E enjte, 27.02.2020, 05:58 AM (GMT)

Editorial

Kadri Mani: Me adrese e pa adrese - Qe te gjithe te pabese

Ju kujtohen a nuk ju kujtohen, kokat që nuk linin antenë pa shenjuar që „sytë“ i kishin të drejtuara nga TV Shqiptar, kah Tirana, pra. Ishte kohë kjo para vitetev 90-ta. Kohë e regjimit të egër antishqiptar - sllavomaqedon. E, si nuk...

Bahtir Hamza: Kosova, shteti me i ri ne bote

Menjehere pas shpalljes se pamvarsise ne Prishtine,ishte organizuar manifestimi i kesaj ngjarje te shumepritur HISTORIKE nga gjithe qytetaret shqiptar atdhetare,kudo qe jane ne Kosove e diaspore. Manifestimi Festiv Ne Toronto...

The Wall Street Journal: Lindja e Kosoves

Kur Sllovenia deklaroi pavaresine ne 1991, Beogradi dergoi tanket. Kur Kroacia dhe Bosnja bene te njejten gje, serbet filluan lufterat qe lane pas nje cerek milioni te vrare. Keshtu drejtimi i Serbise nga retorika e dhunshme ne pergjigje...

Kosova, 81 shtetet qe e njohen

Eshte shtuar gjeografia e shteteve qe kane njohur dje pavaresine e Kosoves. Keshtu, tete shteteve qe jane prezantuar qe diten e djeshme per njohjen e shtetit me te ri te Evropes, po ne perfundim te dites se djeshme kane qene dhe te...

Deklarata e Pavarësisë së Kosovës

Të mbledhur në mbledhje të jashtëzakonshme më 17 shkurt 2008, në kryeqytetin e Kosovës, në Prishtinë, Duke iu përgjigjur thirrjes së popullit për të ndërtuar një shoqëri që respekton dinjitetin njerëzor dhe afirmon krenarinë...

Arbën Xhaferri: “A do ta fitojmë luftën me vetveten”

Unë besoj se drejtësia gjithmonë ngadhënjen, por lipset të plotësohet një kusht: të ekzistojë një subjekt, një kërkues që të zbatohet e drejta, apo një ankues që e denoncon padrejtësinë. Kjo ditë e pabesueshme vjen pikërisht për shkak...

Albert Vataj: Një lindje përmbi mijëra kuja

Ma në fund. E tash, kurrçka sjet për me u than, përveçse, lindi. Një jetë për të dëgjuar qarjen e një fëmije. Një jetë dhe tërë përjetësinë për ta patur atë, ju desh Kosovës. Lumenj gjaku, male dëshpërimi, helm, zemra të...

Alma Papamihali: Pranvera erdhi ne Kosove

Përsëri sheh lot në sytë e shqiptarëve. Por kësaj rradhe nuk janë lot dhimbjeje, as lot malli. Me keto lloj lotësh, kemi pritur prej shekujsh t´i mbushin sytë tane. Janë lot gëzimi, që i kanë rrënjët në zemrën e secilit që ndihet shqiptar...

Jahir Demaj: Pavarsia po vjen Zoti President Rugova

Ti President Rogova, me pishtarin e ndezur të pavarsisë në dorë ia shëndrite rrugtimin Kosovës deri në cakun e fundit, deri dje edhe sot, por edhe nesër, deri në pragun e PAVARSISË. Dhe nesër Zoti Presidet Rugova, populli...

Kosova, neser e pavarur

Me ne fund, eshte zyrtare. Kosova, nga kjo e diel, do te jete de jure, shteti me i ri ne bote. Autoritetet e Kosoves shpallin mevetesine e vendit, neser, e diel, ora 15:00. Vendimi u publikua dje ne oren 20:00 dhe ai percakton dhe menyren...

Ilir Dardani: Faqja e zeze e Shqiperise (II)

Erion Brace, ky mi zgavrash shqyesish eshte bere personi i ekranit shqiptar. Me nje te folur tipike jo-burrerore, shfaqet ne ekranet shqiptare cdo minute! Ky motor zhurmues eshte nje Enver Hoxh’ i pafuqishem. Kur vdes minatori, ngushellimi...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese