E hene, 01.06.2020, 06:36 AM (GMT+1)

Editorial

Agim Gashi: Edhe një herë për Kosovën.de

E hidhur është por, tani për tani nuk ka faqe më e çthurrur se www.kosova.de. Pse? Çfarë name e ndjek popullin tonë, çfarë e keqe i kanoset nga tarafët të cilët nuk zgjedhin mjete për dikreditimin e njerzëve, për ofendimin më bizar të familjes dhe fëmijëve...

Ilir Dardani: Po, hej!

Regjimi komunist jugosllav, konkretisht serb, Shkeli shqiptaret me dhune, dhunoi gati gjysmen e kombit shqiptar, plackiti, turturoi dhe ekzekutoi nektarin e shqiptarizmit! Kjo tragjedi e gjate...

Mërgim Korça: Komunistët shqiptarë pushkatojnë shqiptarët

Rastësisht më ranë në dorë tri fletë letre të zverdhura dhe të shtangura nga koha e gjatë që kur ishin shkruar: 18 qershor 1945. Shkrimi, në pamjen e parë, menjëherë ta krijonte përshtypjen se i përkiste një njeriu të formuar. Ishte...

Sami Repishti: Fytyra e absurdit në Kosovë

Manifestimi përkujtimor i lindjes së diktatorit, satrapit aziatik E. Hoxha, në Prishtinë dhe disa vende tjera të Kosovës nuk është thjeshtë i pabesueshëm; ai është bizar, grotesk, pa dyshim absurd...

Agim Gashi: Kriminaliteti në internet

Nuk ka më trishtuese se kur vërsulën kriminelët edhe në internet. Mjedisi ynë është mbushur me njerëz të tillë, fryejnë e shfryejnë nga të gjitha anët dhe brenda natës ata „rriten“ aq shumë sa që...

Kadri Mani: Letër e hapur Familjes Bruqi në Isniq

E nderuara familja Bruqi nga Isniqi, e kam për detyrë shoqërore që të ju njoftoj, se në gjirin tuaj familjar e keni një bastard, me emrin- Flori, i cili e ka edhe një agjencion (privat) lajmesh “Floart...

Amir Imeri: Fitorja e Gruevskit, si e Pirros

Nuk është ndonjë risi që Maqedonia sot po udhëhiqet nga një politikë nacionaliste. Jemi më se të vetëdijshëm se, Maqedonia po ballafaqohet me probleme serioze në lidhje me trajtimin e...

Adnan Abrashi: E drejta ndriçon vetë

Me një vështrim pak më ndryshe, që ta shkruaj këtë artikull u sfidova pikërisht nga iniciativa aktuale serbe e kontestimit të legjitimitet ndërkombëtar të shpalljes së Kosovës si shtet të pavarur...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora