E premte, 03.04.2020, 10:02 PM (GMT+1)

Editorial

Kadare: Problemi i Kosovës, një problem i madh i lirisë...

Janë ditët e fundit të vitit 2007, momenti kur i hedhim një vështrim zhvillimit të ngjarjeve më të rëndësishme të vitit: Kosova ndodhet tashme shumë pranë zgjidhjes së stausit të saj; Shqipëria është pranë pranimit në NATO ...

Kadri Mani: Hiqni tendencat qe t'i merrni kompetencat!

Nuk pajtohem me Juve as me zonjën Alketa që emri- çifut, “të hiqet nga qarkullimi”, ngase nuk mund të “hiqet” para se të shlyhet nga fjalori (separatist ): ÇIFÚT,~I m. sh. ~Ë, ~ËT. 1. Pjesëtar i një populli, që banonte në Palestinë...

Baki Ymeri: Shqiptarët, Altruizmi dhe Atdhedashuria

Atdhetarizmi si ndjenjë e shenjtë, nuk do të humbet kurrë. Do të humbin vetëm ata që nuk kanë ditur të japin kontribut për fisnikërimin e tij. Për fat të keq, përçarjen si një sëmurje e rëndë kronike, e kemi ende prezente në gjirin...

Kadri Mani: Dëshmori Mehë Ramë Uka (1962-1996)

U nisëm me veturën tonë: unë, biri im, Rabiti dhe fqinji ynë Selami Haziri për Mitrovicë. U ndalëm në restorantin “KULLA”: pronari zotni Basri Mustafa na shpjegon se trualli ka 80 ari sipërfaqe: romantikë, mrekulli, fantazi- thagmë...

Mërgim Korça: Liri Belishova dhe Ramiz Alia, dje dhe sot

Dua që në krye t’a ve në dukje faktin se e di që tingujt e kësaj daulleje bien në veshë të shurdhër. E di gjithashtu se shumica e njerëzve tashmë, të mërzitur nga vetë jeta si edhe hallet e mbijetesës që kanë në Shqipëri, janë bërë...

Kadri Mani: Kuzhinieret shqiptare ne Evrope

Humoreskës tonë ia vumë këtë titull nga përzgjedhja e një mori titujsh konkurrues: katër kallakanxhat në kuzhinë! fijeflokësh në vend të fidheve! përse nuk jemi të mirë si në këngë e si në valle? kaçamak shtrigash me thonj...

Ekskluzive - Albert Vataj: Beogradi i jep shah pavarësisë së Kosovës

Provokimi i Beogradit me promovimin e një zyre serbe në Mitrovicë, ka hapur një panoramë aspak optimiste për hapat e hedhur deri më tash përnga një zgjidhje të pranueshme për çështjen e Kosovës. Burimet nga terreni kanë bërë të ditur se ministri për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Slobodan Smarxhiq, përuroi një zyrë të Ministrisë së tij në pjesën veriore të Mitrovicës. Këtë ai e bën, jo rastësisht në ditën kur është përmbyllur zyrtarisht periudha 120 ditëshe e bisedimeve shtesë ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit për zgjidhjen e statusit të Kosovës. Në Prishtinë ky veprim është cilësuar si ...

Mërgim Korça: Rreth Patër Anton Harapit

Ishin çaste nga më të vështirat ato që po kalonte Shqipëria. Nga njera anë, vëndi ishte i pushtuar nga forcat gjermane. Nga ana tjetër, lufta vëllavrasëse po merrte përpjesëtime tashmë të pakontrollueshme. Dhe nuk mjaftonte...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese