E premte, 03.04.2020, 09:50 PM (GMT+1)

Editorial

Engjëll Koliqi: EULEX made in UNMIK

Organizata e Kombeve të Bashkuara, që në themelim njihej si lidhje e kombeve, ku do të koordinoheshin ecuritë e mbara të zhvillimit të popujve, respektivisht të shoqërisë njerëzore...

Ilir Dardani: Eshte…Kuq e Zi

Eshte zoti ne toke kur shikon ne video Anton Ceten para mijera shqiptareve te Dardanise qe bekojne falesit e gjaqeve. Eshte flamuri qe mbizoteron, eshte zemra e bardhe, dashuria per...

Adnan Abrashi: O EULEX, o ''nëna'' jone...!

Si njëra prej veseve tejet të shprehura të mentalitetit tonë shqiptar, pa dyshim është bindja e rrënjosur e krenarisë mashkullore në ne; apo, thënë ndryshe, gjatë çfarëdo vendimmarrje...

Mërgim Korça: Refleksion për Ditën e Flamurit

Nderi që mu bë të jem i ftuar nga ana e Udhëheqësit Shpirtëror të këtij Institucioni, të Përndershmit Dom Anton Kçirës, në emër të Këshillit Drejtues të Kësaj Kishe, që të flas në këtë mbrëmje...

Agim Gashi: Dr. Rugova e Gandi urtak

Të flasësh për figurën e Gandit dhe të Dr. Rugovës duhet hyrë thellë në analiza të ndryshme politike, por edhe të kohës kur vepronte Gandi dhe kur vepron Dr. Rugova. Dr. Rugova është një figurë...

Këze (Kozeta) Zylo: Kultura dhe Antikultura

Kultura shqiptare fatkeqësisht është përfshirë në një luftë të papreçedent nga antikultura. E pikërisht në këtë lloj absurditeti, në këtë lloj terrori karshi kulturës, dua të ndalem në këtë shkrim...

Këze (Kozeta) Zylo: Punë të mbarë Mr.President!

Populli amerikan dhe gjithë bota kishte kohe që gjithë vëmendjen e saj e kishte përqëndruar në zgjedhjet presidenciale të Amerikës, kjo për vetë faktin se dihet roli i Amerikës në politikën...

Ilir Dardani: Mjeket, antihumanet e djallit!

Kohe me pare lexoj ne nje gazete se si nje qytetar kishte goditur mjekun me grusht. Urova qe grushti te kete qene sa me i fuqishem sepse forca shpeshhere eshte doktori i doktorit!...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese