënshkruan dy akte të rëndësishme dypalëshe midis presidentit të SHBA Calvin Coolidge dhe ministrit tonë Faik Konica, "Traktati i Arbitrazhit" dhe "Traktati i Paqësimit". Në foto Faik Konica (majtas) me Sekretarin e Shtetit të SHBA Frank Kellogg, më 17 korrik 1926...

Frank Shkreli: U nda nga jeta Dr. Ramadan Xhema

Javën që kaloi, vdekja mizore shkëputi prej gjirit tonë edhe një tjetër patriot, luftëtar lirie, një tjetër besnik dhe aktivist të palodhur të mbarë çeshtjes kombëtare – një aktivist të dalluar, sidomos në përpjekjet për çlirimin dhe pavarësinë e Kosovës – luftëtarit të palodhur në mbrojtje të të drejtave të shqiptarëve...

Mehmet Kraja: Vrasja e dinjitetit dhe idesë së lirisë

Me 8 dhjetor 1990, tridhjetë vjet më parë, në Tiranë shpërthyen protestat studentore (e njohur më vonë si “Lëvizja studentore e dhjetorit”), të cilat zgjatën deri më 12 dhjetor dhe nxorën si rezultat rënien e diktaturës dhe rikthimin e pluralizmit politik në Shqipëri. Në Kosovë kishte mendime të...

Ndue Ukaj: Kosova është në një mjegull totale mendore e politike

Të ashtuquajturat debate politike në Kosovë, më së shumti janë shfaqje vullgare të diletantizmit politik dhe provojnë pohimin e njohur se demokracia pa dije është shumë rrezikshme.Frytet e një demokraci të tillë po i shijojmë përditë, me figura politike qesharake e diletante, që defilojnë nëpër taborre...

Ilir Çumani: ''Moralistët'' e padhembshur!

Padyshim, jam kundër dhunës, jam për protesta civile paqësore dhe qytetare, jam kundër dëmtimeve të pronës publike dhe asaj private.... Por, mendoj se, zemërimi dhe indinjata popullore ka arritur kulmin dhe kupa e mbushur ka kohë që është zbrazur nga zullumet e keqqeverisjes, nga abuzimet dhe...

Ryzhdi Baloku: Rasti ''Panda'' dhe Aleksandar Vuçiq

Me 28 dhjetor të vitit 2013 Zëvendës Kryeministri i Parë i Serbisë foli në TV "PINK" edhe për rastin e njohur "Panda" në Pejë. Deklarata e tij përputhej me interpretimin e ngjarjes për të cilën unë kisha bërë në një shkrim në librin tim, të cilin e kisha përgatitur për shtyp qysh në vitin 2005, ku e kisha theksuar...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora