E enjte, 01.10.2020, 09:20 AM (GMT+1)

Editorial

Fjalimi i Veton Surroit nga bisedimet per status ne Baden

Isha shume i befasuar, ne fakt i mbetur pa fjale, kur dëgjova sot nga dy jurist te njohur nga ana tjetër e tavolinës formulimin se rezoluta 1244 është aq e qartë sa nuk ka nevoje për interpretim, apo jo zoti Fleiner?...

Fatmir Sejdiu: Kosova duhet të jetë e pavarur

Ekipi i Unitetit, si edhe gjatë procesit Ahtisaari, edhe tani, ka qenë i angazhuar maksimalisht dhe ka demonstruar shkallë të lartë të seriozitetit, të konstruktivitetit dhe të bashkëpunimit me ju me qëllim të përfundimit të suksesshëm të këtij procesi...

Ismail Kadare: Shqiptarë, duajeni më shumë veten!

Në këtë intervistë shkrimtari Ismail Kadare flet për situatën në të cilën po kalojnë shqiptarët, për problemet që po kalon Shqipëria në luftën kundër korrupsionit dhe thellimit të reformave, për pavarësinë e Kosovës dhe grindjet...

Mërgim Korça: Një libër që duhet lexuar nga çdo shqiptar

Shum’i dashur Niko si edhe pjesëtarët e familjes tënde të nderuar. Të dashur miq të Nikos, pjesëmarrës, Të nderuar bashkatdhetarë, zonja e zotërinj, Nuk kam se si ta shpreh ndryshe, veçse plotësim i vullnesës së Zotit të Plotfuqishëm...

Xhafer Leci: Qëndresa e Jasharajve, histori më vete...

Me siguri, njerëzit jo vetëm nga pamja fizike, por edhe ajo shpirtërore nuk janë të njejtë. Masakrat e Jasharajve të 5 marsit 1998, si dhe qindra të tjera që ndodhën gjatë luftës çlirimtare 1998-99 në tërë territorin e Kosovës, janë rastet...

Mërgim Korça: 95 vjetori i krijimit të Shtetit Shqiptar

Dy janë datat e shënuara përgjatë rrugës shtetformimit tonë të cilat data kanë mes tyre mbi katër shekuj e gjysëm grindje e luftëra të pafund: 28 Nëntori i vitit 1443 kur Skënderbeu vajti dhe e ngriti flamurin e tij në Krujë me piksynimin...

Albert Vataj: Garderoba e dritave të kuqe dhe Shqipëria

Është teorikisht dhe praktikisht e pamundur të gjesh një shteg në përpjekjen për të motivuar atë që pakkush do të hezitonte ta quante çmenduri kolektive. Është fjala për formatin e prezencës në publik të femrës shqiptare, garderobë...

Ekskluzive - Albert Vataj: Garderoba e dritave të kuqe dhe Shqipëria

Është teorikisht dhe praktikisht e pamundur të gjesh një shteg në përpjekjen për të motivuar atë që pakkush do të hezitonte ta quante çmenduri kolektive. Është fjala për formatin e prezencës në publik të femrës shqiptare, garderobë të cilën do ta kishte zili edhe mantenutat e rrugicave më të famshme të dritave të kuqe, ngado ku ato kandellin dëshirat për flirte të mijëra meshkujve në të gjithë botën. Nuk ka rrugë të arsyetimit logjik që do të të mbushte mendjen se pse pikërisht femra shqiptare, ndryshe nga soji i saj në botën e qytetëruar...

Jeton Kelmendi: Autoriteti dhe autoritarizmi

Është e natyrshme qe në vendet në tranzicion, të cilat kalojnë prej një sistemi në tjetrin të krijohen autoritete e madje edhe mite. Në shoqëritë pas komunizmit, në të gjitha vendët që kaluan në pluralizëm një kohë të caktuar...

Jeton Kelmendi: Edhe një herë Serbia... Evropën

Duket e çuditshme por ndodh edhe kjo. Shteti që vrau qindra mija njerëz, kryesisht civil dhe po ky shtet që dogji e shkatërroj qytete e fshatra të tëra, në vendet fqinje të tij, Serbia akoma nuk ka kërkuar falje.   Gjeografikisht në Evropë...

Xhafer Leci: Përpjekjet e kota të nostalgjikëve komunistë

Tani kemi zgjedhjet e 23 tetorit 2004 dhe nuk dëshiroj të përmend emra njerëzish, sepse populli i di vet se kush janë më të merituarit. Disa “orë” dhe horra, ora e ligë i marrtë dhe partiza tjera qesharake, që siç u krijuan ashtu edhe do...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora