E marte, 02.06.2020, 12:11 AM (GMT+1)

Editorial

Shefqet Dibrani: Flamuri i Kosovës

Kosova u bë shtet i pavarur, e bashkë me të u bë edhe me flamurin e vet. Flamur të cilin e zgjodhën vet apo ia sollën këtij vendi në “pako” si shumë çështje të tjera kjo nuk do shumë mend, pasi dihet se për Flamurin e Kosovës nuk u...

Fritz Radovani: Të gjithë atdhetarëve shqiptarë

Një prift i ri, kur pat takue At Meshkallën dhe i tregoi se Imz. Ernesto Çoba, i kishte mësue  këtij kushtet që duhet me heshtë, Mëshkalla i tha: "Shko e thuaj Monsinjorit, me të mësue kushtet që duhet me folë, se me heshtë kemi heshtë...

Ilir Dardani: Faqja e zeze e Shqiperise (V)

Ju qe urreni Ibrahim Rugoven jeni plehra me kuptimin e plote te fjales. Gjallesa te kota mbi toke. Ju jeni mosmirenjohes, shtaze serbe e turke. Gjithe jeten ja kushtoi Kosoves dhe kosovari di te urreje zotin e tij. Vampire qe jane bere si...

Gazmend Krasniqi: Piktori i imazheve të fëmijërisë<BR>

Një herë, një fëmijë, i nxitur prej shokëve të vet, kopjoi, duke vizatuar me dorë të lirë, një dollar amerikan dhe me këtë monedhë të falsifikuar u ble bukë te furrtari. Qeveritari i vendit tha se ky fëmijë duhej dërguar në një shkallë...

Shume urime per ty...poeti Nazmi Rudari

Miq të dashur nesër poeti dhe krijuesi ynë Nazmi Rudari ka ditëlindjën e tij të 57 prandaj në shenjë respekti dhe urimi po sjellim këtë cikël poezish të publikuara këtu për herë të parë. Besoj së shumëkush prej jush do t´i bashkangjitet...

Adnan Abrashi: Rreth një qëllimi kurdoherë të përbashkuar...

17 shkurti dhe 15 marsi i këtij viti, për të gjithë ne shqiptarët, do të mbeten si dy data të skalitura thellë në kujtesën tonë kolektive si popull. Të dyja këto ngjarje, si të përbashkët kishin se, të dyja u shënuan me lot. E para, lot ngazëllimi...

Ilir Dardani: Faqja e zeze e Shqiperise (IV)

Me nje pavaresi te kushtezuar ne duar, endemi por nuk shkojme larg sepse te qeshuren e zemres e kemi harruar. Me kujtohet kur qenjet e liga pergojonin, tallnin presidentin me te madh qe kane pase shqiptaret ndonjehere, madheshtine...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora